eOstroleka.pl
Polska,

Pieniądze z UE dla przedsiębiorców

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
REKLAMA

Wiele małych i średnich firm zwłaszcza w dobie pandemii poszukuje środków, które pomogą im nie tylko przetrwać trudny czas, ale będą stanowić impuls do rozwoju. Warto sięgnąć po pieniądze, z których polscy przedsiębiorcy korzystają wciąż za mało – tych dostępnych bezpośrednio w Komisji Europejskiej. Taką szansę daje nowy program Komisji Europejskiej – Horyzont Europa (2020-2027).

Dzięki otwartemu w lutym br. przez Prezydencję portugalską nowemu programowi Komisji Europejskiej -  Horyzont Europa (2021-2027), który zastąpił dotychczasowy program Horyzont 2020, przed firmami (choć nie tylko, bo mogą w nim uczestniczyć wszelkie podmioty, które mają osobowość prawną tj.: instytucje naukowe, różnego rodzaju fundacje oraz administracja rządowa i samorządowa) otwierają się nowe możliwości wsparcia.

Biuro Przedstawicielskie Województwa Mazowieckiego w Brukseli, aby zaktywizować zwłaszcza sektor małych i średnich przedsiębiorstw, organizuje 17 marca br. webinarium, na którym zaproszeni eksperci opowiedzą:

  • dlaczego warto wziąć udział w postępowaniu konkursowym?
  • jakie są zasady udziału?
  • na czym polega procedura aplikacyjna w EIC Accelerator?

Jest to jeden z dwóch instrumentów, kierowanych do przedsiębiorców (w tym start-up’ów) zachęcających do korzystania ze środków w ramach Horyzont Europa 2021-2027 przy realizacji projektów, uwzględniających m.in. cele Europejskiego Zielonego Ładu.

 

Jakie środki i dla kogo?

Konkurencja  jest duża, a  zgłaszane projekty muszą być innowacyjne w skali europejskiej, ale jest o co walczyć. Budżet programu opiewa na rekordową kwotę ok. 95,5 mld euro (wzrost o 30% w stosunku do programu Horyzont 2020). Tym bardziej cenne jest merytoryczne wsparcie, gdyż przygotowanie wniosku to proces czasochłonny i wymagający odpowiednich zasobów (wnioski przygotowane są w języku angielskim). Warto jednak go przejść, ponieważ kwoty przyznawane w ramach konkursów ogłaszanych przez Komisję Europejską są kilkukrotnie wyższe, niż te dostępne w ramach kopert krajowych i regionalnych, a generalne dofinansowanie wynosi nawet do 100% kosztów kwalifikowalnych. W przypadku projektów innowacyjnych dofinansowanie stanowi do 70% (z wyjątkiem instytucji o charakterze non-profit, które przy realizacji projektów innowacyjnych finansowane są do 100%).

Nowe środki oferowane są zwłaszcza dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Preferowane będą działania innowacyjne i podejmowane w trosce o środowisko: aż 35% wydatków z działań w ramach programu Horyzont Europa ma przyczynić się do osiągnięcia celów klimatycznych UE. Sam program Horyzont Europa będzie opierał się na trzech filarach, którymi będą:  doskonała baza naukowa, globalne wyzwania i europejska konkurencyjność przemysłowa, Innowacyjna Europa. Dodatkowo, w ramach Horyzontu Europa zdefiniowano 5 misji, które mają na celu rozwiązanie tzw. wyzwań kluczowych, czyli palących problemów o charakterze społecznym środowiskowym i przemysłowym: nowotwory, zmiany klimatu, zdrowe oceany, miasta neutralne dla klimatu oraz zdrowa gleba i żywność.

 

Jak przygotować się do udziału w programie?

System przyznawania środków przebiega w drodze konkursu, potencjalni beneficjenci mogą się o nie ubiegać bezpośrednio w przez portal Komisji Europejskiej, która regularnie ogłasza konkursy na stronie: www.ec.europa.eu

Po zamknięciu konkursu wnioski będą oceniane przez ekspertów Komisji Europejskiej.

W przygotowaniu do udziału w programie ma pomóc zorganizowane przez Biuro Przedstawicielskie Województwa Mazowieckiego w Brukseli webinarium, podczas którego zaproszeni eksperci opowiedzą, dlaczego warto wziąć w nim udział, co można zyskać, a także jakie są zasady udziału oraz procedura aplikacyjna. Warto skorzystać z ich wiedzy. Wśród zaproszonych prelegentów jest m.in. Stella Skowrońska z Agencji ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw Komisji Europejskiej (EASME), która jest oficerem projektowym w instrumencie EIC Accelerator i zajmuje się możliwościami projektowymi dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Chętni do uczestnictwa w webinarium mogą kontaktować się pod adresem: nina.malachowska@mazovia.pl

Program webinarium: „Wsparcie MŚP w aplikowaniu o środki z programu Horyzont Europa 2021-2027 – EIC Accelerator”, 17 marca 2021 r.

 10:00 - 10:20 Wstęp do programu Horyzont Europa 2021-2027

● Ewa Kocińska Lange, Dyrektor Biura NCBR w Brukseli/Business & Science Poland

 10:20 – 10:50   EIC Accelerator ambitny plan wsparcia innowacyjności dla przedsiębiorców na lata 2021-2027

● Stella Skowrońska, ekspert Komisji Europejskiej, Europejska Agencja ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EASME)

● Aleksandra Ihnatowicz, ekspert Krajowego Punktu Kontaktowego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

 Moderator: Nina Małachowska, Biuro Przedstawicielskie Województwa Mazowieckiego w Brukseli

11:30 –12:00   Sesja Q&A  

 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×