eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Pogrzeb w stanie epidemii. Nowe wytyczne biskupa: uroczystości tylko na cmentarzu

REKLAMA
zdjecie 8155
REKLAMA
zdjecie 8155

Biskup łomżyński Janusz Stepnowski wydał dekret o pogrzebach w stanie epidemii, jaki od wczoraj - decyzją premiera Mateusza Morawieckiego - obowiązuje w naszym kraju. Pogrzeby w diecezji łomżyńskiej odbywać się będą w obrzędzie z tylko jedną stacją - na cmentarzu.

Biskupi w całej Polsce zalecają, by uroczystości pogrzebowe odbywały się z maksymalnym ograniczeniem - jedynie na cmentarzu. W ostatniej drodze zmarłego nie może uczestniczyć więcej niż 50 osób. Msza święta może odbyć się tego samego dnia lub w innym terminie. Tak będzie również na terenie naszej diecezji. Ksiądz nie przyjedzie do domu zmarłego lub domu pogrzebowego, gdzie zazwyczaj odbywa się pierwsza stacja pogrzebowa.

- Ze względu na stan epidemii zarządzam w całej Diecezji Łomżyńskiej ograniczenie uroczystości pogrzebowych do jednej stacji na cmentarzu. Pogrzeb odprawia się przy grobie w obecności najbliższej rodziny z zachowaniem obowiązującego limitu 50 osób, łącznie z podejmującymi posługę liturgiczną i cmentarną. Przypominam, że w pogrzebie nie mogą uczestniczyć osoby odbywające kwarantannę. Jeśli okoliczności na to pozwalają, stację można poprzedzić procesją od bramy cmentarnej. Mszę św. pogrzebową odprawia się w kościele w dniu pogrzebu lub w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłego. Rodzinę zgłaszającą pogrzeb, należy poinformować o niniejszym dekrecie - poinformował biskup łomżyński Janusz Stepnowski.

Dekret wchodzi w życie z dniem 22 marca 2020 roku (niedziela) i obowiązuje do odwołania.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26  27 dk28
 29  30 dk31  1  2  3  4
×