eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Plecionkarstwo kurpiowskie - kosze, meble i tradycja [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 503

W Muzeum Kultury Kurpiowskiej odbył się uroczysty wernisaż wystawy pt. „Splecione z naturą. Plecionkarstwo kurpiowskie”, która w nowatorski sposób prezentuje jedną z najstarszych i najbardziej charakterystycznych dziedzin lokalnego rękodzieła.

Ekspozycja, dostępna dla zwiedzających do 31 sierpnia 2025 roku, stanowi barwną opowieść o tradycji, funkcjonalności i artyzmie zaklętym w naturalnych splotach.

Wystawa została zaaranżowana w sposób przemyślany i tematyczny – odwiedzający mogą przemierzać kolejne strefy, podzielone według funkcji prezentowanych przedmiotów. Wśród eksponatów znalazły się zarówno koszyki codziennego użytku, jak i pojemniki zasobowe, dekoracyjne drobiazgi, a nawet meble i elementy garderoby wykonane techniką plecionkarską.

Ekspozycja zachwyca nie tylko różnorodnością wyrobów, ale również głębokim spojrzeniem na proces twórczy. Zwiedzający mają okazję przyjrzeć się narzędziom wykorzystywanym przez plecionkarzy oraz zapoznać się z planszami przedstawiającymi sylwetki twórców – często reprezentujących już kolejne pokolenia rodzinnego rzemiosła. Dodatkowym walorem wystawy są fragmenty nagrań z wywiadów przeprowadzonych podczas badań terenowych, które przybliżają osobiste historie, motywacje i pasje artystów ludowych.

Wystawa „Splecione z naturą” to nie tylko hołd dla kurpiowskiego dziedzictwa kulturowego, ale także zaproszenie do refleksji nad siłą tradycji, która wciąż żyje i ewoluuje. Muzeum Kultury Kurpiowskiej zaprasza wszystkich miłośników sztuki ludowej i regionalnych historii do odkrywania tej fascynującej dziedziny rękodzieła.

 

 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Zaloguj się, by komentować

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Kalendarz imprez
maj 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26  27 dk28  29  30 dk31  1
×