2017-06-14T10:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Pasieki: Oddali hołd pomordowanym żołnierzom i mieszkańcom Goworowszczyzny [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. www.ostroleka.pl
REKLAMA
3
0
3

W minioną niedzielę w Pasiekach odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy AK oraz mieszkańców Goworowszczyzny zamordowanych 4 czerwca 1943 roku przez hitlerowców.

Głównym punktem uroczystości była Msza Święta Polowa, w intencji poległych, torturowanych oraz zamordowanych żołnierzy i mieszkańców Goworowszczyzny. Mszę Świętą celebrowali ksiądz Kanonik Stanisław Siemion. proboszcz Parafii kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Goworowie i ksiądz Michał Borowski, honorowy kapelan 5 Pułku Ułanów Zasławskich,proboszcz Parafii Kościoła p.w. Św. Wojciecha w Ostrołęce- Wojciechowicach. Podczas Mszy Świętej został poświęcony krzyż z tablicą upamiętniającą zastrzelonych  Polaków, w dniu 05.06.1943 roku w Pasiekach.

Przed rozpoczęciem Mszy Świętej, uczniowie z klas wojskowych, z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce zapalili znicze na pobliskim Cmentarzu Wojennym, gdzie byli pochowani zamordowani Polacy.

Po Mszy Świętej odbył się Apel Pamięci, który prowadził Grzegorz Żebrowski dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Uczniowie klas mundurowych szkoły odpowiadali na wezwania prowadzącego Apel Pamięci. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Pasiekach zaprezentowali okolicznościowy montaż słowno-muzyczny. Uroczystość obecnością na koniach uświetnili Członkowie Stowarzyszenia Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce.

Tadeusz Gawkowski ps. „Pisarz” Ze Społecznej Grupy Inicjatywnej „ Pamięć i Honor” w Pasiekach, przedstawił uczestnikom uroczystości historię walki  Polaków o wolność i suwerenność Ojczyzny, w zaakcentowaniem udziału w tych walkach mieszkańców Pasiek i Gminy Goworowo.  

W przygotowanie uroczystości ze strony Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce, zaangażowali się nauczyciele i pracownicy będący jednocześnie członkami Stowarzyszenia Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Krzyż zamontował i tablicę granitową z informacją o miejscu kaźni ufundował płk. rez. Włodzimierz Zabielski. Obecne były władze gminy Goworowo z wójtem Małgorzatą Kuleszą i radnymi. Wśród gości nie zabrakło Jacka Karczewskiego dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. W uroczystości wzięli udział też udział mieszkańcy Pasiek i okolicznych miejscowości, rodziny żołnierzy i osób cywilnych poległych, druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Pasiek.

Organizatorami uroczystości byli:
* Społeczna Grupa Inicjatywna „Pamięć i Honor” w Pasiekach, pod przewodnictwem  kpt. dypl. Tadeusza Gawkowskiego ps. „Pisarz”,
* Ksiądz Kanonik Stanisław Siemion -Proboszcz Parafii Kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża  Świętego w Goworowie,
* Stowarzyszenie Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce pod przewodnictwem prezes Krystyny Wiesławy Gałki,
* Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ulanów Zasławskich w Ostrołęce, z dyrektorem Grzegorzem Żebrowskim
* Społeczność Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Pasiekach, z dyrektorem Adamem Grabowskim,
* Stowarzyszenie Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce z prezesem Edwardem Kowalskim i wiceprezesem Wojciechem Żerańskim.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×