2017-11-09T14:30:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka: Premiera książki „Arkadiusz Gołaś: Przerwana Podróż” [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
10
1
15

Najbliżsi, przyjaciele i tłumy kibiców siatkówki wspominali w Ostrołęce Arkadiusza Gołasia z okazji premiery książki Piotra Bąka "Arkadiusz Gołaś: Przerwana Podróż". Wzruszająca uroczystość odbyła się w sali gimnastycznej, w której Arek Gołaś stawiał pierwsze siatkarskie kroki.

Arkadiusz Gołaś był reprezentantem Polski w piłce siatkowej, olimpijczykiem. Mierzący 204 cm chłopak pochodzący z Ostrołęki przebojem wdarł się na salony światowej siatkówki, podpisał także kontrakt z najlepszym wówczas klubem na świecie - Lube Banca Macerata z Włoch. Niestety, jego podróż została przerwana - zginął w wypadku samochodowym, do jakiego doszło 16 września 2005 roku w Austrii. "Przerwana Podróż" - taki tytuł nosi także książka, jaka ukazała się 8 listopada.

Autorem biografii Arkadiusza Gołasia jest Piotr Bąk, młody człowiek z Kęt, który po jednym z Memoriałów Arkadiusza Gołasia postanowił zrobić coś więcej i przy współpracy z bliskimi Arka napisał książkę, jaka budzi ogromne emocje nie tylko wśród ostrołęczan, ale również u kibiców siatkówki w całym kraju. To bez wątpienia najbardziej oczekiwana sportowa premiera roku w polskiej literaturze, a dodajmy, że dla 27-letniego Piotra Bąka był to literacki debiut. Tym większe szczęście mieli Ci, którzy zdecydowali się wziąć udział w oficjalnej premierze w Szkole Podstawowej nr 5 im. Zofii Niedziałkowskiej (dawniej Gimnazjum nr 1, a jeszcze wcześniej Szkole Podstawowej nr 7, do której uczęszczał Arek). Premiera nie mogłaby się odbyć gdyby nie wydawnictwo, szkoła i stowarzyszenie Mazowieckie Inicjatywy Społeczne.

Wieczór pełen wzruszeń

Do Ostrołęki przyjechało wielu znakomitych gości, ale swoją obecność przede wszystkim potwierdzili najważniejsi goście premiery - państwo Danuta i Tomasz Gołasiowie. Pojawili się także byli trenerzy Arka, osoby związane z reprezentacją Polski, a także wielu kibiców siatkówki i fanów literatury. Sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej nr 5 wypełniła się do ostatniego miejsca, zarówno na spotkaniu z młodzieżą o godz. 14.00, jak i cztery godziny później podczas oficjalnej premiery. To pokazuje, że o Arku Gołasiu wciąż pamiętamy i jesteśmy myślami z jego bliskimi, najbardziej przeżywającymi tę wielką stratę. Premiera książki "Arkadiusz Gołaś: Przerwana Podróż" okazała się organizacyjnym sukcesem.

Już sam początek uroczystości przysporzył nam wielu wzruszeń, kiedy doszło do podziękowań dla rodziców wybitnego sportowca. Wszyscy zgromadzeni w sali spontanicznie wstali i gromkimi owacjami podziękowali Danucie i Tomaszowi Gołasiom za wychowanie wspaniałego sportowca oraz pomoc przy promocji książki. Po policzku niejednej osoby spłynęła wtedy łza. Nie pierwszy raz tego wieczoru, bo okazji do wzruszeń było wiele.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 Jolanta Gawarkiewicz podkreśliła, że dla placówki to wielkie wydarzenie, iż premiera książki o absolwencie dawnej "siódemki" odbywa się właśnie w murach tej szkoły, a ta słynie ze znakomitych sportowców. Wyemitowano dwie specjalnie przygotowane prezentacje – dotyczące sportowych gigantów szkoły, jak również samego Arka Gołasia. Dzięki uprzejmości Szkoły Podstawowej nr 5, możemy poniżej zamieścić zaprezentowane filmy.Wideo: "Sportowi Giganci Naszej Szkoły"

„Powinniśmy wydać tę książkę”

- Kiedy Piotr Bąk zgłosił się do nas z pomysłem napisania książki o Arku Gołasiu mieliśmy w zasadzie tylko jedno pytanie: czy uzyskał już zgodę rodziców tego sportowca. Kiedy to potwierdził, wiedzieliśmy, że nie tylko możemy, ale wręcz powinniśmy wydać tę książkę – mówił Piotr Stokłosa z Wydawnictwa SQN, którego nakładem ukazała się biografia wybitnego ostrołęczanina. Po premierze można było zakupić książkę w promocyjnej cenie, a do tego zdobyć na niej autograf autora.

Jedną z części uroczystości był panel dyskusyjny z udziałem autora książki – Piotra Bąka, przedstawiciela wydawnictwa SQN – Piotra Stokłosy, rzecznika prasowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej – Janusza Uznańskiego, rzecznika prasowego reprezentacji Polski w piłce siatkowej – Mariusza Szyszko, trenera Arka Gołasia w MOS Wola Warszawa – Krzysztofa Felczaka, byłego selekcjonera reprezentacji Polski – Waldemara Wspaniałego oraz pierwszego trenera Arka – Renisława Dmochowskiego.

Podczas panelu dyskusyjnego poruszano wiele ciekawych kwestii związanych z Arkiem. Renisław Dmochowski wraz z Krzysztofem Felczakiem wspominali niesamowity wyskok tego siatkarza, Piotr Bąk wyjaśniał motywy jakie kierowały go do napisania biografii ostrołęczanina, a Mariusz Szyszko i Janusz Uznański podjęli dyskusję o zastrzeżeniu numeru 16, z którym po Arku Gołasiu grał w reprezentacji tylko jego przyjaciel Krzysztof Ignaczak. Był także Waldemar Wspaniały, który zaznaczył, że w prowadzonej przez niego reprezentacji wszyscy byli jednością, nawet zawodnicy z dwóch konkurujących ze sobą klubów z Częstochowy i Kędzierzyna-Koźla.

Poniżej prezentujemy materiał wideo z premiery. W najbliższych dniach w naszym serwisie zamieścimy także ciekawe wywiady. Już teraz serdecznie zapraszamy po kolejne relacje.

Organizatorami ostrołęckiej premiery byli: Wydawnictwo SQN, Mazowieckie Inicjatywy Społeczne oraz Szkoła Podstawowa nr 5 im. Zofii Niedziałkowskiej. Partnerami spotkania byli: Miasto Ostrołęka, Jurajska, Polski Związek Piłki Siatkowej, Trony, INWO. Premierę wsparli ostrołęccy radni Grzegorz Milewski i Jan Rzewnicki. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowali: RMF FM, Polsat Sport, siatka.org, eOstroleka.pl, Tygodnik Ostrołęcki, siatkowka24.com, VolleyCafe.pl, Moja Ostrołęka, Admedia, Siatkówka w Obiektywie.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 10:58 09-11-2017,   0%
Boże Panie Rykowski, jaki wstyd! Kto w ogóle dopuścił Pana do głosu ?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:06 09-11-2017,   -
[quote= ]Boże Panie Rykowski, jaki wstyd! Kto w ogóle dopuścił Pana do głosu ? [/quote]panel dyskusyjny 22:50 - szczyt nietaktu
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:09 09-11-2017,   -
[quote= ]Boże Panie Rykowski, jaki wstyd! Kto w ogóle dopuścił Pana do głosu ? [/quote]
Jakim gburem trzeba być, żeby takie pytanie zadać. Kto go tam wpuścił?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:14 09-11-2017,   -
Książka super
odpowiedz   •   oceń :  
~Robert , 11:18 09-11-2017,   -
Wielki szacunek dla Państwa Gołasiów, wychowali wielkiego mistrza i wielkiego człowieka. Przeczytałem już pół książki i naprawdę jest warto. Ale radni mogliby się powstrzymać z tym lansem, jeden zadaje pytania o związek piłki nożnej, inny zaczepia rodziców Arka. panowie warto się powstrzymać czasami zanim powie się za dużo. Najlepsze pytanie zadała dziewczyna o zastrzeżenie numeru Arka brawa dla niej.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:23 09-11-2017,   -
[quote=Robert ]Wielki szacunek dla Państwa Gołasiów, wychowali wielkiego mistrza i wielkiego człowieka. Przeczytałem już pół książki i naprawdę jest warto. Ale radni mogliby się powstrzymać z tym lansem, jeden zadaje pytania o związek piłki nożnej, inny zaczepia rodziców Arka. panowie warto się powstrzymać czasami zanim powie się za dużo. Najlepsze pytanie zadała dziewczyna o zastrzeżenie numeru Arka brawa dla niej. [/quote]

Taaa, ten emerytowany strażnik miejski lub pozaczepiać... Nie ma co wymagać taktu od prostaka
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:43 09-11-2017,   -
Rykowski, WSTYD!!!!!!!!!!!
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:05 09-11-2017,   -
Kapitalna lektura. Czytam z ciarkami na plecach. BRAWO!
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:19 09-11-2017,   -
[quote= ]Rykowski, WSTYD!!!!!!!!!!! [/quote]

Poznasz głupiego po czynach jego
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:00 09-11-2017,   -
[quote= ]Kapitalna lektura. Czytam z ciarkami na plecach. BRAWO! [/quote]

Sporo w niej błędów i przeinaczeń faktów... Widać, że autor poleciał na łatwiznę i nie zrobił żadnej kwerendy... Książka fajna, ale niektóre informacje tak błędne, że aż boli... do poprawki w formie erraty!
odpowiedz   •   oceń :  
~Konfucjusz , 15:37 09-11-2017,   -
CIARY! PANIE PIOTRZE, DZIĘKUJEMY Powinniśmy być dumni że Arek pochodził z Ostrołęki. Gratuluję autorowi, zrobił dzieło sztuki. Hejterom, którzy zarzucają przeinaczanie faktów proponuję puknąć się w głowę i przeczytać książkę, bo ta była w formie wywiadów, skoro wyszła i została zaakceptowana przez rodziców to o jakich faktach konkretnie mówimy? Druga sprawa to rzeczywiście zachowanie radnych na premierze. Panowie to nie ten czas na lans.
odpowiedz   •   oceń :  
~do Konfucjusz , 16:19 09-11-2017,   -
Opanuj się! To że ktoś napisał, że w książce są błędy to nie hejt... Ten ktoś też wydał kasę na zakup książki i czytając zauważył, że chodził przez 5 lat do klasy z jakimś Pawłem Zygmuntem mityczną postacią, której nikt z szkole podstawowej nigdy nie widział... Rodzice Arka też nie wszystko dokładnie wiedzą i tu jest rola autora by sprawdzić i przypilnować, a nie zmieniać moje nazwisko na jakieś inne...
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 17:26 09-11-2017,   -
[quote=do Konfucjusz ]Opanuj się! To że ktoś napisał, że w książce są błędy to nie hejt... Ten ktoś też wydał kasę na zakup książki i czytając zauważył, że chodził przez 5 lat do klasy z jakimś Pawłem Zygmuntem mityczną postacią, której nikt z szkole podstawowej nigdy nie widział... Rodzice Arka też nie wszystko dokładnie wiedzą i tu jest rola autora by sprawdzić i przypilnować, a nie zmieniać moje nazwisko na jakieś inne... [/quote]

Każdy ma w szkole przynajmniej jednego przyjaciela, którego rodzice Znają i wielu kolegów cz znajomych i których być może slyszeli. Każdy też zna takich ludzi, którzy nie są warci by o nich komuś opowiadasz. Mi się wydaje "wyszukiwaczu błędów",że ty właśnie kimś takim jestes. Może i znałeś Arka, ale czy to już wystarczy żeby nazywać siebie jego przyjacielem?
odpowiedz   •   oceń :  
~Obserwator , 20:56 09-11-2017,   -
Szkoła nr 5 jak koza podstawia nogę do kucia. Arkadiusz Gołaś nie miał nic wspólnego z tą szkołą. Był wychowankiem Szkoły Podstawowej numer 7, uczniem siatkarskiej klasy sportowej.
Sp 5 ukradła byłej SP7, budynek a teraz kradnie dorobek sportowy innych. Pani dyrektor nawet się nie zająknęła o tym gdzie był poczatek sukcesu szkoły i że Gimnazjum jedynie skorzystało i kontynuowało dorobek słynnej w Polsce "siódemki". Wstyd bo pani dyrektor swoją oszołamiającą karierę też rozpoczynała w "siódemce".
odpowiedz   •   oceń :  
~Jarokibic , 01:08 10-11-2017,   -
Zmieniać moje nazwisko... -  piszesz. Proszę się przedstawić. Chętnie poznamy. Ja już po lekturze. Wzrusza na poczatku, wywołuje uśmiech w środku, wzrusza na końcu. Piotrze, szacunek. Proponuję nadać odznaczenie zasłużonego dla miasta, chłopak stworzył świetne dzieło i dużo w nim o Ostrołęce.  
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22 dk23  24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 9725