2017-08-18T18:11:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

PGE Dystrybucja podsumowuje skutki sierpniowych nawałnic i burz [WIDEO]

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
0
0
0

Energetycy PGE Dystrybucja usuwali skutki ubiegłotygodniowych burz i nawałnic głównie w województwach łódzkim, mazowieckim i podlaskim.  Niespotykane dotychczas siły nawałnic i wiatr, który w porywach dochodził do 100 km/h siały spustoszenie, łamiąc drzewa i zrywając dachy. Poważnemu zniszczeniu uległa infrastruktura energetyczna, złamanych zostało blisko 330 słupów, ponad 200 przewodów zostało zerwanych.

 
W szczytowym momencie, tj w czwartek 10 sierpnia o godz. 10:00 bez dostaw energii elektrycznej pozostawało ponad 250 tys. odbiorców. Niezwłocznie na terenie zagrożonych rejonów energetycznych powołano sztaby kryzysowe. Dzięki wytężonej pracy energetyków w ciągu kilku godzin przywrócono dostawy prądu do ponad 200 tysięcy odbiorców. O godz. 14 bez dostaw pozostawało 30 tys., na koniec tego dnia  - już tylko 16 tys. odbiorców
 
Przez kolejne dni najtrudniejsza sytuacja pozostawała na terenie województw łódzkiego – w powiatach sieradzkim i zgierskim i mazowieckim  - w powiatach wyszkowskim i legionowskim, gdzie elektromonterzy i zespoły organizujące prace pracowali po kilkanaście godzin na dobę, aby przywrócić zasilanie odbiorcom. Uszkodzenia sieci były bardzo poważne, a dostęp do miejsc awarii często był utrudniony przez zalegające połamane i powyrywane z korzeniami drzewa. Niekiedy konieczne były powtórne naprawy linii, gdyż po usunięciu uszkodzeń drzewa „z drugiego szeregu”  ponownie spadały na przewody.  Nierzadko, aby dotrzeć do miejsca uszkodzenia, konieczne było przeprowadzanie dużych przecinek, a niekiedy ułożenie tymczasowej drogi.  Na terenie kilku gmin sieć energetyczna została zniszczona właściwie w 100%.
 
Dzień po dniu, z ogromnym poświęceniem, elektromonterzy, dyspozytorzy, służby wsparcia walczyli o każdy kolejny metr sieci. O skali zniszczeń świadczy fakt, że tylko w północnej części Łodzi wymienione zostały 83 słupy. Dzięki skutecznej pracy wszystkich brygad pogotowia energetycznego  i służb zewnętrznych, alerty alarmowe zostały odwołane już 2 dnia.
 
Wszystkie naprawy sieci i usuwanie reklamacji trwały do 15 sierpnia. W ciągu 5 dni prac energetycy PGE Dystrybucja wymienili 330 słupów niskiego i średniego napięcia.  Naprawiono 14 stacji transformatorowych i  blisko 200 ciągów dystrybucyjnych. Szacunkowy koszty usuwania tych awarii wyniósł około 5 milionów złotych.
 
Pomoc dla Enei Operator
Energetycy PGE Dystrybucja jeszcze nie zdążyli odetchnąć po usuwaniu awarii na terenie ich własnej działalności a jeszcze tego samego dnia, tj. 15 sierpnia pospieszyli z pomocą innemu operatorowi systemu dystrybucji, Enei Operator. Na północy Polski trwała bowiem walka z kolejnymi skutkami burz i nawałnic, które przeszły w okolicach Borów Tucholskich. Na miejsce dojechało 9 samochodów technicznych i 4 brygady wyposażone w specjalistyczny sprzęt.
  
Zobacz materiał wideo z usuwania awarii PGE Dystrybucja
 
 
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  1  2