2018-10-29T12:15:00+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Piotr Kosiorek: „Chcę jednakowo traktować wszystkich, w każdej miejscowości”

REKLAMA
Piotr Kosiorek, fot. facebook.pl
REKLAMA
4
4
33

Rozmawiamy z Piotrem Kosiorkiem, kandydatem na wójta gminy Goworowo, który w II turze zmierzy się z obecną wójt, Małgorzatą Kuleszą. W pierwszej turze wyborów Piotr Kosiorek uzyskał poparcie mieszkańców na poziomie 27,31%. Jego największa rywalka zdobyła 30,81% głosów.

 
Redakcja: Dzień dobry. Proszę opowiedzieć o sobie. Podobno jest wielu mieszkańców gminy Goworowo, którzy twierdzą, że pana nie znają.
 
Piotr Kosiorek: Dzień dobry. Nasza gmina jest rozległa i liczy 45 sołectw a miejscowości jeszcze więcej. Na, bez mała osiem i pół tysiąca mieszkańców, na pewno są osoby, z którymi się nie zetknąłem. Mam 50 lat i całe życie mieszkam w Goworowie a właściwe połowę w Goworowie a połowę w Goworówku. Moi  przodkowie też wywodzili się z terenu parafii Goworowo, jestem więc goworowiakiem „z dziada pradziada”. Mam wspaniałą rodzinę, żonę Agnieszkę i dwoje dorosłych dzieci, Michała i Olę oraz zięcia Szymona. Jestem też szczęśliwym dziadkiem Anastazji i Ignacego. Od 28 lat pracuję jako nauczyciel, początkowo w Szkole Podstawowej a od 20 lat w Zespole Szkół Powiatowych w Goworowie. W każdej miejscowości mieszka ktoś z moich uczniów.
 
R: Czy praca nauczyciela to pańskie jedyne zajęcie?
 
PK: Nie jedyne. Od dziecka podobała mi się praca rolnika. Moja mama pochodzi z Brzeźna Kolonii, gdzie w czasie każdych wakacji pomagałem w gospodarstwie wujka. Po skończeniu podstawówki w Goworowie, poszedłem do Technikum Mechanicznego w Różanie, gdzie zdobyłem zawód mechanika maszyn rolniczych. Nie dostałem się na studia w SGGW w Warszawie, a ponieważ był to okres likwidowania SKR – ów i PGR – ów, nie mogłem znaleźć zatrudnienia. Spróbowałem swoich sił w Studium Nauczycielskim w Ostrołęce i do dziś pracuję z młodzieżą. Chęć do pracy na gospodarstwie jednak została i gdy w 1996 r. teść zaproponował mi przejęcie gospodarstwa w Goworówku, chętnie się zgodziłem. Zaczynałem od 6 ha a w tej chwili mam własnych 18,5 ha. Część ziemi musiałem jednak oddać w dzierżawę, ponieważ brakowało mi czasu i nie mogłem pozwolić, aby moja ziemia była zaniedbana. Nadal jednak jestem czynnym rolnikiem i znam problemy mieszkańców wsi.
 
R: Słyszy się głosy, że nie ma pan doświadczenia i przygotowania do sprawowania funkcji wójta.
 
PK: Praca wójta to kierowanie zespołem ludzi, planowanie, podejmowanie decyzji, stałe doskonalenie się i bieżące śledzenie zmian prawa i przepisów. Od 6 lat pełnię funkcję kierownika szkolenia praktycznego w Zespole Szkół Powiatowych w Goworowie, gdzie wszystkie wcześniej wymienione działania (na mniejszą skalę) realizowałem w praktyce. Tworzyłem statuty szkół wchodzących w skład zespołu, programy nauczania, regulaminy. Tworzyłem i zawierałem umowy, pisałem zapytania ofertowe, przygotowywałem i przeprowadzałem przetargi. Kolejne reformy szkolnictwa zawodowego wymuszały na mnie ciągłe śledzenie zmian aktów prawnych, ustaw i rozporządzeń. Aby lepiej przygotować się do pełnienia funkcji kierowniczych, ukończyłem studia podyplomowe z zarządzania i przedsiębiorczości na SGGW w Warszawie. Myślę więc, że mam podstawową wiedzę i umiejętności potrzebne do pełnienia funkcji wójta.
 
R: Jaka jest pańska wizja przyszłości gminy?
 
PK: Chciałbym, by gmina Goworowo była dobrym miejscem do zamieszkania, założenia rodziny, wychowywania dzieci i prowadzenia działalności zawodowej. Aby mieszkańcy traktowani byli podmiotowo, z należytym zrozumieniem dla ich potrzeb i oczekiwań. Aby czuli się współodpowiedzialni za Nasze wspólne dobro, jakim jest gmina. Moim celem jest przywrócenie właściwych relacji międzyludzkich opartych na szacunku i zaufaniu. Stworzenie pozytywnej atmosfery i wyzwolenie chęci do działań prospołecznych. Uświadomienie ludziom, że najważniejsi są mieszkańcy gminy a urząd i wybieralne władze są obowiązane robić wszystko, aby zapewnić im jak najlepsze warunki do życia i pracy. Konieczne jest stworzenie przyjaznych warunków dla potencjalnych przedsiębiorców i inwestorów. Zapewnienie dostępu do ekologicznej energii jaką jest gaz, czy poprawienie dostępności do szybkiego internetu. Przyszłością nas wszystkich są dzieci i to dla nich należy stworzyć jak najlepsze warunki do wszechstronnego rozwoju.
 
R: Czy maja rację ci, którzy twierdzą, że w swoich planach ma pan na względzie rozwój samego Goworowa i nie myśli pan o innych miejscowościach?
 
PK: Oczywiście, że nie. Chcę jednakowo traktować wszystkich, w każdej miejscowości. Nie będę skupiał się na Goworowie, choć jako centrum gminy, jej wizytówka i siedziba wielu instytucji, wymaga większej uwagi. Chciałbym, aby bieżące i najpilniejsze sprawy i problemy mieszkańców, trafiały za pośrednictwem sołtysów i radnych do Rady Gminy i wójta. Tam były rozpatrywane i sukcesywnie, począwszy od najpilniejszych,  szybko i sprawnie załatwiane.
 
R:  Co chciałby pan na koniec przekazać wyborcom?
 
PK: Myślę, że to co napisałem w swoich ulotkach wyborczych. Zwracam się do Was o poparcie w II turze wyborów, 4 listopada. Szczególnie zależy mi na zaangażowaniu młodzieży, która sama powinna decydować o swojej przyszłości. Ze swej strony obiecuję obiektywne i uczciwe zajmowanie się sprawami mieszkańców z pełnym poszanowaniem ich praw i godności osobistej. Apeluję o pójście na wybory. Zdaje sobie sprawę, że frekwencja w II turze będzie mniejsza. Tych,którzy zdecydują się na pójście na wybory, proszę  o głosowanie zgodnie z własnym sumieniem dla dobra Nas wszystkich.
 
R: Dziękujemy za rozmowę i życzymy powodzenia w II turze wyborów.
 
PK: Nie dziękuję, żeby nie zapeszyć.
 
 
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~wyborca, 12:48 29-10-2018,   75%
Brawo takiego Wójta Nam trzeba !!!
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:55 29-10-2018,   69%
Bardzo bym chciała aby Pan Piotr wygrał. Potrzebny jest nam taki wójt. Jest bardzo miłym człowiekiem, zawsze uśmiechnięty. Trzymam mocno kciuki i życzę powodzenia.
odpowiedz   •   oceń :  
~Znajomi, 16:28 29-10-2018,   65%
Piotrek swoje przeszedł i nie prawdo jest to co redaktor pyta jest z ludźmi i dla ludzi chce zmienić to proste jest swój wierze że będzie dla całej Gminy
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 16:43 29-10-2018,   73%
Popieram
odpowiedz   •   oceń :  
~ala, 19:15 29-10-2018,   28%
A ja popieram Panią Kuleszę, bardzo dużo zrobiła dla Goworowa !!!!
odpowiedz   •   oceń :  
~Klaudia, 12:40 31-10-2018,   0%
@~ala Szkoda że tylko dla Goworowa
odpowiedz   •   oceń :  
~mili, 20:35 29-10-2018,   50%
Do ala : dobrze powiedziane "dla Goworowa". I w popłochu przed wyborami , jakieś okruchy z "pańskiego stołu " na inne wsie
odpowiedz   •   oceń :  
~Wyborca_, 20:53 29-10-2018,   32%
Po niedzielnym spotkaniu z p. Piotrem i p. Małgorzata, jestem za obecnym wójtem. Pan Piotr nam za dużo obiecuje.... nie jest to realne, zejdźmy na ziemie.
Obecni wyborcy na spotkaniu pomazali, jakimi prostymi są ludźmi.... głupie teksty, miny, uśmiechy.... żenada. Panie z wykształceniem, a na poziomie tych dzieci z przedszkola....
A jeśli mowa o przedszkolu, to p. Piotr obiecuje to, co tak naprawdę juz mamy. Przedszkole w Goworowie i pobliskich wioskach.... :)
Uważam, ze p. Piotr jest super facetem, przemiłym, uśmiechniętym.... nie można mu nic zarzucić. Jednak na stanowisko wójta jest potrzebny ktoś, kto ma mocny charakter, potrafi podniesc  głos, a taka osoba jest p. Małgosia. Na pewno nie chce dla nas źle.
odpowiedz   •   oceń :  
~Wyborca, 21:25 29-10-2018,   67%
@~Wyborca_ Zapraszam poprzedniczkę na prywatna rozmowę Do Pani Wójt jak to ona twierdzi szanuje ludzi wyzywając ich od gówniarzy i innych inwektyw miałam przyjemność rozmawiać z Panią Wójt i Panem Kosiorkiem i powiem szczerze Pani Wójt przeklina lepiej od niektorego chłopa. Co zrobiła tylko dla swoich stołki szykuje kto dobrze donosi Pani Wójt ma prace. Podnieść głos proszę porozmawiać z pracownikami na czym ten podniesiony głos polega jak się ich obraża. Chce dla siebie szacunku a sama ma ludzi za nic. Kto ma prace dzięki niej i nie ma z nią styczności to jest cudownym człowiekiem. Proszę porozmawiać z pracownikami jaki terror jest u Pani w pracy. Pozdrawiam i życzę aby kiedyś ta osoba pracowała pod rządami Pani Wójt jaktak ja chwali.
odpowiedz   •   oceń :  
~Boguś Linda, 11:43 30-10-2018,   67%
@~Wyborca_ cytując klasyka:
- Dlaczego odeszła ?
- Normalnie, bo to zła kobieta była :D
odpowiedz   •   oceń :  
~Artur, 22:07 29-10-2018,   80%
Szkoda czasu. Pan Piotr na wójta. Jest szansa aby cała Gmina się rozwijała ! Szkoda straconych lat. Farbowanie włosów nic nie da. Nasze głosy na Piotra Kosiorka.
odpowiedz   •   oceń :  
~Janusz, 22:18 29-10-2018,   85%
Znam Piotra od bardzo dawna ,wielki szacunek bo  to człowiek uczciwy solidny oddany rodzinie ale tez ktoś dla kogo ważne sa sprawy gminy.  nie mieszkam w goworowie  ale w okolicach Ostrołęki. miło wspominam dyskusje z Piotrem o tym co zmieniłby w gmińie aby się rozwijała ,aby ludziom żyło się lepiej,aby młodzi nie musieli wyjeżdżać do miasta lub za granice .Znam tez panią Wójt i nie mam zamiaru kierować pod jej adresem słów krytyki , uważam ze pomimo całego szacunku nie jest w stanie już nic wiećej dla gowowszczyzny zrobić .Uwazam , ze w Piotrze drzemie potencjał ,ze wie jak rozwijać rodzinna gminę , ma wizje i energię .Byc może pojawia się głosy krytyki pod moim adresem ale wiem jedno Piotr startuje kolejny raz w wyborach i nigdy ,gdy nie został wybrany na Wójta nie psioczył a powtarzał , ze przyjdzie czas ze ludzie dadzą mu szanse na to ,aby spełnił swoje marzenia o nowoczesnej ale tez szanującej tradycje gminie,gminie , gdzie ludzie będą czuli ze sa najważniejsi  i będą mieć wpływ na rozwój swojej małej ojczyzny.Tego ci
Piotrze życzę ale tez życzę mieszkańcom Gminy Goworowo ,aby dali Ci szanse realizacji marzeń o wielkiej ,rozwijającej się Goworowszczyznie. Może trochę patetycznie ale wiem , jak ważna dla Piotra jest ta mała ojczyzna.
odpowiedz   •   oceń :  
~Ja, 22:29 29-10-2018,   84%
Miałam okazję pozna p. Piotra osobiście bowiem był moim nauczycielem 5 lat! Człowiek opanowany,  z zasadami, aparycją poza tym miły i wyrozumiały. Z tego co pamiętam to zawsze miał i pewnie ma do dzisiaj dobry kontakt z uczniami! rozumiejący ich! Kibicuję mu z całego serca bowiem uważam, iż sprawdzi się w "nowej" roli :) choć p. Małgosi poniekąd współczuję tej nagonki na jej osobę to świadczy tylko o złym wychowaniu wyniesionym z domu...
odpowiedz   •   oceń :  
~mili, 22:47 29-10-2018,   67%
@~Ja Ale oani Malgosi przydalo by sie tez troche pokory. W spotkaniach przedwyborczych pana Kosiorka deptala mu po pietach :)
odpowiedz   •   oceń :  
~Ja, 22:31 29-10-2018,   100%
chodzi mi oczywiście o nagankę społeczności na obecną p. Wójt a nie Broń Boże ze strony  kontrkandydata :)
odpowiedz   •   oceń :  
~Wyborca, 06:10 30-10-2018,   67%
p. Małgorzata biegala cala sobotę i niedzielę za p. Piotrem wymigujac sie oszczędnościa czasu wyborców, a faktycznie pilnowała wszystkiego co mowi p. Piotr. Mało tego, po wypowiedziach p. Piotra zabierala glos  twierdzac, ze p. Piotr  zwyczajnie sie nie nadaje. Na pytania mieszkań cow juz nie miala czasu odpowiadać, bo leciała dalej za p. Piotrem. Więc co to było ??? Bo ja nie wiem.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 06:43 30-10-2018,   60%
Nie głosowałem w pierwszej turze bo mieszkam w Warszawie,ale zameldowanie mam nadal w gminie Goworowo i teraz robię wszystko by pojechać i oddac swój głos na Pana  Piotrka Kosiorka.Bo zależy mi by rozwijały się też mniejsze wsie a nie tylko Goworowo,choć zgadzam się że Goworowo jest naszą wizytówką.Takiego wójta trzeba tej gminie. Piotr Kosiork naszym wspólnym wójtem gminy Goworowo.
odpowiedz   •   oceń :  
~do wyborca, 09:14 30-10-2018,   67%
Pani Małgorzato od razu widać, że to Pani pisała!!! Wszyscy którzy byli na niedzielnym spotkaniu w Goworowie nikt nie był za panią, a to pani swoją postawą pokazywała jaka jest pani wspaniała. Najpierw słuchając co mówi pan Piotr, a później krytykując każde jego słowo. Pan Piotr dużo więcej miałby do skrytykowania, ale swoją postawą pokazał jakim jest mądrym i inteligentnym człowiekiem. A pani wyśmiewała się z jego wypowiedzi. Żenada!!! i to jest człowiek na stanowisku wójta!!!!  
odpowiedz   •   oceń :  
~Zuza, 16:11 30-10-2018,   72%
Pani Wójt nie należy do osób nie umiejących się zachować. Należy zatem do osób bardzo konkretnych i wymagających, nie lubi bylejakość. W czasie swojej kadencji zrobiła bardzo dużo dla Goworowa i okolicznych wsi.
odpowiedz   •   oceń :  
~Niepokorny, 17:16 30-10-2018,   56%
@~Zuza Zrobiła, chyba dla ciebie. Jest zgorzkniałą i arogancką, a na dodatek lubi donosicielstwo, wiem to z autopsji. Czas na uczciwą pracę, a nie czekać do emerytury, jak robi to wójt z sąsiedniej gminy. Będę głosował za zmianą na tym stanowisku. DOŚĆ AROGANCJI I POMIATANIA LUDŹMI.
odpowiedz   •   oceń :  
~Wyborca, 20:51 30-10-2018,   72%
Ja byłam i ja jestem za p. Małgorzatą. Jeśli ktoś uważa, że pozostali byli za p. Piotrkiem, to szkoda tylko, że otaczają go sami prości ludzie. Czy widzieliście jak zachowywały się panie z przodu?! Brak kultury i klasy. Słoma z butów wystawała (to taka przenośnia ;) )
odpowiedz   •   oceń :  
~Wyborca, 21:31 30-10-2018,   67%
Jad jaki wylewa się z komentarzy aż przeraża. Zero obiektywizmu. Zakłamanie  I obłuda. Wspólnie z proboszczem  stworzą krainę miodem i mlekiem płynącą. Już nikt nie pamięta jak wyglądała Gmina Goworowo przed 8 laty.
odpowiedz   •   oceń :  
~Wyborca, 22:38 30-10-2018,   34%
@~Wyborca Wypraszam sobie za powiedzenie że słoma mi z butów wystaje jestem osoba wykształconą i nie tryskam jadem byłem na spotkaniu jeśli nie macie państwo bezpośredniego kontaktu na co dzień z Panią Wójt to gratuluje że za drogę jesteście przekupieni „ wyborco wykształcony „ nie obrażaj innych jeśli nie znasz  osób siedzących z przodu.
odpowiedz   •   oceń :  
~lol, 23:51 30-10-2018,   43%
@~Wyborca cytując klasyka:
- Dlaczego odeszła ?
- Normalnie, bo to zła kobieta była :D
odpowiedz   •   oceń :  
~obserwator, 21:36 30-10-2018,   78%
Pan Piotr to miły, spokojny człowiek. I te właśnie cechy powodują, że zaczyna oplatać go pajęczyną goworowskie towarzystwo, które zawsze ma problemy, jak nie rozdaje kart i się od nich czegokolwiek wymaga. Widać "znane" poparcie na fb i w lokalnych ploteczkach. Panie Piotrze - to jednak ekipa, która pozornie jest "za", bo faktycznie jest tylko "przeciw". Ludzie, którzy działają z poczuciem odwetu i zemsty nigdy nie są w stanie nic zbudować, bo myślą jedynie o podstawieniu nogi. To nie są fundamenty pod lepsze zmiany dla gminy. Wygląda, że praca nad kandydatem jest mocno zaawansowana i już maczane są palce nawet w artykuły. Nie chce mi się wierzyć, że pasjonat rolnictwa oddaje ziemię w dzierżawę, bo nie ma czasu (a na fejsbuka to ma czas?). Co za ekspert to wymyślił? Chciałbym także, aby Pan (jeśli to czyta) odstąpił od takich cukierkowych opowiadań i napisał  konkretne swoje pomysły na gminę: w jaki sposób mieszkańcy mają być traktowani podmiotowo? w jaki sposób będzie tworzona pozytywna atmosfera do różnych działań? jak urząd i wybieralne władze będą pracować na rzecz mieszkańców? jakie nowe przyjazne warunki zostaną stworzone dla inwestorów i przedsiębiorców? jakie warunki zostaną stworzone dla rozwoju naszych dzieci? Odpowiedzi na te pytania nie ma w artykule i chciałbym poznać szczegółową Pańską opinię. Nie chciałbym, żeby były to tylko obietnice na poczet wyborów. Już jeden dawał po 100 milionów... i wyszło, jak wyszło. Wiele osób chce być pewne, że jak zmiana - to tylko na lepsze.
odpowiedz   •   oceń :  
~Moralność nauczciela, 21:57 30-10-2018,   70%
Pokusilem się o wgląd na fb. Większość hejtujacych na Panią Wójt to uczniowie szkoły rolniczej w Goworowie albo jej absolwenci. Warto odpowiedzieć na pytanie czego uczą się na lekcjach. Czy nienawiści do władzy? A może są narzędziem do zdobycia stołka?
odpowiedz   •   oceń :  
~Wyborca, 06:27 31-10-2018,   80%
Najlepiej wybrać Pana Kosiorka i wejść mu na głowę, jak kiedyś poprzedniemu wójtowi :) Pani Kulesza wprowadziła zbyt dużo dyscypliny pracownikom, a oni przez tyle lat jeszcze nie potrafią z tym funkcjonować w pracy (a szkoda), szkoda, ze wyborcy nie doceniają tego, ze w godzinach pracy w urzędach można zastać za biurkiem pracownika i zalatwic sprawy. Na terenie całej gminy Goworowo, jest zrobione tyle, na ile pozwalają fundusze a przede wszyatkim to, na co pozwalają radni :)
Jeśli pan Kosiorek zostanie wójtem (a to bardzo dobry człowiek), mniejmy nadzieje, ze oprócz swojego planu pracy, dopilnuje również pracy pracowników, jak było to do tej pory ;)
odpowiedz   •   oceń :  
~lol, 09:54 31-10-2018,   60%
@~Wyborca cytując klasyka:
- Dlaczego odeszła ?
- Normalnie, bo to zła kobieta była :D
odpowiedz   •   oceń :  
~FAN, 11:48 31-10-2018,   80%
Pan Piotr jest bardzo miłym i sympatycznym człowiekiem i tak jak każdy mieszkaniec Gminy Goworowo ma prawo startować w wyborach nie rozumiem tylko języka jakim posługują się miłośnicy Pana Piotra. Dlaczego nie mówi się o programie co jest najważniejsze tylko w bardzo brzydki sposób ocenia się obecną Panią wójt, która całym sercem jest z mieszkańcami gminy.Przecież też pochodzi z Goworowa. Zasłużyła się jako nauczyciel i jako pracownik rehabilitacji pomagając mieszkańcom i też pochodzi z Goworowa.Myślę, że Ci co popierają Panią Wójt nie bawią się w przepychanki słowne po prostu posiadają klasę. Pozostali niech się zastanowią nad językiem jakim się posługują przynosząc wstyd całej lokalnej społeczności. Nikt nie musi nikogo wychwalać .Wszyscy uważacie się za super katolików  a w bardzo ohydny sposób ubliżacie innym.  Dlaczego nie potraficie rozmawiać w sposób, który nikogo nie poniża dając merytoryczne uzasadniania . Z taką "błyskotliwą" Radą i tak bardzo wiele trudu , pracy i zaangażowania Pani Wójt włożyła w swoją działalność dla swoich wyborców. Myślę, że nas nie zabraknie i w II rundzie wyborów. zostało w Gminie
odpowiedz   •   oceń :  
~Mysz, 16:45 31-10-2018,   43%
Pisze sie zke na temat p wojt bo i ona zle wyraza sie o swoim konkurencie. Na zebraniach na ktore za nim jezdzi zachowuje sie dwuliciwo. Przy nim placze a gdy on wychodzi to obrabia mu tylek . pan Piotr chociaz probuje nam cos zaproponowac a od obecnej wojt oprocz wyzutow nic niw ma nowego. Chwali sie drogami i bratem. A na zadawane pytania o przyszlosc omija w bawelne. Wyzywa ludzi w tym swoich pracownikow od glupich a nasze dzieci od niedouczonych. Czy to jest osoba godna na urzad wojta?
odpowiedz   •   oceń :  
~FAN, 20:15 31-10-2018,   84%
Bratem się chwali bo ma czym. Każdy chciałby mieć takiego brata. Ludzi można oceniać po poznaniu ich a nie po wyłapanych z kontekstu wypowiedziach. Jeśli kogoś nie chce się słuchać, to po prostu się nie słucha. Oprócz pięknych obietnic liczą się czyny a żeby móc coś więcej zrobić, to trzeba mieć za sobą merytorycznie przygotowaną radę  .Uważam, że gmina Goworowo bardzo zyskała przez to, iż Pani Kulesza jest wójtem. Oby tak dalej Pani Małgosiu.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 22:28 31-10-2018,   50%
@~FAN Ja nie,  mam swojego cudownego i nie chciałbym mieć takiego jakiego ma Pani Wójt mów o sobie
odpowiedz   •   oceń :  
~Mysz, 20:19 31-10-2018,   43%
Brat tez o maly wlos nie przegral. Wojt sam soba powinien cos reprezentowac a nie zaslaniac sie innymi.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  1  2