eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Pomnik Mauzoleum na Fortach Bema czasowo nieczynny

REKLAMA
zdjecie 4036
zdjęcie ilustracyjne, fot. eOstroleka.plzdjęcie ilustracyjne, fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Awaria w Pomniku Mauzoleum na Fortach Bema. Obiekt będzie czasowo nieczynny.

W Pomniku Mauzoleum Bitwy pod Ostrołęką doszło do awarii, która wyłączyła obiekt z użytkowania. Usunięcie awarii i ponowne udostępnienie placówki zwiedzającym zaplanowano od 30 stycznia (wtorek).

Pomnik Mauzoleum żołnierzy poległych w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku

Pomnik wybudowany został wewnątrz ziemnego fortu carskiego z XIX wieku z okazji setnej rocznicy bitwy. Ostrołęckie mauzoleum jest jedynym tego typu obiektem w Polsce, poświęconym poległym w jednej z bitew powstania listopadowego. Przez wiele lat miejsce to było zaniedbane. W ostatnim czasie fort i pomnik poddane zostały konserwacji i rewitalizacji. W mauzoleum znajduje się sarkofag, w którym spoczęły prochy powstańców. W najniższej kondygnacji budowli zwiedzić można nowoczesne, multimedialne wystawy. Dotyczą one bitwy, historii carskiej fortyfikacji oraz samego Pomnika Mauzoleum. Na ekspozycji obejrzeć można wizualizację obrazu Karola Malankiewicza – uczestnika bitwy – prezentującą ostrołęcką batalię. Oryginał płótna znajduje się w zbiorach Muzeum Kultury Kurpiowskiej przy placu gen. Józefa Bema. Uwagę zwiedzających zwróci również armia miniaturowego wojska, złożona z ołowianych żołnierzyków pochodzących z kolekcji Marka Axentowicza.

Godne uwagi jest również samo Mauzoleum i jego wnętrze, pieczołowicie odtworzone według dawnego projektu Borysa von Zinserlinga i Romualda Zerycha.

Ponadto wewnątrz fortu udostępniony jest skansen artylerii Królestwa Polskiego, zawierający repliki armat i jednorogów według wzoru z 1805 roku, a także kopię wyrzutni Bema.

Sarkofag z prochami poległych powstańców, wystawy multimedialne, kolekcję miniaturowej armii oraz skansen artylerii Królestwa Polskiego obejrzeć można odwiedzając Pomnik Mauzoleum.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11  12 dk13  14  15  16  17
 18  19 dk20  21  22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27  28  29  30  31
×