2023-01-16T18:10:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Oszustwo "na policjanta" w Ostrołęce. Starsza kobieta straciła 10 tys. zł

REKLAMA
REKLAMA

W Ostrołęce doszło do oszustwa metodą na policjanta. 76-letnia mieszkanka miasta przekazała oszustom kwotę 10 tysięcy złotych. - Przypominamy, że wystarczy jeden telefon, by potwierdzić wiarygodność rozmówcy i nie stać się ofiarą przestępstwa - apeluje policja.

- Pamiętajmy także o tym, że funkcjonariusze policji nigdy nie dzwonią z żądaniem przekazania im pieniędzy. Nigdy również nie informują przez telefon o szczegółach swoich działań! Ostrzeżmy seniorów naszych rodzin przed tego rodzaju zagrożeniem - mówi kom. Tomasz Żerański z ostrołęckiej policji.

Policjanci radzą jak nie paść ofiarą oszustów:

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to, czy osoba, która prosiła nas o pomoc rzeczywiście tej pomocy potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach, telefonicznie. Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
  • W momencie, kiedy zorientujemy się lub przypuszczamy, że może do nas dzwonić oszust -zakończmy rozmowę telefoniczną. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich nam osób.
  • Pamiętajmy, że jeśli w trakcie rozmowy wykręcimy numer 112 w dalszym ciągu będziemy rozmawiać z tą samą osobą. Dlatego chcąc połączyć się z numerem alarmowym ZAWSZE musimy rozłączyć poprzednie połączenie poprzez odłożenie słuchawki, bądź naciśnięcie w telefonie komórkowym czerwonej słuchawki
  • W każdym przypadku kiedy obca osoba prosi nas o przekazanie pieniędzy powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania.
  • Apel kierujemy również do rodzin seniorów aby ostrzegali ich przed tego rodzaju zagrożeniem. Przekażmy im informacje jak mają zachować się w przypadku otrzymania takiego telefonu.
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
 12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
 19  20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
 26 dk27  28 dk29  30  1  2
×