2015-09-10T07:57:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Pielęgniarki z Ostrołęki wyruszyły na warszawską manifestację

REKLAMA
REKLAMA

10 września w Warszawie odbywa się manifestacja pielęgniarek i położnych. Według Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, do stolicy przyjedzie nawet 10 tysięcy przedstawicielek tych zawodów. Wśród nich będą także pracownice ostrołęckiego szpitala. Towarzyszyliśmy im podczas wyjazdu.

OZZPIP ZOZ przy MSS w Ostrołęce czynnie uczestniczy w czwartkowej manifestacji. Z ostrołęckiego szpitala wyruszył jeden autokar z pielęgniarkami, choć chętnych na wyjazd było dużo więcej. Nie wszystkie pielęgniarki mogły jechać, gdyż ktoś musi zająć się pacjentami. Te najbardziej wytrwałe wyruszyły w drogę do Warszawy prosto z nocnego dyżuru.

- Jesteśmy nowopowstałą organizacją, więc koszty przejazdu, które pokrywane są ze składek związkowych są dodatkowym obciążeniem. Dlatego zwróciliśmy się z prośbą o pomoc w finansowaniu wyjazdu do izb pielęgniarskich - mówi Edyta Budziszewska, przewodnicząca związku pielęgniarek przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce - Chcemy wspomóc koleżanki protestujące przeciwko warunkom pracy i płacy, a także przeciwko lekceważeniu naszego zawodu. Tak jak koleżanki z całego kraju, tak i pielęgniarki z Ostrołęki domagają się ratowania swojego zawodu, a także regulacji płac - dodaje.

Najważniejsze postulaty, z którymi pielęgniarki wyruszyły na warszawską manifestację to: określenie niezbędnej liczny pielęgniarek i położnych na poszczególnych oddziałach przy kontraktowaniu świadczeń zdrowotnych z NFZ w celu zapewnienia bezpieczeństwa pielęgniarkom, położnym i pacjentom; wzrost wynagrodzenia jako czynnika powstrzymującego emigrację i odejście od wykonywanego zawodu; zmniejszenie obciążenia pracą administracyjną i inną, która nie jest przypisana do zawodu na rzecz bezpośredniej pracy przy pacjencie; zabezpieczenie czasu pracy w jednostkach ochrony zdrowia przez umowę o pracę; określenie docelowego wskaźnika zatrudnienia pielęgniarek na tysiąc mieszkańców; zabezpieczenie kształcenia przeddyplomowego; wdrożenie polityki zatrudnienia oraz wdrożenie mechanizmów gwarantujących godne wynagrodzenie.

Podczas porannego wyjazdu ostrołęckich pielęgniarek nastroje były bojowe. Siostry wyraziły nadzieję, że strona rządząca w końcu wysłucha ich postulatów i spełni warunki godnego wykonywania ich zawodu. W innym wypadku możliwe będzie zaostrzenie protestu.

REKLAMA
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×