eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka w hołdzie Powstańcom. Apel w Godzinę "W" [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2536
REKLAMA
zdjecie 2536
Posłuchaj
Jak co roku ostrołęczanie spotkali się przy pomniku Armii Krajowej, aby uczić pamięć Powstańców Warszawskich.

W piątek 1 sierpnia mieszkańcy Ostrołęki wspólnie oddali hołd bohaterom Powstania Warszawskiego i uczestnikom Akcji „Burza”.

Podczas uroczystości przed pomnikiem Armii Krajowej miała miejsce uroczystość z udziałem wojska. W Godzinę "W" zawyły syreny, kibice odpalili race i rozległ się "Mazurek Dąbrowskiego".

- We wrześniu 1939 Polska jako pierwsza stawiła opór Hitlerowi - mówił prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Ostrołęka mjr Franciszek Chrostowski. - Przez wiele dni bohatersko, w osamotnieniu broniła się przed atakiem dwóch totalitarmnych potęg: III Rzeszy i Związku Sowieckiego. Polska została pokonana, ale nigdy nie skapitulowała. Naród nie pogodził się z okupacją, stworzył fenomen na skalę światową: polskie państwo podziemne (...) Dziękuję za waszą pamięć i obecność tu w tym miejscu 1 sierpnia 2025 roku, w 81. rocznicę akcji Burza i wybuchu Powstania Warszawskiego. (...) Chwała bohaterom!

W dalszej części uroczystości odbył się Apel Pamięci, a delegacje złożyły kwiaty, zapaliły znicze przed pomnikiem. Zmówiono też modlitwę, której przewodził proboszcz parafii Zbawiciela Świata ks. Jarosław Kotowski.





Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23  24  25  26  27 dk28
dk29  30  31  1  2  3  4
×