eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Park Miejski otrzyma imię dr Wiktora Stańskiego?

REKLAMA
zdjecie 9768
zdjecie 9768
REKLAMA

Radni naszego miasta na najbliższej sesji Rady Miasta poddadzą pod głosowanie uchwałę w sprawie nadania  Parkowi Miejskiemu imienia dr Wiktora Stańskiego.

Wiktor Stański  (23-03-1916 – 19-12-1981) lekarz, doktor medycyny, harcerz, żołnierz AK, wielki społecznik. Ostrołęczanin z wyboru, przybył do Ostrołęki z rodziną 1 września 1961 roku, choć miał inne ciekawe propozycje przed rozpoczęciem pracy w Ostrołęce  i w czasie pobytu w mieście. Ostrołękę i Kurpiowszczyznę pokochał i tu pozostał aż do śmierci.

Włożył ogromny wkład w walkę z gruźlicą, która szczerzyła się w Ostrołęce i okolicach. Był autorytetem w dziedzinie ftyzjatrii, nie tylko w mieście, ale i na skalę krajową. Przy współpracy w WHO i UNICEFU prowadził w połowie lat 60 Ośrodek Badań nad Gruźlicą. Z tego zakresu napisał pracę doktorską pod tytułem „Gruźlica mieszkańców wsi w świetle działalności Poradni Przeciwgruźliczej w Ostrołęce.

Opracował i opublikował 3 własne doniesienia naukowe związane z gruźlicą , a 3 kolejnych był współautorem. Przez 20 lat pracował w ostrołęckiej służbie zdrowia. Kierował przychodnią przeciwgruźliczą, a  od 10 marca 1976 roku został powołany na Ordynatora oddziału pulmonologicznego. Poza pracą zawodową był czynnym działaczem społecznym, działał w Harcerstwie, jako instruktor  Komendy hufca w Ostrołęce (w stopniu Harcmistrza). Przez 3 kadencje był członkiem Komisji Zdrowia Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. Przez szereg lat wiceprezesował Zarządowi Powiatowemu Ligii Obrony Kraju, a następnie był członkiem prezydium Zarządu Wojewódzkiego LOK, Prezesem Klubu Oficerów Rezerwy „Ostrołęka- Miasto”.

Przez wiele lat był też członkiem Powiatowego Zarządu Polskiego Czerwonego Krzyża i członkiem Towarzystwa Wiedzy Wojskowo – Obronnej.  Wykładał  (społecznie) na kursach dla kandydatów do Szkół Podoficerskich organizowanych przez LOK. Jako były żołnierz był też członkiem Wojewódzkiej Komisji Obrony Pomników i Miejsc Martyrologii Narodu Polskiego, członkiem Prezydium Zarządu Miejskiego Frontu Jedności Narodu. Wykładał też w Medycznym Studium Zawodowym w Ostrołęce.  Angażował się w pracę  Społecznego Komitetu do Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc w Warszawie – przez 2 kadencje był członkiem Komisji Rewizyjnej Zarządu Głównego tego Komitetu. Jako czynny członek ZBOWiD w Ostrołęce, pełnił społecznie obowiązki Konsultanta Wojewódzkiego przy kierowaniu członków ZBOWiD do sanatorium.

Doktor Wiktor Stański działał zawsze zgodnie z własnym sumieniem, pomagał wszystkim bez względu na ich pochodzenie, sytuację materialną czy społeczną. Mimo licznych odznaczeń i medali za swoją pracę nadal pozostawał ostrołęckim „doktorem Judymem”. Życie poświęcił pacjentom, swój zawód lekarza ukochał ponad wszystko, a człowieka, osoby chore, pacjentów - stawiał na pierwszym miejscu.  Efektem zaangażowania w leczenie chorych  i walki o ich życie była jego własna choroba i śmierć.
Walcząc z chorobami płuc był zwolennikiem miejskiej zieleni, skwerów i polskich lasów zwanymi „Zielonymi Płucami”. Wolne chwile spędzał z rodziną i przyjaciółmi  na spacerach w Parku Miejskim w Ostrołęce nieopodal którego mieszkał.  Był inicjatorem upiększania parku i zieleni miejskiej.
Jako zagorzały harcerz świadectwem swojego życia wypełnił w 100 procentach jeden z punktów Prawa Harcerskiego, które brzmi: Bądź pożyteczny i nieś chętną pomoc bliźnim.
Doktor Wiktor Stański zasługuje na pamięć mieszkańców, a  wybrana lokalizacja – zielone płuca Ostrołęki (Park Miejski) – będzie stosowna do głównej idei przyświecającej jego pracy zawodowej.

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×