2015-09-07T19:16:45+02:00 eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Papież Franciszek i abp Gądecki: pomóżmy uchodźcom

REKLAMA
zdjecie 9902
abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski, fot. episkopat.plabp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski, fot. episkopat.pl
REKLAMA
10
18
0

- Trzeba żeby każda parafia przygotowała miejsce dla tych ludzi, którzy są prześladowani – mówił abp Gądecki w sobotę 5 września br. w Chełmie. Następnego dnia, podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański, Papież Franciszek skierował podobny apel do całego Kościoła, mówiąc, aby w obliczu tragedii uchodźców każda parafia, każda wspólnota zakonna, każdy klasztor i każde sanktuarium Europy ugościły ich.


Dokładnie w czasie kiedy Ojciec Święty Franciszek zwracał się z apelem do całego Kościoła, abp Stanisław Gądecki celebrował o godz. 12.00 Mszę świętą w sanktuarium matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy (archidiecezja lubelska). Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w homilii powtórzył swoją prośbę, mówiąc: Kiedy więc wpatrujemy się w Maryję pośpiesznie zdążającą do Judei, aby pomóc swojej krewnej, nasuwają się nam całkiem praktyczne i aktualne wnioski. Czy nie należy z podobnym pośpiechem wyjść naprzeciw tym, którzy znaleźli się w ogniu wojny - na Bliskim Wschodzie i Afryce - a teraz zmierzają ku Europie po to, by znaleźć tutaj schronienie w miejscu spokojnym i bezpiecznym? I wprawdzie ucieczka chrześcijan z Bliskiego Wschodu nie jest szczęśliwym rozwiązaniem dla regionu, w którym chrześcijaństwo jest najstarsze a może w ogóle zaniknąć, ale czy nie należy wyjść z pomocą tym wszystkim, którzy jej potrzebują, jak tego domaga się od nas Ewangelia? Czy nie wymaga tego również sprawiedliwość, skoro nasi rodacy znaleźli i znajdują do dzisiaj miejsce osiedlenia się i pracy w innych krajach Europy, Ameryk i Australii? Tak, dzisiaj nadszedł i dla nas czas prawdziwej próby z naszego chrześcijaństwa. Trzeba, by każda parafią, którą na to stać, przygotowała się na przyjęcie uchodźców ipomogła im rozpocząć nowe życie. Czy nie stać na to Polaków, którzy uważają siebie - i słusznie - za ludzi tolerancyjnych?”

Źródło: BP KEP
REKLAMA
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
 29 dk30 dk31  1  2  3  4
×