eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Plenerowa wystawa „Obrazy z historią” w Ostrołęce [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 1109
zdjecie 1109
fot. Urząd Miasta w Ostrołęcefot. Urząd Miasta w Ostrołęce
REKLAMA

W Ostrołęce obejrzeć można plenerową wystawę przygotowaną przez Stowarzyszenie Fala Kultury. Ekspozycja zatytułowana „Obrazy z historią - skarby z Muzeum Narodowego w Krakowie” dostępna jest na jednym ze skwerów w centrum miasta.

"Obrazy z historią - skarby z Muzeum Narodowego w Warszawie" to cykl wystaw plenerowych ukazujących kilkadziesiąt dzieł z zasobów jednego z najważniejszych zbiorów malarstwa w Polsce. Autorzy ekspozycji chcą w ten sposób zwrócić uwagę widzów na malarstwo i jego rangę w historii i współcześnie.

Żyjemy bowiem otoczeni obrazami. Znajdują się wszędzie wokół nas. Tysiące rysunków, zdjęć i filmów walczą codziennie o naszą uwagę. Zachęcają do zakupów, ukazują doniosłe wydarzenia, bawią i uczą. Czasem można odnieść wrażenie, że nie ma już na ziemi miejsca, które nie zostałoby sfotografowane i pokazane w internecie. Nie szokuje nas to, że przed wyjazdem na wakacje oglądamy miejscowość, do której się udajemy, odbywamy wirtualny spacer po jej uliczkach, patrzymy na nią z lotu ptaka, w cyfrowym modelu 3D i o różnych porach roku. Wizualna rewolucja, która dokonała się ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, fascynuje i przeraża jednocześnie. Świat stał się mniejszy, coraz mniej tajemniczy i zaskakujący.

- tak o idei przyświecającej stworzeniu wystawy mówią jej twórcy.

Za obrazami prezentowanymi na wystawach, kryją się liczne historie i anegdoty. Autorzy zestawiają obok siebie dzieła zwolenników brutalnego ukazywania rzeczywistości z abstrakcjonistami. Pełne przepychu sceny historyczne, będące wyobrażeniem artystów o przeszłości, kontrastują z malarskim zapisem tragicznych wydarzeń powstania styczniowego, w jakich brał udział Maksymilian Gierymski. Banalne czynności – takie jak orka – zostają ukazane w sposób monumentalny, a liczne sceny wiejskie są wyrazem rodzącej się w XIX wieku wspólnoty narodowej i formowania nowego ładu społecznego.

Najstarsze dzieło, jakie można zobaczyć na wystawie powstało pod koniec XVI wieku.

Daleko mu do warsztatowej doskonałości wielu innych portretów prezentowanych obok. Jeśli jednak poznamy jego historię, okaże się zaskakująco współczesne. Czym bowiem różnią się weselne życzenia, które ukrył artysta w obrazie, od tych, którymi dziś obdarzamy naszych bliskich? Dziś umyka nam wiele z tego, co rozumieli widzowie sprzed lat, patrzący na poszczególne płótna. Jednak w czasach, kiedy powstawały te dzieła, ich sens bardzo często również wymagał objaśnień. Marian Gorzkowski, asystent Jana Matejki, do kilku obrazów mistrza wydał w formie samodzielnych publikacji wskazówki interpretacyjne, gdzie wyjaśniał zarówno sens ukazanej sceny, postacie bohaterów, jak i ukryte znaczenia.

- wyjaśniają twórcy wystawy.

Ekspozycja będzie dostępna w Ostrołęce na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego przez około dwa tygodnie. Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura - Interwencje 2021”.

 

Więcej o: Ostrołęka, wystawa

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×