zdjecie 4498
zdjecie 4498
2021-03-25T09:48:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Ponad 4 mln zł na działania dla seniorów

REKLAMA
Zdjęcie główne
REKLAMA
1
0
0

Przestrzeń do spotkań, rozmów, nauki, kreatywności - do integracji wewnątrz - i międzypokoleniowej. Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej podpisze z organizacjami pozarządowymi roczne i 3-letnie umowy, które pozwolą zorganizować seniorom na Mazowszu aktywne i dostosowane do ich potrzeb spędzanie czasu.

Polska od wielu lat plasuje się na świecie w pierwszej trzydziestce krajów demograficznie starych. Prognoza GUS na lata 2007–2035 przewiduje dalszy wzrost tych wskaźników. To, jak będą funkcjonować osoby dojrzałe, jakie stworzy się im warunki do uczestniczenia w codzienności, w coraz większym stopniu będzie miało wpływ na życie całego społeczeństwa.

Co roku realizujemy konkursy na rzecz polityki senioralnej. Z doświadczenia już wiemy, jak bardzo są one potrzebne. Największym zainteresowaniem cieszą się bony społeczna dla seniorów, bo pozwalają im brać udział w wielu ciekawych zajęciach, czuć się atrakcyjnie, w kondycji, dbać o rozwój intelektualny. Czas jednak pokazał, że wtedy, gdy nie można się spotykać na żywo, nieocenione jest zdalne wsparcie – również w postaci telefonów zaufania. W dobie pandemii osoby starsze często są jeszcze bardziej odizolowane. Stawiamy więc na różnorodne formy działań, by mogli odnaleźć się niezależnie od okoliczności

– mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

 

Po pierwsze – nie wykluczać

Kwota ponad 4 mln zł z budżetu województwa będzie podzielona na sześć zadań, które będą realizować organizacje pozarządowe. Część dotyczy zwiększania samodzielności seniorów i przeciwdziałania zagrożeniu marginalizacją społeczną. To roczne zadania, na które przeznaczono ponad 1 mln zł. Dodatkowe punkty, podczas ubiegania się o dotację, można otrzymać za nawiązanie współpracy partnerskiej, bezpośrednie działania na rzecz mieszkańców gmin wiejskich lub miejsko-wiejskich.

 

Wziąć sprawy w swoje ręce

300 tys. zł przeznaczonych zostało na partycypację seniorów w życiu społecznym. Chodzi o zwiększanie udziału osób starszych w życiu społecznym przez inspirowanie lokalnych środowisk senioralnych do zakładania rad seniorów. W ten sposób głos tej grupy wiekowej może być lokalnie słyszalny. W tym przydatku dodatkowe punkty można uzyskać za doświadczenie we współpracy z radami seniorów oraz doświadczenie badawcze.

 

Na naukę nigdy nie jest za późno

Celem kolejnego zadania jest stymulowanie aktywności społecznej i edukacyjnej seniorów w myśl koncepcji uczenia się przez całe życie. Kwota 900 tys. zł przeznaczona jest na działania związane z „pakietami edukacyjnymi” ich promocję oraz realizację. Pakiety to w praktyce organizacja zajęć edukacyjnych dla grupy co najmniej 10 seniorów. Powinny być realizowane przez osoby posiadające minimum stopnie naukowe i stopnie w zakresie sztuki (stopień doktora, stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora) i współpracujące, np. z Polską Akademią Nauk, Uniwersytetem Warszawskim itp. Dodatkowe punkty w ramach oceny merytorycznej można zdobyć w tym przypadku za nawiązanie współpracy partnerskiej.

 

Bony na aktywności seniorów

Kolejne środki – 900 tys. zł, zasilą bony społeczne dla seniorów. To zadanie sprawdziło się  w poprzednich latach, podpisywane więc będą umowy 3-letnie. Bony przeznacza się na finansowanie lokalnych inicjatyw społecznych, które zwiększają samodzielność i aktywność seniorów. Mogą być to m.in. działania kulturowe, edukacyjne, aktywizacja fizyczna lub pielęgnacja tradycji lokalnych. O bony społeczne mogą ubiegać się nieformalne minimum 5-osobowe grupy osób starszych.

Organizacje ubiegające się o dotacje na tego typu działania, mogą otrzymać dodatkowe punkty za minimum 2-letnią ciągłość dotychczasowego doświadczenia oraz minimum 2-letnie dotychczasowe doświadczenie w realizacji projektów na rzecz seniorów.

 

Senior w Sieci

Internetowa platforma informacyjno-poradnikowa dla seniorów – na to przeznaczone jest 300 tys. zł. Ma dostarczać seniorom nowych, interesujących i dostosowanych do ich potrzeb treści o charakterze informacyjnym, edukacyjnym itp. To również element promowania pozytywnego wizerunku aktywnego starzenia się. Organizacje ubiegające się o tę dotację mogą otrzymać dodatkowe punkty za dotychczasowe doświadczenie w prowadzeniu platformy internetowej.

 

Wsparcie dla duszy

Przewidziane są również środki – 900 tys. zł, na niemedyczną pomoc w zakresie ochrony zdrowia psychicznego seniorów. To z jednej strony zwiększenie zakresu i liczby działań profilaktycznych utrzymujących aktywność społeczną seniorów – realizowanych w oparciu o zdiagnozowane potrzeby. Z drugiej – funkcjonowanie sprawdzonych, szczególnie w czasie pandemii, telefonów wsparcia lub spotkań on-line, które pozwalały osobom starszym znaleźć równowagę w trudnych czasach.

Punkty dodatkowe można uzyskać za opracowanie i upowszechnienie w trakcie realizacji zadania publikacji na temat możliwości uzyskania pomocy niemedycznej w zakresie ochrony zdrowia psychicznego seniorów oraz doświadczenia w prowadzeniu tzw. telefonu zaufania dla osób potrzebujących wsparcia.

 

Gdzie złożyć wniosek?

Zadania będą realizowane na podstawie umów rocznych (w przypadku pierwszego – dotyczącego zwiększania samodzielności seniorów i przeciwdziałania zagrożeniu marginalizacją społeczną) oraz trzyletnich (pozostałe zadania). Oferty można składać do 16 kwietnia 2021 r. Więcej szczegółów na stronie: https://mcps.com.pl/otwarte-konkursy-ofert/, a także na platformie Witkac.pl https://witkac.pl/public/#/Urzad/Index/197

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×