zdjecie 7339
2017-06-14T10:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Pasieki: Oddali hołd pomordowanym żołnierzom i mieszkańcom Goworowszczyzny [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. www.ostroleka.pl
3
0
3

W minioną niedzielę w Pasiekach odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy AK oraz mieszkańców Goworowszczyzny zamordowanych 4 czerwca 1943 roku przez hitlerowców.

Głównym punktem uroczystości była Msza Święta Polowa, w intencji poległych, torturowanych oraz zamordowanych żołnierzy i mieszkańców Goworowszczyzny. Mszę Świętą celebrowali ksiądz Kanonik Stanisław Siemion. proboszcz Parafii kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Goworowie i ksiądz Michał Borowski, honorowy kapelan 5 Pułku Ułanów Zasławskich,proboszcz Parafii Kościoła p.w. Św. Wojciecha w Ostrołęce- Wojciechowicach. Podczas Mszy Świętej został poświęcony krzyż z tablicą upamiętniającą zastrzelonych  Polaków, w dniu 05.06.1943 roku w Pasiekach.

Przed rozpoczęciem Mszy Świętej, uczniowie z klas wojskowych, z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce zapalili znicze na pobliskim Cmentarzu Wojennym, gdzie byli pochowani zamordowani Polacy.

Po Mszy Świętej odbył się Apel Pamięci, który prowadził Grzegorz Żebrowski dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Uczniowie klas mundurowych szkoły odpowiadali na wezwania prowadzącego Apel Pamięci. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Pasiekach zaprezentowali okolicznościowy montaż słowno-muzyczny. Uroczystość obecnością na koniach uświetnili Członkowie Stowarzyszenia Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce.

Tadeusz Gawkowski ps. „Pisarz” Ze Społecznej Grupy Inicjatywnej „ Pamięć i Honor” w Pasiekach, przedstawił uczestnikom uroczystości historię walki  Polaków o wolność i suwerenność Ojczyzny, w zaakcentowaniem udziału w tych walkach mieszkańców Pasiek i Gminy Goworowo.  

W przygotowanie uroczystości ze strony Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce, zaangażowali się nauczyciele i pracownicy będący jednocześnie członkami Stowarzyszenia Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Krzyż zamontował i tablicę granitową z informacją o miejscu kaźni ufundował płk. rez. Włodzimierz Zabielski. Obecne były władze gminy Goworowo z wójtem Małgorzatą Kuleszą i radnymi. Wśród gości nie zabrakło Jacka Karczewskiego dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. W uroczystości wzięli udział też udział mieszkańcy Pasiek i okolicznych miejscowości, rodziny żołnierzy i osób cywilnych poległych, druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Pasiek.

Organizatorami uroczystości byli:
* Społeczna Grupa Inicjatywna „Pamięć i Honor” w Pasiekach, pod przewodnictwem  kpt. dypl. Tadeusza Gawkowskiego ps. „Pisarz”,
* Ksiądz Kanonik Stanisław Siemion -Proboszcz Parafii Kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża  Świętego w Goworowie,
* Stowarzyszenie Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce pod przewodnictwem prezes Krystyny Wiesławy Gałki,
* Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ulanów Zasławskich w Ostrołęce, z dyrektorem Grzegorzem Żebrowskim
* Społeczność Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Pasiekach, z dyrektorem Adamem Grabowskim,
* Stowarzyszenie Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce z prezesem Edwardem Kowalskim i wiceprezesem Wojciechem Żerańskim.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Staszica 9 , 10:19 14-06-2017,   -
co się stało?  dotychczas upamiętniano tylko tzw. przeklętych, o AK nikt nie wspominał
odpowiedz   •   oceń :  
~judith , 11:43 14-06-2017,   -
Ks. Jacek Międlar znowu szokuje? O Sowie i Dziwiszu

https://www.youtube.com/watch?v=IRWVzKcHroA
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 12:32 14-06-2017,   -
[quote=Staszica 9 ]co się stało?  dotychczas upamiętniano tylko tzw. przeklętych, o AK nikt nie wspominał [/quote]
Przecież tak samo walczyli z okupantem.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  31  1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6  7  8
 9  10  11  12  13  14  15
 16 dk17  18  19 dk20 dk21  22
 23  24  25  26  27  28  29
 30  1  2  3  4  5  6
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 7339