2022-02-24T09:06:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka, NA SYGNALE

Oszuści zaatakowali w Ostrołęce. Doszło do szarpaniny z „fałszywym policjantem”!

REKLAMA
zdjecie 4840
zdjecie 4840
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
0
1
3

Trzy osoby z Ostrołęki zostały wczoraj oszukane przez „fałszywych policjantów”. Oszuści wyłudzili w krótkim czasie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Między córką jednej z ofiar a oszustem doszło do przepychanki.

Jak już wczoraj informowaliśmy, oszuści podszywający się pod policjantów i funkcjonariuszy CBŚP zaatakowali wczoraj w Ostrołęce. Niestety mimo wielokrotnie powtarzanych m.in. w naszym serwisie apeli i informacji o tym, jak działają oszuści i jak uchronić się przed utratą pieniędzy, trzy z kilku podjętych przez przestępców prób zakończyły się ich sukcesem. Seniorki straciły łącznie kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Wczoraj dyżurny ostrołęckich policjantów otrzymał trzy informacje o próbach działaniach oszustów posługujących się metodą na funkcjonariusza CBŚ. W tych przypadkach seniorzy zorientowali się, że rozmawiają z oszustami i nie pozwolili się oszukać rozłączając szybko połączenie. Niestety w pozostałych trzech przypadkach osoby starsze dały się zmanipulować oszustom i przekazały im pieniądze.

- informuje komisarz Tomasz Żerański, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Jak działali oszuści?

Do trzech mieszkanek naszego miasta w wieku około 80 - lat zadzwonił na telefon stacjonarny mężczyzna, który podał się za przedstawiciela Poczty Polskiej. Wmawiał on seniorkom, że nie odebrały listów i zadeklarował dostarczenie ich przez listonosza. Chwilę po zakończeniu rozmowy do ostrołęczanek zadzwonił inny mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego. Przestępca poinformował kobiety, że są potencjalnymi ofiarami oszustwa i ich pieniądze zgromadzone na koncie i w domu są zagrożone. Oszust poprosił kobiety o pomoc w policyjnej akcji mającej na celu zatrzymanie przestępców, wypytywał także o ich oszczędności. W jednym przypadku fałszywy funkcjonariusz powiedział, że zabierze pieniądze tylko po to, aby je sfotografować.

Przestępcy grozili seniorkom, że odmowa współpracy w trakcie policyjnej akcji jest karalna. Chcąc uwiarygodnić swoją osobę sam zaproponowali kobietom, żeby w trakcie rozmowy wykręciły numer 112 i upewniły się, że mają do czynienia z prawdziwym funkcjonariuszem CBŚ, co kobiety uczyniły. Wybierając numer w trakcie rozmowy nie rozłączyły poprzedniego połączenia i cały czas rozmawiały z oszustem!

W jednym z przypadków oszust został zdemaskowany, gdy odbierał pieniądze od seniorki. Córka oszukanej kobiety zorientowała się, że ma do czynienia z przestępcą. Doszło między nimi do przepychanki, w wyniku której pieniądze wypadły z rozprutej reklamówki i rozsypały się na klatce schodowej.

Jak ustrzec się przed oszustwem?

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać dwóch podstawowych zasad:

    Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.

    Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

Oszuści mogą stosować wiele metod, ale wszystkie sprowadzają się do przekazania im pieniędzy.

 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10  11 dk12
dk13  14 dk15 dk16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28  1  2  3  4  5
×