eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Pierwsze transformatory blokowe elektrowni dotarły do Ostrołęki [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 7618
fot. Grupa Energafot. Grupa Energa
REKLAMA

W drugiej połowie stycznia br. na teren budowy bloku gazowo-parowego w Ostrołęce dotarły pierwsze dwa z czterech transformatorów blokowych, wyprodukowanych w Chinach. To ważne elementy elektrowni gazowo-parowej powstającej w Ostrołęce, które ze wszystkich dotychczas transportowanych części przebyły jedną z najdłuższych tras. Łączne zaawansowanie inwestycji (prace projektowe, budowlane oraz zakupy i dostawy) na koniec 2023 roku wyniosło 59,5%.

Mimo wymagających warunków atmosferycznych na początku roku kontynuowane są prace przy budowie elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce. Oprócz prac budowalnych trwają dostawy kolejnych komponentów na teren przyszłej elektrowni. W styczniu do Polski dotarły cztery transformatory blokowe, które wyprodukowano w Chinach. Każde z urządzeń waży 203 tony, mierzy ponad 10 m długości oraz 4,5 m wysokości. Transformatory zostały załadowane na frachtowiec w chińskim porcie Tianjin. Po pokonaniu ponad 10 tys. mil morskich, czyli ponad 18,5 tys. kilometrów, dotarły do Gdyni. W polskim porcie transformatory będą kolejno przeładowywane na specjalny wagon transportowy, aby wyruszyć w trwającą ponad tydzień drogę do Ostrołęki. Dwa pierwsze urządzenia dotarły już na plac budowy elektrowni, transport pozostałych planowany jest w najbliższym czasie. Do przewozu tak ciężkich urządzeń wybrano kolej, która była już wykorzystana do przewiezienia stojana generatora będącego elementem turbozespołu elektrowni.

Rola transformatora blokowego

Zadaniem transformatora blokowego jest podwyższenie poziomu napięcia, jaki występuje na wyjściu generatora, do poziomu napięcia odpowiedniego do przesyłu energii elektrycznej. Jest to ważne ogniwo łączące elektrownię z siecią elektroenergetyczną, które działa nieprzerwanie w warunkach pełnego obciążenia. W CCGT Ostrołęka zostaną zainstalowane cztery transformatory – trzy podstawowe i jeden zapasowy – o mocy 335 MVA każdy.

Najważniejsze komponenty już na miejscu

Na teren bloku gazowo-parowego dostarczone zostały już wszystkie kluczowe elementy turbozespołu (turbiny gazowa i parowa oraz generator), a także skraplacz. Montowane są już elementy kotła odzysknicowego i komina, a także powstają kolejne obiekty zespołu ostrołęckiej elektrowni.

Blok energetyczny w Ostrołęce to jedno z kluczowych przedsięwzięć Energi z Grupy ORLEN w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł bilansujących Krajowy System Elektroenergetyczny. Nowa jednostka będzie wspierać stabilność dostaw energii elektrycznej podczas trwającej transformacji energetycznej Polski.

Inwestycja w blok gazowo-parowy w Ostrołęce pomaga realizować zarówno cele dekarbonizacyjne Polski, jak też samej Grupy ORLEN. Koncern w swoim segmencie energetycznym dąży do redukcji emisji dwutlenku węgla o 40 proc. na każdej MWh (megawatogodzinie) do 2030 roku oraz do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku.

Źródło: Energa
REKLAMA
fot. Grupa Energafot. Grupa Energa
fot. Grupa Energafot. Grupa Energa

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
×