eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Piknik Historyczny „Wrześniowe Dni Pamięci” na plaży miejskiej

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
REKLAMA

Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, na plaży miejskiej odbędzie się Piknik Historyczny "Wrześniowe Dni Pamięci". Jego organizatorem jest Grupa Historyczno-Edukacyjna "Szare Szeregi"

 
Piknik rozpocznie się o godzinie 14.00. Na plaży miejskiej pojawi się kilka punktów z różnymi atrakcjami dla mieszkańców.
 
Dzieci i młodzież zapraszamy do wzięcia udziału w grze miejskiej "Bądź sprawny jak Zawiszak". Jest to projekt w którym uczestnicy biorą czynny udział, poszerzają swoją wiedzę i sprawność fizyczną wykonując zadania i polecenia zawarte w karcie rekruta. Uczestnicy odwiedzą kilka punktów, m.in:
 
• Badanie lekarskie – przyjęcie uczestnika na piknik i wydanie karty rekruta.
• Pocztę Polową
• Warsztaty szycia (uczestnik bierze udział w szyciu opaski powstańczej na epokowej maszynie)
• Sanitariat – Szpital Polowy w którym „sanitariuszki” prezentują uczestnikom zasady pierwszej pomocy, naukę bandażowania, metoda przenoszenia rannych na epokowych noszach.
• Łączność –rozwinięcie działającej linii łączności i podłączenie telefonów polowych w pełni działających.
• Tor przeszkód – dyscyplina sportowa w którym uczestnik pokonuje przeszkody.
• Quiz – pytanie od dowódcy i nagroda za zaliczenie powyższych punktów oraz prawidłowo udzielona odpowiedź.
Oprócz gry miejskiej, organizatorzy przygotowali liczne atrakcje stoiskowe:
 
I Obóz Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej (1939 r. )
Obozowisko historyczne prezentujące wojskowość II Rzeczypospolitej w momencie wybuchu II wojny światowej w 1939 roku. Wejście do obozu będzie otwierać szlaban z budką wartowniczą, pośród namiotów wojskowych ustawione będą elementy fortyfikacji. W centralnym miejscu będzie maszt z biało-czerwoną flagą narodową. Wszystkie atrakcje wojskowe znajdą się na terenie obozu. Na stanowisku obsługa w mundurach historycznych będzie prowadziła animacje dla publiczności:
 
Arsenał
Namiot historyczny z wystawą broni, mundurów i ekwipunku doby II wojny światowej, udostępnionego publiczności do przymierzania i pamiątkowych zdjęć. Zbrojmistrz obsługujący stanowisko odpowie na pytania zwiedzających oraz poprowadzi prelekcje o historii uzbrojenia epoki.
 
Namiot oficerski
Namiot żołnierza  Wojska Polskiego z wyposażeniem, jako ekspozycja do zwiedzania dla publiczności.
 
Padok
Wygrodzony teren do jazdy konnej, na którym publiczność będzie mogła zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z ułanami. O określonych porach ułani będą wykonywać pokazy kawaleryjskie.
 
Pojazd pancerny
Pojazd pancerny WZ-34 z czasów II wojny światowej, udostępniony publiczności do zwiedzania.
 
Lazaret
Wojskowy szpital polowy, z wystawą historycznego wyposażenia, w którym prowadzone będą zajęcia z pierwszej pomocy dla uczestników.
 
Kino obozowe
W replice samochodu pancernego  Chevrolet 157 Pocztylion. Pojazd zbudowany do wyświetlania kronik filmowych z czasów II wojny światowej. Publiczność będzie mogła obejrzeć archiwalne materiały kinowe.
 
Modystka
To stanowisko prezentujące modę epoki, w umundurowaniu wojskowym damskim i męskim, w którym uczestnicy będą mogli przymierzyć elementy ubioru i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.
 
Padok II
Wygrodzone pole do jazdy konnej, na którym uczestnicy będą mogli za drobną opłatą przejechać się na koniku polskim lub kucyku, pod opieką instruktorów.
 
O godzinie 17.00 rozpocznie się rekonstrukcja historyczna.  Będzie to potyczka wojsk polskich z niemieckimi najeźdźcami z wojny obronnej z września 1939 r. Widowisko okraszone będzie komentarzem lektora. Wezmą w nim udział grupy rekonstrukcji historycznej.
 
O godzinie 19.00 odbędzie się koncert Huberta Bojarskiego - barda, który wykona utwory patriotyczne.
 
Piknik zakończy się ogniskiem, przy którym śpiewane będą pieśni patriotyczne. Będzie można również skorzystać z seansów w nocnym kinie plenerowym, gdzie pokazywane będą trzy filmy o tematyce II wojny światowej, dostosowane do wieku widzów. Kino stworzone zostanie w zrekonstruowanym samochodzie pancernym Chevrolet 157 Pocztylion.  
 
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków budżetu Miasta Ostrołęki w ramach dotacji przyznanej w otwartym konkursie ofert z zakresu kultury i sztuki.
 
 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×