eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Pomoc dla uchodźców. Wojewoda: Goworowo i Kadzidło wzorowo wywiązują się z zadania

REKLAMA
REKLAMA

Wojewoda mazowiecki wymienił gminy, które wzorowo wywiązują się z wypłat pomocowych dla uchodźców z Ukrainy. Wśród nich znalazły się gminy Goworowo i Kadzidło.

W województwie mazowieckim z Funduszu Pomocy przekazano 300 620 265 zł, z czego 235 195 265 zł trafiło do samorządów. Wszystkie środki są przekazywane zgodnie z zapotrzebowaniem zgłaszanym przez samorządy. W związku z tym Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki zaapelował o sprawną wypłatę świadczeń mieszkańcom (40 zł) oraz uchodźcom (300 zł).

Polski Rząd jest bezpośrednio zaangażowany w cały szereg działań zarówno na poziomie centralnym jak i na poziomie województwa, tak jak w naszym przypadku, m.in. poprzez zapewnienie miejsc zakwaterowania dla Uchodźców. Wsparcie Rządu przejawia się głównie w postaci przekazywania środków finansowych na zadania wykonywane przez jednostki samorządu terytorialnego, czy też przez organizacje pozarządowe, a także podmioty prywatne. Od pierwszych dni agresji rosyjskiej na Ukrainę uruchomiliśmy środki, które zostały zaangażowane natychmiast do działań pomocowych. Z rezerwy ogólnej państwa przekazaliśmy ponad 10 mln zł. Z kolei środki z Funduszu Pomocy przekraczają już ponad 300 mln zł. Te środki są przekazywane do jednostek samorządu terytorialnego. I tutaj chciałbym wyjaśnić i również zaapelować do samorządów. Nieprawdziwe są informacje, że gminy nie mogą wypłacać środków w wysokości 40 zł na zakwaterowanie Uchodźców z Ukrainy osobom przyjmującym ich pod swój dach. Środki te są na bieżąco przekazywane do samorządów, obecnie przekraczają ponad 124 mln zł. Środki te trafiły do wszystkich wnioskujących gmin. I stąd mój apel do gmin, aby gminy sprawnie rozpatrywały wnioski, a środki były wpłacane, ponieważ na chwilę obecną wypłaty są na poziomie 4 proc. Nie jest prawdą, że gminy nie otrzymały tych środków od Wojewody. Tutaj muszę wspomnieć, że są gminy na Mazowszu, które wzorowo się wywiązują z tego zadania pod względem rozpatrywania wniosków i ich wypłat i są to: Goworowo, Kadzidło, Łąck, Leoncin, Pionki, Platerów, Parysów, Pomiechówek, Poświętne, Szydłowo, Wąsewo. W tych gminach wszystkie wnioski, które wpłynęły zostały rozpatrzone, a środki wypłacone

– powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12  13 dk14  15 dk16 dk17
 18 dk19  20  21  22  23  24
 25  26  27  28  29  30 dk31
×