eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Otwarty wykład o sztetlach w WSAP w Ostrołęce – historia, która łączy pokolenia [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

W piątek, 4 kwietnia, w murach Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Ostrołęce odbył się otwarty wykład dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Gościem wydarzenia był znany ostrołęcki historyk, prezes Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego – dr hab. Jan Mirończuk, który przybliżył słuchaczom temat „Sztetl – małomiasteczkowa społeczność żydowska w Europie Środkowo-Wschodniej”.

– Sztetl to słowo z języka jidysz, w którym rozmawiali Żydzi w Europie Środkowo-Wschodniej – w krajach takich jak Polska, Litwa, Białoruś, Ukraina czy Niemcy. Sam język jidysz wykształcił się na terenach niemieckich.(...) Oznacza małe miasteczko – wyjaśniał dr Mirończuk, wprowadzając młodzież w historię i kulturę żydowskich miasteczek.

W trakcie wykładu prelegent przedstawił szeroki kontekst historyczny, rozpoczynając od ogólnej charakterystyki życia Żydów w środkowo-wschodniej Europie, by następnie skupić się na bardziej lokalnych aspektach – m.in. historii społeczności żydowskich w regionie ostrołęckim i na Kurpiach.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z kilku ostrołęckich szkół średnich, którzy z zainteresowaniem słuchali opowieści o dawnym świecie sztetli – niegdyś integralnej części krajobrazu kulturowego tej części Europy.

Rektor WSAP wykorzystała okazję, by zaprezentować młodzieży ofertę edukacyjną uczelni. Przedstawiono kierunki studiów, możliwości rozwoju oraz perspektywy zdobycia wyższego wykształcenia w Ostrołęce.

Wydarzenie miało nie tylko wymiar edukacyjny, ale również kulturowy – łącząc historię z teraźniejszością i przypominając młodemu pokoleniu o bogactwie wielokulturowej przeszłości regionu.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
 14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19  20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
 28 dk29 dk30  1  2  3  4
×