eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Otwarcie nowej ekspozycji "Cichociemni" w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 9324
zdjecie 9324
fot. MŻWfot. MŻW
REKLAMA
zdjecie 9324
Posłuchaj

W środę 17 września w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce odbyło się uroczyste otwarcie nowej, intrygującej ekspozycji pt. „Cichociemni”. Ekspozycja, znajdująca się w jednym ze szklanych kubików muzeum, jest dostępna bezpłatnie dla wszystkich zwiedzających.

Elitarna Formacja i Związki z "Wyklętymi"

Ekspozycja poświęcona jest Cichociemnym – elitarnej formacji wojskowej wywodzącej się z Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Zwiedzający mają okazję zobaczyć m.in. repliki spadochronu i wyposażenia skoczków.

Nowa wystawa podkreśla również silne związki Cichociemnych z powojennym podziemiem antykomunistycznym. Spośród 316 cichociemnych, co najmniej 64 kontynuowało walkę jako Żołnierze Wyklęci. Wśród nich znajdują się tak znaczące postaci jak ppłk Maciej Kalenkiewicz „Kotwicz” oraz mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”.

Uroczystości otwarcia towarzyszyły liczne wydarzenia edukacyjne. Młodzież miała okazję obejrzeć film „Cichociemni. Wywalcz wolność lub zgiń” w reżyserii Dariusza Walusiaka i Mirosława Krzyszkowskiego.

Niezwykle pasjonującą opowieść o spadochroniarzach i ich misjach przedstawił Piotr Nowosad z Fundacji Defender. Prelegent przybliżył historię pierwszego nocnego zrzutu Cichociemnych, czyli operacji lotniczej „Adolphus”, a także sylwetki ważnych bohaterów z fascynującymi życiorysami: Józefa Zabielskiego „Żbika”, jednego z pierwszych skoczków, oraz Elżbiety Zawadzkiej „Zo”, jedynej kobiety w formacji.

Nie zabrakło też akcentu artystycznego – Adam Wołosz zaprezentował muzykę skomponowaną do dwóch wierszy z książki «Wrócą orły. Wiersze o ,,cichociemnych"».

Na zakończenie Sylwia Tryc, zastępca dyrektora Muzeum, przypomniała o wartościach, którymi kierowali się Cichociemni, apelując do młodzieży o czerpanie z tych wzorców. Podziękowała także Fundacji Defender i Nadleśnictwu Ostrołęka za współtworzenie ekspozycji.

Wystawa „Cichociemni” to cenna lekcja historii o odwadze, poświęceniu i walce o wolność, dostępna dla wszystkich mieszkańców i gości Ostrołęki.

Więcej o: MŻW, Ostrołęka, wystawa

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31  1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6  7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12  13  14 dk15  16
dk17  18 dk19  20 dk21  22  23
dk24  25 dk26  27  28  29  30
×