zdjecie 1780
zdjecie 1780
2021-11-01T11:13:34+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Piłsudski już spogląda na swoją ulicę. Efektowny mural w Ostrołęce [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
12
0
47

Marszałek Józef Piłsudski w pełnej okazałości spogląda już z muralu, jaki zlokalizowany jest na bloku przy ul. Psarskiego 18 w Ostrołęce. Mural widoczny jest od strony... ulicy Piłsudskiego. Robi wrażenie!

Mural, który powstawał w ostatnich tygodniach, zawiera fragment listu, jaki Józef Piłsudski napisał do Romana Dmowskiego w grudniu 1918 roku. Polska odzyskała właśnie niepodległość, ale ze wschodu nadchodziły niepokojące wieści, wskazujące na zagrożenie ze strony bolszewików. List, który Piłsudski wysłał do Dmowskiego, to wyraz wielkiej troski o Polskę.


„Przemyśl, 21 grudnia 1918.

Drogi Panie Romanie,

Wysyłając do Paryża delegację, która ma się porozumieć z Komitetem paryskim w sprawie wspólnego działania wobec aljantów, proszę Pana, aby zechciał Pan wszystko uczynić dla ułatwienia rokowań. Niech mi Pan wierzy, że nade wszystko życzę sobie uniknięcia podwójnego przedstawicielstwa Polski wobec aljantów: tylko jedno wspólne przedstawicielstwo może sprawić że nasze żądania zostaną wysłuchane. Troska o tę jedność jest przyczyną że nie spieszyłem się z przystąpieniem do tej sprawy.

Opierając się na naszej starej znajomości, mam nadzieję że w tym wypadku i w chwili tak poważnej, conajmniej kilku ludzi - jeśli, niestety, nie cała Polska - potrafi wznieść ponad interesy partji, klik i grup. Chciałbym bardzo widzieć Pana między tymi ludźmi.

Proszę przyjąć zapewninia mego wysokiego szacunku.

Józef Piłsudski”


Oprócz listu, na budynku widnieje również ogromny wizerunek Józefa Piłsudskiego.

Autorzy to znani w regionie artyści z AVES-artists. Ta grupa wykonywała już wiele tego typu murali - m.in. ten w Myszyńcu. Jednak ten w Ostrołęce jest wyjątkowy: bo pierwszy tak duży w mieście i przy tym zlokalizowany na budynku mieszkalnym. 

- Może ta realizacja będzie przykładem dla innych spółdzielni oraz ostrołęckich urzędników, który stanie się początkiem podobnych realizacji w naszym mieście - wskazują autorzy.

Mural malowali Radosław Jastrzębski, Rafał Roskowiński oraz autor projektu Mateusz Wróblewski. Dobra robota!

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
fot. eOstroleka.pl
fot. eOstroleka.pl
fot. eOstroleka.pl

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×