eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Policja apeluje: Zachowajmy rozwagę i ostrożność w okresie Święta Zmarłych!

REKLAMA
zdjecie 933
zdjecie 933
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

Już niebawem mieszkańcy Ostrołęki i powiatu odwiedzą groby swoich bliskich. Święto Zmarłych to okres w którym często dochodzi do różnego rodzaju zdarzeń, zarówno na drogach przed cmentarzami oraz na terenie nekropolii. Bezpieczeństwo w tym szczególnym czasie możemy podzielić na trzy obszary.

Pierwszy z nich to bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W tym czasie podczas podróży powinna nam towarzyszyć zwiększona rozwaga i koncentracja. Należy pamiętać, że na drogach będziemy mogli spotkać wielu tzw. „niedzielnych kierowców”. W związku z tym szczególną uwagę przyłóżmy do jednej z podstawowych zasad w ruchu drogowym, czyli o zasadzie ograniczonego zaufania.

Pamiętajmy, że w rejonie cmentarzy nastąpi zmiana organizacji ruchu, dlatego nie jeździmy na pamięć. Należy się stosować do poleceń wydawanych przez funkcjonariuszy, którzy będą pełnić służbę w rejonie nekropolii. Policjanci będą zwracać również uwagę na kilka zasadniczych kwestii: prędkość na drogach, trzeźwość kierowców, stan technicznych pojazdów i sposób przewożenia dzieci.

- Zwracamy się także z apelem do pieszych o noszenie elementów odblaskowych. W tym czasie często ubrani w ciemne kolory jesteśmy dla kierujących po prostu niewidoczni, założona choćby opaska na nogę zdecydowanie spowoduje, że to nie my będziemy ofiarą potrącenia. Rozmawiajmy o tym z dziećmi i przy najbliższej okazji z naszymi babciami i dziadkami, wyposażmy ich w element odblaskowy, który być może okaże się najcenniejszym prezentem jaki mogą od nas otrzymać, ponieważ uratuje im życie – mówi mł. asp. Tomasz Żerański, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Drugi obszar to właściwe zabezpieczenie naszego mienia podczas nieobecności. Pamiętajmy o zamknięciu drzwi i okien w naszych domach i mieszkaniach, a w przypadku posiadania alarmu, to należy go uaktywnić. Często najlepszym zabezpieczeniem będzie nasz czujny sąsiad. Udając się w podróż, na Święta poprośmy sąsiadów o zwracanie uwagi na nasz dom, czy też mieszkanie. Pozostawmy sąsiadom nasze numery telefonów, pod którymi będziemy dostępni oraz kiedy będziemy wracać z powrotem do domu. We wnętrzu zaparkowanych pojazdów nie zostawiajmy w widocznych miejscach żadnych wartościowych przedmiotów np. telefonów, nawigacji samochodowych, czy portfeli.

Ostatni z obszarów, to bezpieczeństwo na terenie cmentarza oraz w środkach komunikacji. Warto zastanowić się nad wybraniem się na groby naszych bliskich jeśli oczywiście jest to możliwe środkami komunikacji publicznej. Dzięki temu unikniemy kłopotu z utrudnionym dojazdem oraz zaparkowaniem naszego pojazdu. Wybierając się na groby naszych bliskich nie bierzmy ze sobą większej ilości gotówki, czy też innych wartościowych przedmiotów.

Dokumenty, kluczyki od pojazdu oraz telefony komórkowe, należy dobrze schować, aby nie narazić się na ich zgubienie, lub kradzież. Rzeczy wartościowe powinniśmy nosić w wewnętrznych kieszeniach odzieży, a torebki z przodu, abyśmy cały czas mieli je na oku. Absolutnie niedopuszczalne jest również noszenie różnego rodzaju kart bankomatowych czy też płatniczych z napisanym obok numerem PIN.

Zwiększoną ilość policjantów spotkamy na drogach i w okolicach cmentarzy, ale także, m.in. funkcjonariusze „po cywilnemu” będą pełniły służbę na cmentarzach w celu przeciwdziałania kradzieżom. Dodatkowo więcej patroli policyjnych spotkamy w okolicach dużych parkingów, blokowisk, jak również osiedli domów jednorodzinnych.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×