eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka: Pamiętamy o ofiarach stanu wojennego [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 1901
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

W środę, 13 grudnia, obchodzono w Ostrołęce 42. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Uroczystości rocznicowe odbyły się w kościele farnym oraz pod krzyżem poświęconym ks. Jerzemu Popiełuszce.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku władze komunistyczne pod przewodnictwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego wprowadziły w Polsce stan wojenny. Była to próba stłumienia odradzającego się ruchu solidarnościowego, który pod koniec lat 70. XX wieku zaczął odgrywać coraz większą rolę w życiu społecznym i politycznym kraju.

Stan wojenny był okresem represji i terroru. Internowano ponad 10 tysięcy działaczy opozycji, w tym Lecha Wałęsę, przewodniczących wszystkich regionów NSZZ "Solidarność" oraz wielu innych działaczy społecznych i związkowych. Tysiące kolejnych osób było inwigilowanych i zastraszanych.

Stan wojenny trwał do 22 lipca 1983 roku. W tym czasie doszło do wielu wypadków śmiertelnych, w tym do pacyfikacji protestów w kopalni "Wujek" w Katowicach, w wyniku której zginęło dziewięciu górników.

Wprowadzenie stanu wojennego było wydarzeniem, które miało głęboki wpływ na dzieje Polski. Było to w pewnym sensie przełomowe wydarzenie, które doprowadziło do osłabienia władzy komunistycznej i upadku komunizmu w Polsce.

W Ostrołęce, podobnie jak w innych miastach w Polsce, odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary stanu wojennego. W kościele pw. Nawiedzenia NMP (fara) odprawiona została msza święta w intencji ofiar stanu wojennego. Po mszy delegacje uczestników złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy krzyżu ks. Jerzego Popiełuszki.

W uroczystościach upamiętniających 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce wzięli udział przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, organizacji społecznych i związkowych, a także mieszkańcy Ostrołęki.

Tradycyjnie spotykamy się tu, jak co roku, by złożyć hołd pomordowanym i poległym w okresie stanu wojennego. Ksiądz proboszcz mówił o 10 tysiącach osób internowanych, z Ostrołęki tych osób było 40. Szacuje się, że w trakcie stanu wojennego śmierć poniosło około 100 osób. Dziękuję wszystkim Państwo za przybycie, jest mi niezmierni miło.

- mówił podczas uroczystości Aleksander Zawalich, przewodniczący Rady Oddziału w Ostrołęce NSZZ "Solidarność".

Po mszy i uroczystości przy farze zaproszono delegacje i samorządowców do udziału w spotkaniu opłatkowym środowiska skupionego wokół “Solidarności”.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
×