eOstroleka.pl
Ostrołęka, NA SYGNALE

Oszust podszywający się pod pracownika banku wyłudził 50 tysięcy złotych

REKLAMA
zdjecie 9224
zdjęcie ilustracyjne, fot. eOstroleka.plzdjęcie ilustracyjne, fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 9224

Ostrołęczanin stracił olbrzymią kwotę po rozmowie telefonicznej z - jak się okazało - fałszywym konsultantem bankowym. Oszust podał się za pracownika działu technicznego banku, w którym mężczyzna miał konto i nakłonił do zainstalowania niebezpiecznej aplikacji na telefonie.

66-letni mieszkaniec Ostrołęki stracił 50 tysięcy złotych w wyniku podstępu, w jaki wciągnęła go podczas rozmowy telefonicznej osoba podająca się za pracownika banku, w którym senior miał otwarte konto. Z rozmowy wynikało, że na rachunku mężczyzny dochodzi do podejrzanych transakcji polegających na wykonywaniu przelewów na inne konta. W związku z powyższym skierowała mieszkańca naszego miasta do „działu technicznego”.

W rozmowie rzekomy pracownik działu technicznego poinformował 66-latka, że na jego koncie pobrano trzy wnioski kredytowe, które pilnie należy anulować. Kazał mieszkańcowi Ostrołęki zainstalować aplikację do zdalnej komunikacji, na co niestety mężczyzna się zgodził i zatwierdzał wskazane przez fałszywego pracownika banku transakcje. Pod koniec rozmowy fałszywy pracownik banku polecił wykonanie przelewu na kwotę 50 tysięcy złotych jako zabezpieczenie transferu, dodał, że w przeciągu pół godziny pieniądze zostaną zwrócone. Niestety ostrołęczanin również zgodził się na wykonanie przelewu. Na koniec konwersacji 66-latek z Ostrołęki poprosił swoją partnerkę, aby zadzwoniła na infolinię banku i sprawdziła całą sytuację. Tam kobieta dowiedziała się, że z banku, w którym ostrołęczanin ma założone konto żaden z konsultantów do niego nie dzwoni, ani nie namawia go do wykonywania żadnych transakcji.

- relacjonuje komisarz Tomasz Żerański, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Sprawę oszustwa wyjaśnia policja. To niestety nie jest jedyny taki przypadek w naszym regionie. Do podobnych oszustw dochodzi w ostatnim czasie bardzo często. Uczulamy, by w rozmowach telefonicznych z osobami podającymi się za pracowników banku, policji, prokuratury zachować daleko idącą ostrożność. Oszuści stosują różne sztuczki socjotechniczne, by przekonać nas do swojej wersji wydarzeń, a to - jak pokazuje przykład seniora z Ostrołęki - może prowadzić do utraty całych oszczędności.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11  12 dk13  14  15  16  17
dk18  19 dk20  21  22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27  28  29  30  31
×