eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Pieśni pasyjne. Adam Strug i Monodia Polska w MKK [ZDJĘCIA, WIDEO]

REKLAMA
zdjecie 2527
zdjecie 2527
REKLAMA

W Muzeum Kultury Kurpiowskiej wybrzmiały Pieśni pasyjne. Na koncert w wykonaniu Adama Struga i zespołu Monodia Polska złożyły się pieśni wielkopostne od średniowiecza po wiek XIX w wariantach melodycznych zebranych przez Adama Struga w wioskach drobnoszlacheckich i kurpiowskich w Łomżyńskiem.

Obok partytur dworskich i klasztornych usłyszeliśmy anonimowe utwory będące wyrazem pobożności ludowej.

Monodia Polska to zespół śpiewaczy, praktykujący dawne polskie pieśni religijne i świeckie w wariantach melodycznych zebranych przez Adama Struga w Łomżyńskiem i na Kurpiach Zielonych. Zespół posługuje się skalami muzycznymi wcześniejszymi niż powszechnie dziś używana skala dur-moll, zachowując dawny strój, emisję i maniery wykonawcze.

Zespół wystąpił w składzie: Sonia Wronkowska, Jacek Zembrowski, Henryk Mazur, Adam Strug, Jakub Kukla, Hipolit Woźniak (lira korbowa), Tomasz Pakowski, Szczepan Pospieszalski, Tomasz Stawiecki, Maksymilian Mucha, Mateusz Kowalski.

Adam Strug – śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, producent i kurator muzyczny, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, dziennikarz radiowy i telewizyjny, popularyzator muzyki tradycyjnej, pomysłodawca zespołu śpiewaczego Monodia Polska.

Wydarzenie odbyło się 3 kwietnia 2023 r.

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19 dk20 dk21
dk22  23 dk24  25  26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×