eOstroleka.pl
Region,

Pompa ciepła - jak działa i ile kosztuje

REKLAMA
zdjecie 4542
zdjecie 4542
REKLAMA

Mimo że pompy ciepła stanowią dość kosztowną inwestycję, chętnych na instalację takiego rozwiązania nie brakuje. Nic dziwnego, obecnie to jeden z najbardziej wydajnych, a przy okazji ekologicznych sposobów ogrzewania. Dodatkowo istnieje możliwość, by uzyskać na pompę ciepła dofinansowanie. Na czym dokładnie polega działanie pompy ciepła? Kiedy warto w nią zainwestować?

1. Czym jest i jak działa pompa ciepła?

2. Rodzaje pomp ciepła

3. Na jakie parametry pompy ciepła warto zwrócić uwagę?

Z pewnością wiele pytań mają osoby, które interesuje pompa ciepła. Jak działa? Ile kosztuje pompa ciepła? Jak dobrać jej moc? W poniższym tekście przedstawiamy kilka zasadniczych informacji.

Czym jest i jak działa pompa ciepła?

Zacznijmy od tego, że instalacja pompy ciepła nadal jest dość kosztownym przedsięwzięciem, natomiast nadal można uzyskać na nie dofinansowanie w ramach dostępnych programów. Jeśli interesują cię pompy ciepła mazowieckie udostępnia między innymi dofinansowanie od Eko2020. 

Pod względem wyglądu i zastosowania pompy ciepła przypominają duży kocioł gazowy, to jednak jedyne podobieństwa między tymi dwoma elementami. Pompa energię cieplną pobiera ze środowiska - z powietrza, wody lub gruntu - a następnie przekształca ją w energię do ogrzewania domu i podgrzewania wody.

Jako że pompy ciepła bazują na energii odnawialnej, doskonale sprawdzają się w przypadku domów energooszczędnych i domów pasywnych.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła można podzielić na kilka typów, w zależności od rodzaju dolnego i górnego źródła. Dolne źródło to miejsce czerpania energii, zaś górne - emiter ciepła, na przykład ogrzewanie podłogowe czy grzejnik.

  • Powietrzna pompa ciepła

To najtańszy i najprostszy w instalacji model, dostępny jako pompa ciepła powietrze – powietrze lub powietrze – woda. Powietrzne pompy ciepła mają jednak sporo mankamentów - niższy koszt pompy ciepła oznacza w tym przypadku spore ryzyko spadku efektywności i wyższego poboru energii w niskich temperaturach.

  • Wodna pompa ciepła

Takie urządzenie wykorzystuje naturalne zasoby wodne. Wykazuje wysoką efektywność przez cały rok, gdyż wody gruntowe są w stanie utrzymać zadowalającą temperaturę przez cały rok, także zimą. Trzeba jednak mieć świadomość, że instalacja takiej pompy jest dość droga, a opłaca się przede wszystkim na działkach z dostępem do naturalnych zbiorników wodnych.

  • Gruntowa pompa ciepła

Gruntowe pompy ciepła wykazują zdecydowanie najwyższą efektywność. W tym przypadku źródło energii znajduje się ok. 1,5 metra pod ziemią, dzięki czemu można uzyskać nawet czterokrotnie więcej ciepła niż ilość prądu wykorzystanego przez urządzenie.

Na jakie parametry pompy ciepła warto zwrócić uwagę?

Efektywność i sposób działania pomp ciepła ściśle wiąże się z parametrami urządzenia. Na jakie należy zwrócić szczególną uwagę?

  • Moc grzewcza (Pg)

To kluczowy parametr pompy ciepła, który należy dopasować do zapotrzebowania energetycznego budynku. Należy tu przeprowadzić staranne obliczenia, gdyż zbyt wysoka moc również nie będzie korzystna. Może nawet doprowadzić do osłabienia żywotności pompy.

  • Współczynnik wydajności pompy (COP)

Ten parametr wyraża relację pomiędzy energią cieplną dostarczaną do instalacji grzewczej a energią elektryczną pobieraną z sieci. Im wyższa wartość współczynnika, tym lepsza wydajność pompy.

  • Współczynnik sezonowy (SCOP)

Wartość tego wskaźnika określa proporcję energii cieplnej potrzebnej do ogrzewania budynku przez cały sezon w stosunku do zużywanej w tym samym czasie energii elektrycznej. Im wyższa jest ta wartość, tym bardziej opłacalna jest pompa ciepła z ekonomicznego punktu widzenia.

  • Rzeczywista efektywność urządzenia (SPF)

Ten parametr jest obliczany, gdy pompa ciepła już działa, a użytkownik dysponuje dokładnymi informacjami na temat dostarczanego ciepła i pobieranego prądu.

Materiał zewnętrzny. 

 

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
Dzisiaj:
Kino JANTAR
×