2013-12-04T14:15:00+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

PiS złoży wniosek do NIK o zbadanie zakupu pociągów Pendolino

REKLAMA
zdjecie 2911
Skład Pendolino wjeżdżający na Dworzec Główny we Wrocławiu, fot. Bartłomiej Banaszak transport.gov.plSkład Pendolino wjeżdżający na Dworzec Główny we Wrocławiu, fot. Bartłomiej Banaszak transport.gov.pl
REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało wniosek o kontrolę Najwyższej Izby Kontroli dotyczącą zakupu pociągów Pendolino: - Wokół tego zakupu jest co raz więcej wątpliwości – stwierdził europoseł PiS Janusz Wojciechowski.

Janusz Wojciechowski uważa, że przetarg na zakup pociągów powinien zostać skontrolowany przez NIK. Na taką potrzebę jego zdaniem wskazują kolejne doniesienia prasowe. Europoseł PiS odniósł się choćby do ostatniego wywiadu tygodnika „W Sieci” z byłym prezesem spółki PKP Intercity, który sugeruje że z zakupem może wiązać się korupcja na wielką skalę. Wojciechowski przypomina także pierwszą próbę zakupu Pendolino pod koniec lat 90., kiedy to zablokowano zakup pociągu.

- Są wszelkie podejrzenia, że mamy do czynienia z kolejnym korupcjogennym postępowaniem państwowej spółki, brakiem nadzoru ze strony rządu. Powinno być to wyjaśnione przez Najwyższą Izbę Kontroli – uważa jej były szef, a dziś poseł PiS, Janusz Wojciechowski.

Według Jerzego Polaczka zakup Pendolino powinien być wnikliwie przeanalizowany. Były minister transportu zwraca uwagę, że w przetargu na 3 mld złotych zaakceptowano tylko jedną ofertę. Polaczek przypomina także, że taka transakcja powinna być objęta gwarancjami skarbu państwa, bo obecna sytuacja PKP Intercity jest fatalna: - Może skończyć się tym, że to podatnicy zapłacą za Pendolino – powiedział Jerzy Polaczek.

Ekspert PiS w dziedzinie transportu kolejowego zwrócił uwagę, że zaledwie 120 kilometrów polskich torów umożliwia poruszanie się Pendolino z oczekiwaną prędkością: - To rozstrzygnięcie istotnie wpływa na to, że PKP Intercity będzie związane kosztami obsługi nowego pociągu, nie zapewniając jednocześnie potencjału rozwoju ruchu kolejowego – stwierdził Jerzy Polaczek.

Źródło: mypis.pl
REKLAMA
Kalendarz imprez
sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11  12 dk13 dk14
 15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22  23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×