2014-09-12T06:17:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Podlaski Dzień Kukurydzy [PROGRAM]

REKLAMA
REKLAMA

Już po raz kolejny kukurydza będzie pełniła główną rolę na polach doświadczalnych w Szepietowie. 14 września Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego wspólnie z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy organizuje Podlaski Dzień Kukurydzy.

Plantatorzy kukurydzy będą mieli okazję obejrzeć poletka z kolekcją kukurydzianych mieszańców. Na polach PODR w Szepietowie założono kolekcję 126 odmian o różnej klasie wczesności z 21 firm nasiennych.

Po raz pierwszy na polu kukurydzy wydzielona została cześć, na której prowadzona jest intensywna technologia uprawy – „TOP Kukurydza”. Związane jest to z stosowaniem nawożenia startowego podczas siewu w postaci fosforanu amonu, pogłównym nawożeniem w postaci mocznika i soli potasowej w trzech różnych dawkach oraz ochroną fungicydową.

Podczas Podlaskiego Dnia Kukurydzy zainteresowani będą mogli zobaczyć wyniki doświadczenia z intensywną technologią uprawy kukurydzy na ziarno.

Specjaliści PODR w Szepietowie przedstawią nowe możliwości zastosowania kukurydzy, a także pomogą w wyborze odpowiednich odmian. Przedstawiciele firm oferujących nasiona kukurydzy udzielą wszechstronnych informacji na temat wymagań i uprawy poszczególnych odmian. Dodatkowo szeroką ofertę produktów zaprezentują firmy z branży rolniczej m.in. producenci maszyn, urządzeń do zbioru i konserwacji kukurydzy, a także środków do produkcji rolnej.

W tym roku na zwiedzających czeka wiele atrakcji, m.in. pokazy pracy maszyn do zbioru kukurydzy i zagospodarowania resztek pożniwnych. Zainteresowanych prawidłowym wykonaniem zabiegu orki zapraszamy na VII finał Wojewódzkiego Konkursu Orki.
Tradycyjnie targom towarzyszyć będzie rozstrzygnięcie konkursu „Bezpieczna obsługa zwierząt gospodarskich” przeprowadzonego przez KRUS oddział w Białymstoku.

Merytorycznym uzupełnieniem Podlaskiego Dnia Kukurydzy będą wykłady na temat „Integrowanej ochrony kukurydzy przed agrofagami” i „Wartości odżywczej kukurydzy i jej zastosowania w żywieniu człowieka”.

Zapraszamy również na degustację potraw z kukurydzy w ramach programu promocyjnego Polskiego Związku Producentów Kukurydzy „Kukurydza – słoneczne ziarno zdrowia” finansowanego ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

Program
10.00 – 10.30 Otwarcie Podlaskiego Dnia Kukurydzy
- Jan Zalewski, Dyrektor Podlaskiego Ośrodka
Doradztwa Rolniczego w Szepietowie
- Tadeusz Michalski, Prezes Polskiego Związku
Producentów Kukurydzy w Poznaniu
10.30 – 11.00 Wykład: Integrowana ochrona kukurydzy
przed agrofagami
- dr hab. Paweł Bereś TSD Instytut Ochrony
Roślin – PIB Rzeszów
11.00 – 11.30 Wykład: Wartość odżywcza kukurydzy i jej
zastosowanie w żywieniu człowieka
- dr inż. Roman Warzecha Instytut Hodowli
i Aklimatyzacji Roślin - PIB – Radzików
11.30 – 11.45 Rozstrzygnięcie konkursu dla producentów
mleka – „Bezpieczna obsługa zwierząt
gospodarskich”- KRUS Białystok
11.45 – 12.15 Top Kukurydza – zbiór kukurydzy na
ziarno
- DuPont Pioneer, Ryszard Wojciechowski
12.15 – 13.00 Pokaz pracy maszyn uprawowych
8.00 – 13.00 Finał VII Wojewódzkiego Konkursu Orki
W programie również :
– Prezentacja kolekcji odmian kukurydzy – firmy nasienne
– Degustacja potraw z kukurydzy w ramach programu
promocyjnego Polskiego Związku Producentów Kukurydzy
-„Kukurydza – słoneczne ziarno zdrowia”- finansowanego ze
środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych

Kalnedarz imprez
wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30  1  2  3  4