2022-06-02T12:35:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Politycy KO o elektrowni Ostrołęka C. Polemizował z nimi... przedstawiciel Energi [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5131
REKLAMA
6
6
38

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zorganizowali konferencję prasową w Ostrołęce, dotyczącą oczywiście kwestii elektrowni węglowej Ostrołęka C. Termin był nieprzypadkowy, bowiem NIK tego dnia opublikowała raport z kontroli.

Elektrownia C w Ostrołęce, której budowa wstrzymana została w 2020 roku, miała być pierwotnie zasilana węglem. Projekt ten został jednak zawieszony z powodu problemów w finansowaniu inwestycji oraz w związku z kwestiami środowiskowymi. Gdy jeden z inwestorów – Grupa Energa – przejęta została przez koncern PKN Orlen, zapadła decyzja o zmianie sposobu zasilania elektrowni z węgla na gaz i wydano już pozwolenie na rozpoczęcie prac przy elektrowni gazowej. W ostatnim czasie to jeden z głównych medialnych tematów w Polsce. Dziś Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport z kontroli przeprowadzonej w Enei i Enerdze.

Swoją konferencję przy placu budowy zorganizowali posłowie Koalicji Obywatelskiej. Przyjechały największe stacje telewizyjne w Polsce.

- To jest pomnik układów i kolesiostwa - mówiła poseł Kamila Gasiuk-Pihowicz. Wskazała, że z elektrowni miał płynąć prąd, a popłynęły pensje i nagrody dla "pisowskich ludzi w radach nadzorczych". - Kontrolerzy NIK wskazują, że na inwestycji miały dorobić się osoby związane z PiS - mówiła parlamentarzystka. Dodała, że za 1,5 mld zł można by wybudować wiatraki, które zasilałyby w prąd wszystkie gospodarstwa domowe w Ostrołęce przez kolejne 20 lat.

Poseł Dariusz Joński przypomniał, że to w Ostrołęce Jarosław Kaczyński mówił, że "ta inwestycja zostanie rozpoczęta i zakończona". - Jak państwo wiecie, skończyła się szybciej, niż wszyscy się spodziewali - dodał. Przypominał też wypowiedzi byłej premier Beaty Szydło i ówczesnego kandydata na prezydenta, a obecnie prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Politycy KO złożyli obietnicę, że "wszystkie osoby, które brały za to odpowiedzialność, muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności". - W pełni zostanie rozliczony projekt Ostrołęka i politycy - dodał. Posłowie zapowiedzieli złożenie zawiadomienia do prokuratury.

Poseł Czesław Mroczek stwierdził, że w sprawie Ostrołęki od lat działają organy państwa i "nie ma żadnych efektów". - Nie ma efektów, bo najważniejsze osoby w państwie są tak naprawdę odpowiedzialne za tę wielką szkodę - powiedział.

W opinii posła Michał Szczerby, "PiS wygrywał wybory w Ostrołęce, budując mit wielkiej elektrowni, która da miejsce pracy". - Widzicie państwo jakiś zakład pracy za nami? Widzicie fabrykę? Widzicie umowy? Tak, były umowy realizowane przez kilka lat, ale wyłącznie dla pisowskich dygnitarzy z tego miasta - powiedział.

Dość nieoczekiwanie, na zakończenie konferencji pojawił się... dyrektor Biura Prasowego Energi Krzysztof Kopeć. - Elektrownia była, jest i będzie potrzebna - powiedział.

To, co jest istotne to to, że ten projekt nie był rozpoczęty w 2016 roku, tylko w 2009. Do 2012 roku na ten projekt wydano 200 milionów złotych. Od pewnego czasu powstaje narracja, jakoby projekt zaczął się w 2016 roku. W 2013 roku w interpelacji poselskiej pan minister Budzanowski zapewniał, że w 2013 i 2014 roku będą prowadzone prace w celu znalezienia nowego inwestora projektu, a jedną z przyczyn zatrzymania projektu były po prostu problemy na rynku budowlanym w Polsce. Co jest istotne w tej kwestii, w 2016 roku projekt został przywrócony i nadal była to technologia węglowa. W 2020 roku podjęto ważną, ale konieczną decyzję do zatrzymania inwestycji węglowej i rozpoczęcia inwestycji gazowej. Ten projekt jest kontynuowany. Od roku ten projekt jest realizowany, w kwietniu zostało wydane pozwolenie rozpoczęcia prac, generalny wykonawca działa na placu budowy, przygotowuje go do rozpoczęcia kolejnego etapu

- zaznaczył Kopeć.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×