2014-01-15T19:09:00+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

PiS: Skandaliczny przetarg na przesyłki sądowe i prokuratorskie

REKLAMA
fot. sxc.hufot. sxc.hu
REKLAMA

Chodzi o przetarg warty pół miliarda złotych. Firma, która zwyciężyła w przetargu to przedsiębiorstwo zarejestrowane na Cyprze. Prawo i Sprawiedliwość obawia się rozgardiaszu w doręczaniu przesyłek pocztowych. Niepokojąco dla posłów PiS wygląda także przyszłość Poczty Polskiej.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak i Andrzej Adamczyk oraz Bogumił Nowicki, szef „Solidarności” w Poczcie Polskiej, odnieśli się do trudnej sytuacji poczty po przegraniu przetargu na doręczenie przesyłek z sądów i prokuratur: - Jesteśmy zbulwersowani wynikami tego przetargu – powiedział przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak.

- Ten chaos doprowadzi do zmniejszenia zatrudnienia w Poczcie Polskiej, później pewnie dojdzie do kolejnej restrukturyzacji, a ostatecznie do marginalizacji Poczty Polskiej i jej zastąpienia przez inny podmiot – przewidywał Mariusz Błaszczak. Jak zaznaczył, jego klub będzie domagał się konkretnych informacji na temat obecnej sytuacji Poczty Polskiej, która jest jednoosobową spółką skarbu państwa. Prawo i Sprawiedliwość przedstawi także konkretne propozycje rozwiązań, które wzmocnią narodowego doręczyciela.

Według Bogumiła Nowickiego z pocztowej „Solidarności”, poczta przetrwała okupacje hitlerowską i czasy komunistyczne, a teraz może upaść. Pracownicy poczty są zaskoczeni obecną sytuacją i boją się zwolnień: - My się obawiamy, że nawet te plany zwolnień, które uważaliśmy za przesadne pójdą jeszcze w górę – mówił Nowicki.

- Firma, która wygrała przetarg dopiero próbuje budować sieć i pozyskiwać pracowników – zauważył szef pocztowej „Solidarności”. Jego zdaniem wygranie przetargu przez Polską Grupę Pocztową doprowadzi do chaosu i spadku jakości usług. Według Nowickiego może dojść do tego, że Poczta Polska i tak będzie realizować część przesyłek, bo nowy doręczyciel nie będzie w stanie tego zapewnić swoimi siłami.

Według posła Andrzeja Adamczyka państwo, które jest właścicielem Poczty Polskiej, nie podjęło żadnych działań, aby ocenić skutki rozstrzygnięć przetargu. Prawo i Sprawiedliwość chce zainteresować sprawami Poczty Polskiej Sejm. Adamczyk zaapelował do marszałek Ewy Kopacz o dodanie do porządku obrad punktu poświęconego tym sprawom.

PiS chce przywrócić zapis w ustawie, który daje Poczcie Polskiej wyłączne prawo doręczania przesyłek sądowych i prokuratorskich: - Takie rozwiązania na pewno nie naruszają prawa europejskiego – zaznaczył Andrzej Adamczyk. Jego ugrupowanie będzie wnioskowało o kontrolę CBA w sprawach związanych ze zmianą ustawy Kodeks Postępowania Karnego, dotyczącą wykreślenia roli Poczty Polskiej w doręczaniu przesyłek: - Chcemy zbadać kto i na jakiej podstawie nabrał przekonania, że „brak jest obecnie uzasadnienia dla utrzymywania monopolu operatora publicznego, tzn. Poczty Polskiej” – powiedział Andrzej Adamczyk, cytując przy tym uzasadnienie do zmian w KPK.

Poseł Adamczyk próbował dowiadywać się jak działa nowy operator przesyłek sądowych i prokuratorskich. Z jego dochodzenia wynika, że bardzo często punkty odbioru takich przesyłek znajdują się w sklepach, punktach usługowych, a nawet w salonach gier hazardowych. Na terenie wielu miejscowości wciąż nie ma specjalnych punktów do tego przeznaczonych.

Źródło: mypis.pl
REKLAMA
Kalendarz imprez
marzec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1  2
×