eOstroleka.pl
Ostrołęka, NASZ NEWS

Ostrołęka z 1978 roku i teraz. Tak niemal pół wieku temu wyglądało nasze miasto [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5810
zdjecie 5810
REKLAMA

44 lata temu granice miasta Ostrołęka były niemal takie same jak obecnie. Znacząco za to przez te niemal pół wieku zmieniła się sieć miejskich ulic. Zobaczcie jak nasze miasto wyglądało na mapie z 1978 roku.

W porównaniu do mapy administracyjnej z 1978 roku Ostrołęka z 2022 roku powiększyła się jedynie o rejon osiedla Leśniewo i obecnej ulicy Krańcowej w okolicach cmentarza i obszaru budowy Elektrowni C. Ogromnie zmieniła się za to sieć ulic i uliczek. Powstały zupełnie nowe osiedla, wiele ulic zmieniło nazwy. Skalę zmian, jakie zaszły na przestrzeni niemal pół wieku widać doskonale na archiwalnej i zupełnie już nieaktualnej mapie, którą na swoim facebookowym profilu opublikowała firma Marcin Gromadzki Public Transport Consulting, odpowiedzialna za przeprowadzenie badania wielkości popytu na usługi komunikacji miejskiej w Ostrołęce.

W przededniu szkolenia ankieterów w Ostrołęce, publikuję najstarszy posiadany przez nas plan tego miasta – z 1978 r. Z historycznymi planami miast innych niż obecne wojewódzkie jest pewien kłopot – nie były wydawane zbyt często. (…) W 1978 r. sieć linii ostrołęckiej komunikacji miejskiej była już mocno rozwinięta: funkcjonowało 9 linii, ponumerowanych od 1 do 8 plus 7A. Co ciekawe, 44 lata temu granice miasta były niemal identyczne jak obecnie, jedyna zmiana dotyczy włączenia do miasta os. Leśniewo i obecnego rejonu ul. Krańcowej – z cmentarzem komunalnym, na wschód od inwestycji Elektrownia Ostrołęka C. Niesamowicie zmieniło się jednak zagospodarowanie obszarów miasta. Ówczesna komunikacja miejska koncentrowała się na połączeniach centrum (Dworzec PKS) z dworcem kolejowym oraz z Wojciechowicami. Obsługiwany był niemal wyłącznie obszar miasta – z wyjazdem autobusów trzech linii (1, 7A i do Zakładów Mięsnych w Ławach, tuż za granicą Ostrołęki. Podobnie jak dziś komunikacji miejskiej nie było na Starym Mieście, nie było jeszcze też drugiego mostu nad Narwią w ciągu ul. Obozowej. Jako ciekawostkę zdradzę, że plan pozyskałem w 1990 r., podczas remanentu w Kurpiowskim Ośrodku Informacji Turystycznej, który odwiedziłem akurat w czasie pozbywania się starych map, planów miast i przewodników.

- wyjaśnia Marcin Gromadzki.

Potraficie na tej starej mapie odnaleźć swoje obecne adres i domy?

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26  27  28  29  30
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×