eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka: Premiera książki „Arkadiusz Gołaś: Przerwana Podróż” [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Najbliżsi, przyjaciele i tłumy kibiców siatkówki wspominali w Ostrołęce Arkadiusza Gołasia z okazji premiery książki Piotra Bąka "Arkadiusz Gołaś: Przerwana Podróż". Wzruszająca uroczystość odbyła się w sali gimnastycznej, w której Arek Gołaś stawiał pierwsze siatkarskie kroki.

Arkadiusz Gołaś był reprezentantem Polski w piłce siatkowej, olimpijczykiem. Mierzący 204 cm chłopak pochodzący z Ostrołęki przebojem wdarł się na salony światowej siatkówki, podpisał także kontrakt z najlepszym wówczas klubem na świecie - Lube Banca Macerata z Włoch. Niestety, jego podróż została przerwana - zginął w wypadku samochodowym, do jakiego doszło 16 września 2005 roku w Austrii. "Przerwana Podróż" - taki tytuł nosi także książka, jaka ukazała się 8 listopada.

Autorem biografii Arkadiusza Gołasia jest Piotr Bąk, młody człowiek z Kęt, który po jednym z Memoriałów Arkadiusza Gołasia postanowił zrobić coś więcej i przy współpracy z bliskimi Arka napisał książkę, jaka budzi ogromne emocje nie tylko wśród ostrołęczan, ale również u kibiców siatkówki w całym kraju. To bez wątpienia najbardziej oczekiwana sportowa premiera roku w polskiej literaturze, a dodajmy, że dla 27-letniego Piotra Bąka był to literacki debiut. Tym większe szczęście mieli Ci, którzy zdecydowali się wziąć udział w oficjalnej premierze w Szkole Podstawowej nr 5 im. Zofii Niedziałkowskiej (dawniej Gimnazjum nr 1, a jeszcze wcześniej Szkole Podstawowej nr 7, do której uczęszczał Arek). Premiera nie mogłaby się odbyć gdyby nie wydawnictwo, szkoła i stowarzyszenie Mazowieckie Inicjatywy Społeczne.

Wieczór pełen wzruszeń

Do Ostrołęki przyjechało wielu znakomitych gości, ale swoją obecność przede wszystkim potwierdzili najważniejsi goście premiery - państwo Danuta i Tomasz Gołasiowie. Pojawili się także byli trenerzy Arka, osoby związane z reprezentacją Polski, a także wielu kibiców siatkówki i fanów literatury. Sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej nr 5 wypełniła się do ostatniego miejsca, zarówno na spotkaniu z młodzieżą o godz. 14.00, jak i cztery godziny później podczas oficjalnej premiery. To pokazuje, że o Arku Gołasiu wciąż pamiętamy i jesteśmy myślami z jego bliskimi, najbardziej przeżywającymi tę wielką stratę. Premiera książki "Arkadiusz Gołaś: Przerwana Podróż" okazała się organizacyjnym sukcesem.

Już sam początek uroczystości przysporzył nam wielu wzruszeń, kiedy doszło do podziękowań dla rodziców wybitnego sportowca. Wszyscy zgromadzeni w sali spontanicznie wstali i gromkimi owacjami podziękowali Danucie i Tomaszowi Gołasiom za wychowanie wspaniałego sportowca oraz pomoc przy promocji książki. Po policzku niejednej osoby spłynęła wtedy łza. Nie pierwszy raz tego wieczoru, bo okazji do wzruszeń było wiele.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 Jolanta Gawarkiewicz podkreśliła, że dla placówki to wielkie wydarzenie, iż premiera książki o absolwencie dawnej "siódemki" odbywa się właśnie w murach tej szkoły, a ta słynie ze znakomitych sportowców. Wyemitowano dwie specjalnie przygotowane prezentacje – dotyczące sportowych gigantów szkoły, jak również samego Arka Gołasia. Dzięki uprzejmości Szkoły Podstawowej nr 5, możemy poniżej zamieścić zaprezentowane filmy.Wideo: "Sportowi Giganci Naszej Szkoły"

„Powinniśmy wydać tę książkę”

- Kiedy Piotr Bąk zgłosił się do nas z pomysłem napisania książki o Arku Gołasiu mieliśmy w zasadzie tylko jedno pytanie: czy uzyskał już zgodę rodziców tego sportowca. Kiedy to potwierdził, wiedzieliśmy, że nie tylko możemy, ale wręcz powinniśmy wydać tę książkę – mówił Piotr Stokłosa z Wydawnictwa SQN, którego nakładem ukazała się biografia wybitnego ostrołęczanina. Po premierze można było zakupić książkę w promocyjnej cenie, a do tego zdobyć na niej autograf autora.

Jedną z części uroczystości był panel dyskusyjny z udziałem autora książki – Piotra Bąka, przedstawiciela wydawnictwa SQN – Piotra Stokłosy, rzecznika prasowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej – Janusza Uznańskiego, rzecznika prasowego reprezentacji Polski w piłce siatkowej – Mariusza Szyszko, trenera Arka Gołasia w MOS Wola Warszawa – Krzysztofa Felczaka, byłego selekcjonera reprezentacji Polski – Waldemara Wspaniałego oraz pierwszego trenera Arka – Renisława Dmochowskiego.

Podczas panelu dyskusyjnego poruszano wiele ciekawych kwestii związanych z Arkiem. Renisław Dmochowski wraz z Krzysztofem Felczakiem wspominali niesamowity wyskok tego siatkarza, Piotr Bąk wyjaśniał motywy jakie kierowały go do napisania biografii ostrołęczanina, a Mariusz Szyszko i Janusz Uznański podjęli dyskusję o zastrzeżeniu numeru 16, z którym po Arku Gołasiu grał w reprezentacji tylko jego przyjaciel Krzysztof Ignaczak. Był także Waldemar Wspaniały, który zaznaczył, że w prowadzonej przez niego reprezentacji wszyscy byli jednością, nawet zawodnicy z dwóch konkurujących ze sobą klubów z Częstochowy i Kędzierzyna-Koźla.

Poniżej prezentujemy materiał wideo z premiery. W najbliższych dniach w naszym serwisie zamieścimy także ciekawe wywiady. Już teraz serdecznie zapraszamy po kolejne relacje.

Organizatorami ostrołęckiej premiery byli: Wydawnictwo SQN, Mazowieckie Inicjatywy Społeczne oraz Szkoła Podstawowa nr 5 im. Zofii Niedziałkowskiej. Partnerami spotkania byli: Miasto Ostrołęka, Jurajska, Polski Związek Piłki Siatkowej, Trony, INWO. Premierę wsparli ostrołęccy radni Grzegorz Milewski i Jan Rzewnicki. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowali: RMF FM, Polsat Sport, siatka.org, eOstroleka.pl, Tygodnik Ostrołęcki, siatkowka24.com, VolleyCafe.pl, Moja Ostrołęka, Admedia, Siatkówka w Obiektywie.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12  13 dk14  15 dk16 dk17
 18 dk19  20  21  22  23  24
 25  26  27  28  29  30 dk31
×