2017-10-04T11:27:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka: Radni zajmą się projektem darmowej komunikacji miejskiej

REKLAMA
REKLAMA

Najbliższa sesja Rady Miasta Ostrołęki będzie kluczowa dla dalszych losów zbiorowego transportu w Ostrołęce. Radni dyskutować będą nad projektem uchwały znoszącym opłaty za usługi przewozowe w publicznym transporcie zbiorowym. Jeżeli zagłosują za tym projektem, komunikacja miejska w Ostrołęce będzie darmowa.

Rozwój komunikacji miejskiej w naszym mieście da się zauważyć od kilku lat. Przekształcenie zakładu budżetowego w spółkę przyniosło wiele korzyści, m.in zapewniło możliwość ubiegania się o środki zewnętrzne na infrastrukturę komunikacyjną oraz nowe autobusy. Spółka realizuje projekty unijne, łącznie pozyskując w latach 2009-2015 środki w wysokości ok. 17 mln zł. Zakupiono za nie m.in. 12 nowych autobusów, 75 wiat przystankowych, tablice informacyjne na przystankach, monitoring, dokonano przebudowy placów manewrowych, oświetlenia i parkingów na terenie MZK, a także zbudowano myjnię autobusową. To jednak nie jedyne sukcesy.

- W ostatnich miesiącach pozytywnie zweryfikowany został również kolejny projekt Miasta, dzięki któremu będą środki finansowe na nowe pojazdy, ścieżki rowerowe i inne elementy infrastruktury. Budżet Miasta otrzymał również ze strony Polskiego Rządu, spółek Skarbu Państwa oraz UE olbrzymie wsparcie finansowe na przebudowę mostu, na drogi, Muzeum Żołnierzy Wyklętych itp. W związku z gotowością Energi i Enei do budowy nowej elektrowni spodziewać się można w najbliższych latach w naszym mieście i regionie wyjątkowego ożywienia gospodarczego - informuje prezydent Janusz Kotowski. - Wobec powyższych faktów przedkładam propozycję bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Jest to propozycja skierowana przede wszystkim do mniej zamożnej części społeczeństwa, gdyż z komunikacji miejskiej korzystają głównie osoby starsze i ucząca się młodzież. Jednakże nie mniej ważnym argumentem, przemawiającym za tym rozwiązaniem, jest też aspekt ekologiczny. Mamy nadzieję, że część mieszkańców zrezygnuje z przejazdów własnym samochodem ze względów ekonomicznych i praktycznych ( utrudnienia w ruchu ) na rzecz środków komunikacji zbiorowej. Wpłynie to na mniejsze zanieczyszczenie powietrza, ograniczenie hałasu i mniejsze uciążliwości w ruchu drogowym. Jest to nie bez znaczenia w perspektywie utrudnień związanych z remontem starego mostu i licznymi inwestycjami drogowymi, na które podpisaliśmy już umowy wykonawcze - dodaje.

Wraz z wprowadzeniem bezpłatnej komunikacji miejskiej MZK Sp. z o.o. w Ostrołęce planuje dokonać kompleksowej reorganizacji linii komunikacyjnych, tak aby połączenia były bardziej dogodne dla pasażerów. Centralnym punktem, gdzie zbiegać się będą wszystkie linie komunikacyjne będzie Dworzec PKS. Takie rozwiązanie spowoduje, że połączenia mają być krótsze, linie autobusowe nie będą się na siebie nakładały. Oszczędności ma przynieść także likwidacja biletów - czyli do zera spadają koszty ich produkcji, dystrybucji i kontroli. Samorząd Ostrołęki rozmawia już z samorządami gmin ościennych w kwestii organizacji i finansowania na ich obszarze. Dlatego więcej szczegółów poznamy po zakończeniu negocjacji i zatwierdzeniu rozkładu jazdy.

Decyzja w sprawie komunikacji miejskiej w Ostrołęce podjęta zostanie podczas sesji Rady Miasta w terminie 5 października br. Uchwała, jeżeli zostanie podjęta, wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

To nie jedyny projekt jaki zostanie procedowany na najbliższej sesji. Inny dotyczyć będzie powołania nowej miejskiej spółki.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 2609
Kalendarz imprez
maj 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30 dk31  1  2  3  4
×