eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka: Znamy kulisy odwołania dyrektora SP 10

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
REKLAMA

Jak już dziś informowaliśmy, Krzysztof Florczak nie pełni już funkcji dyrektora Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Ostrołęce. Do zmiany na najważniejszym stanowisku w placówce doszło 13 listopada. Poznaliśmy nieoficjalne powody, które miały zdecydować o takim rozwiązaniu.

W sierpniu br. dowiedzieliśmy się, że Krzysztof Florczak został dyrektorem "dziesiątki", zastępując na tym stanowisku wieloletnią dyrektor Grażynę Mierzejewską. W konkursie na to stanowisko Florczak pokonał m.in. Mirosława Grzyba, byłego dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2. Jak się dowiedzieliśmy, ich rywalizacja mogła przenieść się poza konkurs.

Z nieoficjalnych informacji wynika, iż to właśnie Mirosław Grzyb - jeden z kandydatów na dyrektora "dziesiątki", po przegranym konkursie odwołał się od wyników tego konkursu do wojewody mazowieckiego. Zdzisław Sipiera przychylił się do tego wniosku i odwołał wyniki konkursu, co skutkowało również odwołaniem dyrektora SP 10. Jak wynika z naszych informacji, Grzyb w piśmie do wojewody podważył prawidłowość przeprowadzonego konkursu. Co ciekawe, wcześniej brany był też pod uwagę jako kandydat na dyrektora ZSZ nr 2, gdzie obecnie to stanowisko pełni Grzegorz Żebrowski.

Kiedy zostanie przeprowadzony nowy konkurs na dyrektora? Tego nie wiadomo. Pewne jest jednak, że dziś decyzję wojewody poznali członkowie rady pedagogicznej, z którymi odbyło się spotkanie w tej sprawie. Informowaliśmy o tym w naszym serwisie.

- Jeden z kandydatów nie został dopuszczony do postępowania konkursowego na podstawie opinii przedstawiciela kuratorium oświaty, stwierdzającej, że nie posiada on wymaganych kwalifikacji. Kandydat ten złożył odwołanie do wojewody, w którym przedstawił dokumenty potwierdzające posiadany stopień nauczyciela dyplomowanego. Na tej właśnie podstawie wojewoda podjął decyzję o unieważnieniu rozstrzygnięcia konkursowego – powiedział nam Janusz Kotowski, prezydent Ostrołęki.

Komunikat Urzędu Miasta:

Wojewoda Mazowiecki w wydanym rozstrzygnięciu nadzorczym z dn. 9.11. 2017 r. stwierdził nieważność przeprowadzonego konkursu i powołania na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 10 w Ostrołęce pana Krzysztofa Florczaka.

Stało się tak po skardze jednego z kandydatów na dyrektora szkoły SP nr 10, którego komisja konkursowa nie dopuściła do udziału w postępowaniu. Wojewoda po analizie prawnej nie zgodził się z taką decyzją i uznał, że konkurs został przeprowadzony wadliwie.

W zaistniałej sytuacji postępowanie konkursowe zostanie powtórzone.

Do czasu jego rozstrzygnięcia, pełnienie obowiązków dyrektora szkoły Prezydent Miasta powierzył dotychczasowej wicedyrektor placówki pani Jolancie Mrozek.

26 czerwca 2017 r. Prezydent Miasta Ostrołęki ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Ostrołęce. Do konkursu mogły przystąpić osoby, które udokumentowały spełnienie określonych w § 1, § 2, § 5 oraz w § 10 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w poszczególnych typach publicznych szkół i rodzajach publicznych placówek (Dz. U. Nr 184 poz. 1436 z późn. zm) wymagań, dostarczyły komplet dokumentów i dotrzymały ogłoszonego terminu.

Do konkursu przystąpiło czworo kandydatów. Komisja, w skład której weszli przedstawiciele: kuratorium oświaty, związków zawodowych, rady pedagogicznej, rodziców oraz organu prowadzącego, rozpatrywała złożone oferty 4 sierpnia 2017 roku. Po analizie przedstawionych dokumentów, komisja w drodze głosowania zdecydowała o niedopuszczeniu do konkursu jednego z kandydatów. Zdaniem komisji wśród złożonych przez tego kandydata dokumentów brakowało pełnego poświadczenia o kwalifikacjach pedagogicznych.

Wojewoda Mazowiecki, po skardze na takie rozstrzygnięcie i po zapoznaniu się z dokumentacją konkursową, uznał iż nie było podstaw do podjęcia przez komisję uchwały o odmowie dopuszczenia M.G. do postępowania konkursowego, wskazując, że akt nadania nauczyciela dyplomowanego przesądza o spełnieniu wymogów przygotowania pedagogicznego.

W konsekwencji unieważnione zostały także zarządzenia zatwierdzające wybór dokonany przez komisję i wynik konkursu.

Urząd Miasta otrzymał decyzję wojewody 13 listopada 2017 r.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×