eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Pierwsze kilometry gazociągu dla ostrołęckiej elektrowni już ułożone [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 4610
REKLAMA

Prace związane z budową przyłącza gazowego do elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce szybko postępują. Wykonawca zakończył odhumusowanie i rozwózkę rur, a osiem kilometrów rurociągu zostało już ułożone i zasypane.

W czerwcu zakończyła się rozwózka rur, z których ułożony zostanie gazociąg prowadzący do elektrowni w Ostrołęce. Do połowy lipca ułożono, zespawano i zasypano już 8 km przyłącza – blisko 1/3 łącznej długości gazociągu, który docelowo ma mieć prawie 28 km.

To kolejny etap prac związanych z budową przyłącza gazowego do elektrowni w Ostrołęce, który został zrealizowany w ostatnim okresie. Jeszcze w maju ukończone zostało odhumusowanie – zdjęcie żyznej, najbardziej wartościowej warstwy gruntu na terenie, na którym zostanie wykonany wykop pod ułożenie gazociągu.

Do końca sierpnia wykonawca planuje przeprowadzenie kolejnych prac, m.in. związanych z przygotowywaniem wykopu, układaniem rur i ich łączeniem, a następnie zasypywaniem w wykopie. Kontynuowane będą również prace związane z przekroczeniami bezwykopowymi pod drogami.

Gazociąg, który połączy powstającą ostrołęcką elektrownię z interkonektorem Polska-Litwa, będzie przebiegał przez teren pięciu gmin w dwóch województwach: podlaskim i mazowieckim.

Wsparcie bezpieczeństwa energetycznego

Blok gazowo-parowy w Ostrołęce to jeden z projektów istotnych dla utrzymania krajowego bezpieczeństwa energetycznego. Będzie wspierać bilansowanie odnawialnych źródeł energii, a także (wraz z innymi niskoemisyjnymi inwestycjami realizowanymi w Polsce) zastępował stopniowo wyłączane aktywa węglowe.

Powstający blok w Ostrołęce w aukcji głównej rynku mocy, w grudniu 2021 roku, zakontraktował ok. 696 MW obowiązku mocowego, liczonego od 2026 roku. Przy cenie zamknięcia wynoszącej 400,39 zł/kW/rok, przez cały czas trwania 17-letniego kontraktu mocowego jednostka liczyć może na całościowy przychód wynoszący co najmniej 4,73 mld zł.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
×