2017-06-14T10:00:00+02:00 eOstroleka.pl 10 0 3 10
Powiat ostrołecki,

Pasieki: Oddali hołd pomordowanym żołnierzom i mieszkańcom Goworowszczyzny [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. www.ostroleka.pl
REKLAMA
3
0
3
Najlepszy komentarz
~Staszica 9 , 10:19 14-06-2017,   -
co się stało?  dotychczas upamiętniano tylko tzw. przeklętych, o AK nikt nie wspominał
odpowiedz   •   oceń :  
W minioną niedzielę w Pasiekach odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy AK oraz mieszkańców Goworowszczyzny zamordowanych 4 czerwca 1943 roku przez hitlerowców.

Głównym punktem uroczystości była Msza Święta Polowa, w intencji poległych, torturowanych oraz zamordowanych żołnierzy i mieszkańców Goworowszczyzny. Mszę Świętą celebrowali ksiądz Kanonik Stanisław Siemion. proboszcz Parafii kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Goworowie i ksiądz Michał Borowski, honorowy kapelan 5 Pułku Ułanów Zasławskich,proboszcz Parafii Kościoła p.w. Św. Wojciecha w Ostrołęce- Wojciechowicach. Podczas Mszy Świętej został poświęcony krzyż z tablicą upamiętniającą zastrzelonych  Polaków, w dniu 05.06.1943 roku w Pasiekach.

Przed rozpoczęciem Mszy Świętej, uczniowie z klas wojskowych, z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce zapalili znicze na pobliskim Cmentarzu Wojennym, gdzie byli pochowani zamordowani Polacy.

Po Mszy Świętej odbył się Apel Pamięci, który prowadził Grzegorz Żebrowski dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Uczniowie klas mundurowych szkoły odpowiadali na wezwania prowadzącego Apel Pamięci. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Pasiekach zaprezentowali okolicznościowy montaż słowno-muzyczny. Uroczystość obecnością na koniach uświetnili Członkowie Stowarzyszenia Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce.

Tadeusz Gawkowski ps. „Pisarz” Ze Społecznej Grupy Inicjatywnej „ Pamięć i Honor” w Pasiekach, przedstawił uczestnikom uroczystości historię walki  Polaków o wolność i suwerenność Ojczyzny, w zaakcentowaniem udziału w tych walkach mieszkańców Pasiek i Gminy Goworowo.  

W przygotowanie uroczystości ze strony Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce, zaangażowali się nauczyciele i pracownicy będący jednocześnie członkami Stowarzyszenia Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Krzyż zamontował i tablicę granitową z informacją o miejscu kaźni ufundował płk. rez. Włodzimierz Zabielski. Obecne były władze gminy Goworowo z wójtem Małgorzatą Kuleszą i radnymi. Wśród gości nie zabrakło Jacka Karczewskiego dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. W uroczystości wzięli udział też udział mieszkańcy Pasiek i okolicznych miejscowości, rodziny żołnierzy i osób cywilnych poległych, druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Pasiek.

Organizatorami uroczystości byli:
* Społeczna Grupa Inicjatywna „Pamięć i Honor” w Pasiekach, pod przewodnictwem  kpt. dypl. Tadeusza Gawkowskiego ps. „Pisarz”,
* Ksiądz Kanonik Stanisław Siemion -Proboszcz Parafii Kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża  Świętego w Goworowie,
* Stowarzyszenie Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce pod przewodnictwem prezes Krystyny Wiesławy Gałki,
* Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ulanów Zasławskich w Ostrołęce, z dyrektorem Grzegorzem Żebrowskim
* Społeczność Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Pasiekach, z dyrektorem Adamem Grabowskim,
* Stowarzyszenie Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce z prezesem Edwardem Kowalskim i wiceprezesem Wojciechem Żerańskim.

REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Staszica 9 , 10:19 14-06-2017,   -
co się stało?  dotychczas upamiętniano tylko tzw. przeklętych, o AK nikt nie wspominał
odpowiedz   •   oceń :  
~judith , 11:43 14-06-2017,   -
Ks. Jacek Międlar znowu szokuje? O Sowie i Dziwiszu

https://www.youtube.com/watch?v=IRWVzKcHroA
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 12:32 14-06-2017,   -
[quote=Staszica 9 ]co się stało?  dotychczas upamiętniano tylko tzw. przeklętych, o AK nikt nie wspominał [/quote]
Przecież tak samo walczyli z okupantem.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
październik 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30 31  1  2  3