eOstroleka.pl
Ostrołęka,

"Politico" o elektrowni i dwóch pylonach: "Potrzebne coś, co zastąpi Ostrołękę B"

REKLAMA
zdjecie 8667
zdjecie 8667
REKLAMA

Jeden z największych politycznych serwisów informacyjnych na świecie opisał kwestię elektrowni Ostrołęka C. Pierwotnie elektrownia miała być węglowa, obecnie w planach jest wersja gazowa. Autor tekstu w "Politico" przyznaje, że potrzebne jest rozwiązanie, które zastąpi Ostrołękę B.

"Ostrołęka C miała być ostatnią elektrownią węglową w Polsce, zwiększającą bezpieczeństwo energetyczne kraju bogatego w węgiel" - podkreśla "Politico", dodając, że projekt nie wypalił przez to, "jak gwałtownie rosnące ceny emisji dwutlenku węgla w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji uniemożliwiły finansowanie".

- Teraz dwa masywne pylony wznoszą się 120 metrów nad nizinnym krajobrazem północno-wschodniej Polski - czytamy.

Technicznie rzecz biorąc, polska sieć energetyczna potrzebuje czegoś, co zastąpi Ostrołękę B. Tylko, że blok węglowy nie ma już sensu ekonomicznego

- mówi Robert Tomaszewski analityk ds. Energii w think tanku Polityka Insight, cytowany przez "Politico".

"Politico" przypomina, że to rząd PO-PSL po raz pierwszy zaproponował węglową elektrownię w Ostrołęce, lecz jakiś czas później odłożył pomysł na półkę. - PiS wskrzesił projekt w imię „uzdrowienia polskiego górnictwa” przed wygranymi w 2015 roku wyborami - dodaje autor tekstu.


Elektrownia C w Ostrołęce, której budowa wstrzymana została w ubiegłym roku, miała być pierwotnie zasilana węglem. Projekt ten został jednak zawieszony z powodu problemów w finansowaniu inwestycji oraz w związku z kwestiami środowiskowymi. Gdy jeden z inwestorów – Grupa Energa – przejęta została przez koncern PKN Orlen, zapadła decyzja o zmianie sposobu zasilania elektrowni z węgla na gaz. Wpływ na taką decyzję miało wprowadzenie tzw. Zielonego Ładu, czyli bardziej restrykcyjna polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Obecnie rozbierane są niepotrzebne elementy budowy elektrowni węglowej.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×