2023-01-23T13:53:02+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Czy w Ostrołęce będzie Plac Wolności?

REKLAMA
fot. UM Ostrołękafot. UM Ostrołęka
REKLAMA

W Ostrołęce możemy już wkrótce spotykać się na... Placu Wolności. To miejsce doskonale znane ostrołęczanom, choć obecnie nie posiada nazwy.

Z propozycją nadania nazwy „plac Wolności” obszarowi znajdującemu się między pawilonami handlowymi Kupiec, Handlowiec i Zorza wystąpiło Stowarzyszenie Polska 2050 oraz Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe im. Adama Chętnika. Przedłożoną inicjatywę pozytywnie rozpatrzyła Komisja Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji Rady Miasta Ostrołęki na posiedzeniu w dniu 7 września 2022 r., która zwróciła się z wnioskiem do Prezydenta Miasta o przygotowanie projektu uchwały w niniejszej sprawie.

Jak wskazali wnioskodawcy, proponowana nazwa występowała już niegdyś na mapie naszego miasta. Obszar na styku ulic Farnej, Rybackiej i Szpitalnej zyskał miano placu Wolności w styczniu 1931 r., kiedy Rada Miejska w Ostrołęce nadała nazwy nowo wytyczonym placom, alejom i ulicom, a także dokonała zmiany wielu nazw funkcjonujących do tej pory.

Niektóre z nich wciąż posiadały w tym czasie rodowód rosyjski, natomiast nowe nazewnictwo w większości stanowiło hołd dla powstańców listopadowych walczących w bitwie pod Ostrołęką w 1831 r. Przedmiotowy teren zwany był dawniej placem przed Farą, a zmieniona nazwa odwoływała się zarówno do bohaterów sprzed 100 lat, jak i do odzyskanej 13 lat wcześniej niepodległości. Nadana w czasach II Rzeczpospolitej nazwa funkcjonowała niemal do końca stulecia, uchwałą nr 152/XV/99 Rady Miejskiej w Ostrołęce z dnia 13 października 1999 r. została zastąpiona mianem placu Jana Pawła II. Tym samym nazwa „plac Wolności” znikła z mapy naszego miasta.

"Teren zlokalizowany między pawilonami handlowymi Kupiec, Handlowiec i Zorza nie posiada obecnie nazwy, co może powodować trudności przy oznaczeniu lokalizacji odbywających się na nim spotkań i wydarzeń. Z uwagi na centralne położenie oraz bliskie sąsiedztwo wielu lokali handlowych, usługowych i gastronomicznych, jest miejscem często uczęszczanym i doskonale znanym każdemu ostrołęczaninowi. Znajduje się na nim stała zadaszona scena, fontanna oraz niedawno powstała strefa rekreacji z dodatkowymi siedziskami, zielenią i napisem świetlnym, dzięki czemu jest to obszar charakterystyczny oraz sprzyjający organizacji różnego rodzaju imprez. Proponowana nazwa występuje w wielu miastach w całym kraju, zazwyczaj nadawana jest jednym z ważniejszych placów w danej miejscowości" - czytamy w uzasadnieniu.

Uchwała, jeżeli zostanie poparta przez radnych, pociągnie za sobą skutki finansowe w postaci konieczności pokrycia kosztów wykonania i instalacji tablic informacyjnych z nazwą placu. Decyzja podjęta zostanie podczas najbliższej sesji rady miasta.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
 12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
 19  20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
 26 dk27  28 dk29  30  1  2
×