eOstroleka.pl
Polska,

Polska gospodarka traci tempo. W III kwartale wzrost PKB prawdopodobnie spadł poniżej 3 proc.

REKLAMA
zdjecie 2232
zdjecie 2232
fot. sxc.hufot. sxc.hu
REKLAMA

W pierwszym półroczu wzrost polskiego Produktu Krajowego Brutto wyraźnie przekraczał 3 proc. Dopóki nie ruszą środki unijne z nowej perspektywy, gospodarka jednak nie będzie już rozwijać się tak szybko.

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, publikowany przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) spadł w październiku do poziomu 153,3 pkt, co oznacza stagnację. Wskaźnik ten prognozuje kondycję gospodarki z wyprzedzeniem od 3 do 12 miesięcy. Nie wróży to dobrze tempu wzrostu polskiego PKB.

W I kwartale wzrosło ono o 3,4 proc., w  II – o 3,3 proc. Wstępne dane za III kwartał Główny Urząd Statystyczny opublikuje 14 listopada.

– Na pewno będzie to odczyt poniżej 3 proc. – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ. – Od początku tego roku dynamika utrzymywała się powyżej tego pułapu. Jeżeli spojrzymy na wskaźnik PMI dla przemysłu, to on swój szczyt ustanowił w lutym i od marca utrzymuje się negatywna tendencja, bo w III kw. to były dosyć niskie wskazania, również na poziomie sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej.

Mimo spadku tempa wzrostu PKB polska gospodarka nadal miewa się nie najgorzej. Wzrost, choć słabszy, utrzymuje się na przyzwoitym poziomie.

– PKB będzie oczywiście dodatnie i powinno być cały czas relatywnie niezłe, ale poniżej tego pułapu 3 proc. i ta tendencja utrzyma się również w IV kw.  Drugie półrocze tego roku będzie na pewno gorsze niż półrocze pierwsze – ocenia Łukasz Bugaj.

Osłabienie polskiego wzrostu łączone jest przez ekonomistów ze słabą kondycją Niemiec, naszego największego partnera handlowego. Opisujący kondycję niemieckiej gospodarki wskaźnik Ifo zaczął spadać od marca. A to przełożyło się na kondycję polskich firm.

– Nasze gospodarki poruszają się w tandemie i ta negatywna tendencja obserwowana jest już od ładnych kilku miesięcy – zwraca uwagę analityk DM BOŚ. – Słabość gospodarki niemieckiej nie jest fenomenem ostatniego miesiąca czy dwóch miesięcy, ona już trwa od pewnego czasu i negatywnie wpływa na to, co dzieje się w krajowej gospodarce. Ta tendencja postępuje i będzie widoczna do końca roku.

Na szczęście dla polskiej gospodarki wskaźniki PMI dla Niemiec za październik pokazują poprawę sytuacji, zwłaszcza w przemyśle. Ponadto handel z Niemcami nie jest jedynym potencjalnym źródłem wzrostu polskiej gospodarki. Już wkrótce jej rozwój powinny wspierać inne czynniki.

– Pamiętajmy o tym, że w przyszłym roku po pierwsze zmiany wywoła pierwsza obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, a potem pewnie będzie kolejna, nie wiemy, czy jedna, czy być może dwie. Po drugie w połowie przyszłego roku zaczną działać środki unijne – przypomina Łukasz Bugaj.

Obecne osłabienie wzrostu nie powinno więc potrwać zbyt długo. Za rok polska gospodarka znowu może zacząć nabierać rozpędu.

– To oznacza, że w gospodarce nadchodzi czas ożywienia i przyspieszenia tempa wzrostu – uważa Łukasz Bugaj. – Wydaje się, że to spowolnienie gdzieś powinno powoli wytracać swoje tempo. A i w Niemczech obserwujemy zmianę retoryki władz, co do być może chęci stymulowania wzrostów w przyszłym roku. Bo rzeczywiście te odczyty pogarszały się w ostatnich miesiącach i teraz są na tyle niskie, że zmuszają do działania, i to działanie możemy zaobserwować.

Źródło: Newseria
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×