zdjecie 6128
2019-06-17T13:06:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

"Ostrołęka wolna od plastiku": Znamy szczegóły kampanii. Decyzja jeszcze w czerwcu

REKLAMA
2
2
8

Na najbliższej sesji rady miasta ostrołęccy radni będą debatować nad wcieleniem w życie kampanii "Ostrołęka wolna od plastiku". Znamy już szczegółowe założenia tej kampanii.

O tym, że radni z klubu Nasza Ostrołęka mają zamiar złożyć taki projekt uchwały informowaliśmy już w naszym serwisie. Teraz poznaliśmy już szczegółowe założenia programu.

Jak czytamy w projekcie uchwały, kampania "Ostrołęka wolna od plastiku" powinna w szczególności polegać na:

1) wyeliminowaniu z użytku jednorazowych toreb, torebek, talerzy, tacek sztućców, kubeczków, słomek wykonanych z tworzyw sztucznych i zastąpienie ich wielorazowymi odpowiednikami lub jednorazowymi produktami ulegającymi kompostowaniu lub biodegradacji;
2) zaprzestaniu dokonywania zakupów wody w butelkach plastikowych i zastąpienie ich wodą w opakowaniach szklanych, bądź też w opakowaniach  wielokrotnego użytku;
3) wyeliminowaniu ze stosowania na wydarzeniach organizowanych i współfinansowanych przez Urząd Miasta Ostrołęki jednorazowych plastikowych produktów i zastępowania ich produktami ulegającymi kompostowaniu lub biodegradacji;  
4) nie wykorzystywaniu w promocji Miasta Ostrołęki gadżetów i materiałów, które nie są biodegradowalne lub nie mogą podlegać wielokrotnemu recyklingowi, z dążeniem do rezygnacji z gadżetów plastikowych;
5) przeprowadzenia przeglądu wszystkich dostawców oraz w miarę możliwości, zobowiązanie do stosowania do pakowania swoich produktów w opakowania inne niż plastikowe;
6) stosowania „zielonych zamówień” w przygotowywanych postępowaniach przetargowych i postępowaniach w ramach regulaminu zamówień publicznych, mających na celu eliminowanie zakupu i stosowania plastikowych produktów i zastępowanie ich produktami podlegającymi biodegradacji lub nadających się do wielokrotnego recyklingu z dążeniem do wyeliminowania produktów z syntetycznych materiałów sztucznych;
7) podejmowania działań promocyjnych i edukacyjnych zachęcających do zaprzestania stosowania plastikowych produktów i zastępowania ich produktami ekologicznymi.

- Kampania powinna być realizowana stopniowo i długofalowo.  Kampania "Ostrołęka wolna od plastiku" powinna obejmować działania edukacyjne skierowane do pracowników i mieszkańców Ostrołęki. Wnioskuje się do prezydenta Ostrołęki o przedstawienie Radzie Miasta Ostrołęki informacji na temat przeprowadzonych działań, o których mowa w § 2 i 3 do dnia 31 grudnia 2019r. i następnie w okresach półrocznych - zaznaczają wnioskodawcy.

Czy kampania wejdzie w życie? Projekt uchwały trafi na najbliższą sesję rady miasta - 27 czerwca - i wtedy też radni podejmą decyzję w tej sprawie.

Więcej o: Ostrołęka, plastik

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Torres, 13:51 17-06-2019,   100%
Jak chcemy być nowocześni to zacznijmy od naprawy dróg w naszym mieście.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:11 17-06-2019,   50%
@~Torres Za drogo
odpowiedz   •   oceń :  
~., 14:20 17-06-2019,   56%
Bzdura. To nie wina ludzi że korzystają z plastiku tylko państwa że odpowiednio nie podatkuje tego typu opakowań. To producenci nam wciskają plastik na każdym kroku. Ludzie kupują to co jest w sklepie.
odpowiedz   •   oceń :  
~Ciekawy, 15:47 17-06-2019,   100%
Może dziwnie to zabrzmi, ale po co stacja segregacji????
Plastik jest tworzywem sztucznym który może powrócić do obiegu jako surowiec.
Może warto zastanowić się czy szkło na pewno jest lepsze - jeśli bezzwrotne.
Może warto szukać rozwiązań na zachodzie o płatnych - zwrotnych opakowaniach tworzywowych.
Po pierwsze edukować, potem ostrzegać a na końcu karać (podatkować).
odpowiedz   •   oceń :  
~heh, 21:55 18-06-2019,   100%
@~Ciekawy W takim razie skąd się bierze plastik w oceanach? Hmm, przecież mamy segregację. :))
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 16:16 17-06-2019,   75%
Plastik będzie w masowym użyciu doputy opłacać będzie się to kapitalistom.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 01:15 18-06-2019,   75%
Pierwszy dobry projekt ustawy! Jak najbardziej na tak!!
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 06:37 18-06-2019,   100%
Resort środowiska rozważa uruchomienie skupów zużytych opakowań i makulatury - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Minister Henryk Kowalczyk powiedział gazecie, że każdy będzie mógł oddać do skupu papier, szkło oraz plastik i dostanie za to pieniądze pochodzące z opłaty recyklingowej.

- Chcemy opłatą objąć wszystkie surowce wtórne, tak aby nadać im wartość. Wstępnie zastanawiamy się nad tym, konsument miał możliwość zwrócenia takiego surowca, aby móc odzyskać jakąś część pieniędzy - wyjaśnił "DGP" Kowalczyk.

Kowalczyk liczy, że duża nowelizacja ustawy o utrzymaniu w czystości i porządku w gminach "zostanie uchwalona przed wakacjami parlamentarnymi" - podał "DGP".
Śmieci mają być cenne

Szef resortu środowiska pytany o opłatę recyklingową, która ma objąć także grubsze foliówki przyznał, że "obowiązujące przepisy były nieszczelne". "Nie spowodowały oczekiwanego ograniczenia ilości reklamówek, bo producenci przerzucili się na te nieco grubsze niż 50 mikromertów" - mówił gazecie Kowalczyk. Dodaje, że wpływy do budżetu z tego tytułu wyniosły ok. 70 mln zł.

Pytany przez "DGP", na jakie wpływy liczy Ministerstwo Finansów po uszczelnieniu ustawy, Kowalczyk odpowiedział: "przyjęło, że będzie to miliard dwieście milionów złotych za wszystkie reklamówki. Cieszyłbym się, gdyby tych pieniędzy było mniej. To by oznaczało, że zużywamy mniej foliówek. Opłata recyklingowa nie ma celu fiskalnego, ale zmianę nawyków mieszkańców naszego kraju" - przyznał Kowalczyk.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalnedarz imprez
listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  31  1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6  7  8
 9  10  11  12  13  14  15
 16 dk17  18  19 dk20 dk21  22
 23  24  25  26  27  28  29
 30  1  2  3  4  5  6
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 6128