eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Pielgrzymka ponownie ruszy z Ostrołęki. Tego nie było od lat

REKLAMA
zdjecie 2232
zdjecie 2232
REKLAMA

Piesza Pielgrzymka Łomżyńska na Jasną Górę po kilku latach przerwy ponownie wyruszy z Ostrołęki. Pątnicy wędrówkę do Częstochowy rozpoczną 1 sierpnia.

Ostatni raz pielgrzymka startowała z Ostrołęki w 2019 r. W 2020 roku obowiązywał ścisły reżim sanitarny i pielgrzymka odbyła się w formie "sztafety", w 2021 i 2022 roku pielgrzymi wyruszyli na Jasną Górę w jednej grupie, tylko z Łomży. W tym roku grupy będą dwie: jedna wystartuje z Łomży, druga z Ostrołęki. Do pielgrzymowania zachęca biskup łomżyński Janusz Stepnowski w swoim liście pasterskim.

- Każdego roku słyszę wiele pięknych świadectw osób, dla których pątniczy szlak stał się okazją do umocnienia wiary i doświadczenia bliskości Boga we wspólnocie żywego Kościoła. To właśnie wiara w Kościół Chrystusowy jest dla każdego człowieka siłą ducha. Źródło tej siły to otwarte Serce naszego Zbawiciela, z którego czerpiemy zdroje łask na drodze naszego pielgrzymowania ku niebu, ku świętości; źródło tej siły to miłość Chrystusa, której doświadczamy w Kościele i przez Kościół – miłość, którą wzajemnie się obdarowujemy we wspólnocie uczniów Pana - wskazał pasterz diecezji łomżyńskiej.

Ostrołęcka grupa wyruszy na pątniczy szlak z parafii pw. Nawiedzenia NMP w Ostrołęce (Fara) 1 sierpnia 2023 r. po mszy świętej o godz. 6:00.

Zapisy na pielgrzymkę odbywają się m.in. przez formularz - dostępny tutaj.


LIST PASTERSKI BISKUPA ŁOMŻYŃSKIEGO Z OKAZJI 39. PIESZEJ PIELGRZYMKI ŁOMŻYŃSKIEJ NA JASNĄ GÓRĘ

Umiłowani Bracia i Siostry! Drodzy Pielgrzymi!

Obecny rok duszpasterski i towarzyszące mu hasło: „Wierzę w Kościół Chrystusowy” jest dla nas okazją do odkrycia piękna i bogactwa Kościoła oraz prawdy o tym, że każdy z nas ma w Kościele swoje własne miejsce i zadanie do wypełnienia. Wszyscy na mocy chrztu należymy do Kościoła pielgrzymującego, który drogą wiary, nadziei i miłości zmierza ku swemu Panu, ku Zmartwychwstałemu. Nasze pielgrzymowanie do Królestwa Niebieskiego już tu na ziemi jest doświadczeniem spotkania z miłującym nas Panem, Ojcem Miłosierdzia, który pochyla się nad każdym z nas z czułością, który nieustannie jest przy nas przez swoje Słowo, i który ofiarowuje nam Siebie w swoim Synu.

Pielgrzymowanie jest głęboko zakorzenione w historii narodu wybranego. Podejmował on drogę, która była dla niego spotkaniem z Bogiem, ale też zmaganiem z przeciwnościami, własnymi ograniczeniami, doświadczeniem wzlotów i upadków, a także dorastaniem w wierze. Drugim motywem pielgrzymowania tegoż narodu była Jerozolima, a w niej świątynia. „Uradowałem się, gdy mi powiedziano: «Pójdziemy do domu Pańskiego!» Już stoją nasze nogi w twych bramach, o Jeruzalem” – czytamy w Psalmie 122,1. Pielgrzymowanie do świątyni oznaczało związek z centrum kultu, związek z Bogiem, który wziął pod szczególną opiekę naród Izraela.

Bracia i Siostry! Jako że jesteśmy Kościołem pielgrzymującym ku Ojcu Niebieskiemu, wędrówka wpisana jest także w naturę naszego życia chrześcijańskiego. Od momentu chrztu, gdy weszliśmy przez bramę sakramentalną do wspólnoty Kościoła, otworzyła się przed nami piękna i fascynująca droga, na której doświadczamy bliskości Boga oraz bliskości wspólnoty braci i sióstr, którą jesteśmy jako uczniowie Chrystusa. Pielgrzymka wyraża naszą chrześcijańską tożsamość. Podejmujemy indywidualnie i jako wspólnota drogę, która niesie ze sobą różne doświadczenia: radości i smutki, wzloty i upadki, świętość i grzech, łaskę i słabość.

Pielgrzymowanie wymaga wysiłku i hartu ducha. Jednocześnie jest doświadczeniem siły i mocy Bożej łaski, która objawia się w pięknie wspólnoty Kościoła. Wiedzą o tym pielgrzymi, którzy wybierają się na szlak do tronu Jasnogórskiej Pani. To szczególne doświadczenie Boga przez miłość do Matki Bożej, modlitwę, rozważanie słowa Bożego, uczestnictwo w Eucharystii i doświadczenie żywego Kościoła na drodze tych szczególnych rekolekcji, zawsze owocuje duchowym wzrostem. Choć łomżyńska pielgrzymka na Jasną Górę jest czasem wysiłku, pracy nad własnym charakterem, mierzeniem się z własną ograniczonością i ciągłym dążeniem ku doskonałości, to jednocześnie stwarza możliwość duchowego odpoczynku. Jest to możliwe dzięki wierze i doświadczeniu wspólnoty z Bogiem oraz z braćmi i siostrami pielgrzymami.

Każdego roku słyszę wiele pięknych świadectw osób, dla których pątniczy szlak stał się okazją do umocnienia wiary i doświadczenia bliskości Boga we wspólnocie żywego Kościoła. To właśnie wiara w Kościół Chrystusowy jest dla każdego człowieka siłą ducha. Źródło tej siły to otwarte Serce naszego Zbawiciela, z którego czerpiemy zdroje łask na drodze naszego pielgrzymowania ku niebu, ku świętości; źródło tej siły to miłość Chrystusa, której doświadczamy w Kościele i przez Kościół – miłość, którą wzajemnie się obdarowujemy we wspólnocie uczniów Pana.

Trzydziestodziewięcioletnia historia pielgrzymowania z diecezji łomżyńskiej na Jasną Górę to przede wszystkim historia osób tworzących tę niezwykłą wspólnotę w drodze ku Maryi, Matce Kościoła. Jest to historia doświadczenia konkretnego człowieka, pielgrzyma, który swoją codzienność pragnie związać z Chrystusem i Jego Matką. W Ewangelii wg św. Mateusza Jezus ukazany jest jako pielgrzym, który udaje się do Egiptu i z niego powraca. Chrystus aktualizuje w ten sposób życie swojego ludu. W Jego czasach oznaczało to związanie z historią narodu izraelskiego, do którego należał. Dla nas, Jego uczniów, motyw pielgrzymowania Jezusa oznacza Jego wejście w nasze życie, w naszą codzienność.

Drodzy Bracia i Siostry, kochani Pielgrzymi! Piesza pielgrzymka, która wyruszy 1 sierpnia br. z Łomży i Ostrołęki na Jasną Górą, jest szczególną drogą, która wiedzie do Jezusa przez Maryję. Ona zawsze wskazuje na swego Syna i swoim przykładem uczy nas, jak codzienność związać z wolą Boga. Tegoroczna pielgrzymka niech będzie dla wszystkich uczestników doświadczeniem piękna Kościoła, do którego należymy, i z którego czerpiemy życiodajną łaskę Chrystusa. Niech będzie czasem spotkania w atmosferze bliskości i miłości z braćmi i siostrami pątnikami oraz z tymi, którzy na trasie pielgrzymki będą dla Was otwierać swoje serca i domy.

Zachęcam i zapraszam Was, Bracia i Siostry, do podjęcia trudu pielgrzymki, a komu czas lub inne okoliczności nie pozwalają na przejście całej trzynastodniowej trasy, niech dołączy do tej wspólnoty w drodze na jeden czy dwa dni. Pięknym zwyczajem jest także dołączanie wiele grup z parafii naszej diecezji do ostatniego etapu wędrówki z Żurawia do Częstochowy. Wiernych, którzy nie mogą pielgrzymować na Jasną Górę, zapraszam do włączenia się do grupy białej św. Jana Pawła II, która modlitewnie pielgrzymuje do duchowej stolicy naszego Narodu i wspiera pątników, gromadząc się w parafiach na Apelu Jasnogórskim. Tegoroczna pielgrzymka na Jasną Górę niech będzie pięknym świadectwem naszej miłości do Kościoła. Wszystkim pielgrzymom i organizatorom 39. Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę z serca błogosławię i oczekuję na spotkanie na pielgrzymim szlaku.

+ Janusz Stepnowski
BISKUP ŁOMŻYŃSKI

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×