eOstroleka.pl
Region,

Ponad 400 dzieci z Ukrainy wyjedzie na wakacje

REKLAMA
zdjecie 1654
zdjecie 1654
REKLAMA

Zarząd województwa mazowieckiego przyznał dziewięciu organizacjom łącznie ponad 977 tys. zł na przygotowanie letniego wypoczynku dla dzieci z Ukrainy, które od wybuchu wojny mieszkają na terenie Mazowsza. Dzięki inicjatywie Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej spędzą one wakacje m.in. w górach, nad morzem oraz na Mazurach.

Wspieramy, jak możemy. Pośród wielu działań na rzecz osób uciekających przed wojną z Ukrainy, jest również projekt skierowany do dzieci, które okrutnym zrządzeniem losu zostały zmuszone do opuszczenia swojego kraju. Jesteśmy ogromnie szczęśliwi, że na inicjatywę „Na wakacje po uśmiech dla dzieci z Ukrainy” mogliśmy przeznaczyć prawie 1 mln złotych. Mamy wielką nadzieję, że ten czas dla wielu dzieci będzie czasem radości i beztroski

– mówiła Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Na wakacje po uśmiech

„Na wakacje po uśmiech dla dzieci z Ukrainy” to inicjatywa przeznaczona dla dzieci w wieku 7–15 lat, które po 24 lutego 2022 r. przybyły z terenu Ukrainy do województwa mazowieckiego i nadal przebywają na jego terenie. Wypoczynek jest zaplanowany na okres nie krótszy niż 10 dni.

– Ukraina walczy także za naszą wolność. Umowy, które podpisaliśmy na wakacje dla dzieci z Ukrainy, to jeden z elementów naszego zadośćuczynienia. Szacunku dla tych ludzi, którzy giną. Jestem bardzo zadowolony, że wyślemy ponad 400 dzieci na zasłużone wakacje

– dodał radny województwa Piotr Kandyba, przewodniczący sejmikowej komisji polityki społecznej i prorodzinnej.

– Dla dzieci wojna to olbrzymia trauma. Właśnie w takich chwilach musimy spróbować im pomóc. Spośród 25 ofert, które do nas wpłynęły, zostało wybranych jedenaście. W sumie organizować je będzie dziewięć organizacji pozarządowych z terenu województwa. Zapewnią one wypoczynek w różnych częściach Polski, by dzieci mogły oderwać się od ich obecnej codzienności. Organizacje te mają doświadczenie w przygotowywaniu wypoczynku wakacyjnego dla dzieci i młodzieży, więc jesteśmy przekonani, że ten czas będzie przyjemnym wspomnieniem

– mówi Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

W każdym ze sfinansowanych projektów ma wziąć udział co najmniej 40 dzieci. W trakcie wyjazdu organizator zapewni im opiekę osób mówiących po ukraińsku oraz opiekę psychologiczną. Dzieci będą miały okazję wypocząć m.in. na Mazurach, Pomorzu, w Tatrach, ale też na pojezierzu na terenie województwa mazowieckiego. Wyjazdy rozpoczną się już w drugiej połowie lipca i potrwają do połowy września. Akcja ma być dla dzieci wsparciem oraz możliwością oderwania się od niekiedy tragicznych wspomnień wywołanych przez wojnę w Ukrainie. Koszt całej inicjatywy to w rezultacie ponad 977 tys. zł.

– Dzisiaj jest święto województwa mazowieckiego, ponieważ dziś podpisaliśmy umowy, dzięki którym będziemy mogli wesprzeć dzieci z Ukrainy. Dzięki środkom finansowym Mazowsza będą mogły pojechać na zasłużone wakacje. Chyba nie musze tłumaczyć, dlaczego tak ważne i wyjątkowe będą dla nich te wakacje. Województwo mazowieckie jest teraz ich domem. Jesteśmy zobligowani do tego by im pomagać i organizować im taki wypoczynek. Myślę, że w przyszłym roku, jeśli nadal powrót do ojczyzny będzie niemożliwy, to takie środki finansowe powinny pójść we większym zakresie

– podsumował wiceprzewodniczący sejmiku Marcin Podsędek.

Wyłonione organizacje

W ogłoszonym konkursie ofert wpłynęło 25 wniosków, z czego 23 przeszły pozytywnie ocenę formalną. Ostatecznie dotację otrzymało 9 organizacji, które w sumie będą realizować 11 projektów.

Wśród nich są dwie organizacje z Warszawy – Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci, Młodzieży oraz Rodzin Zastępczych i Innych Form Rodzicielska Zastępczego o nazwie „Chaber”: Wakacje dla dzieci z Ukrainy ze słonecznikami w tle – 100 tys. zł (z czego prawie połowa uczestników to dzieci z instytucjonalnej pieczy zastępczej), Fundacja Pomocy Społecznej „Eva” (Warszawa): Wakacje z Evą – 98,75 tys. zł; dwie z subregionu ostrołęckiegoTowarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Ostrołęce: Bezpieczne wakacje pełne atrakcji i przygód – 94,6 tys. zł oraz kolonie letnie W Krainie Przygody – 94,6 tys. zł i Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Ostrołęce: Na wakacje po uśmiech dla dzieci z Ukrainy – 96 tys. zł; dwie z subregionu płockiego: Chorągiew Mazowiecka Związku Harcerstwa Polskiego: Wypoczynek letni chorągwi mazowieckiej ZHP dla dzieci z Ukrainy turnus I – 73,72 tys. zł oraz Wypoczynek letni chorągwi mazowieckiej ZHP dla dzieci z Ukrainy turnus II – 73,72 tys. zł i „COLOR” Spółdzielnia Socjalna: Wakacje na szóstkę dla dzieci z Ukrainy! – 99,95 tys. zł; jedna z Radomia – Radomskie Stowarzyszenie Sportowe Centrum: W krainie tajemniczych wypraw – wypoczynek dla dzieci z Ukrainy – 46 tys. zł, jedna z Ciechanowa – Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Ciechanowie: Na wakacje po uśmiech – kolonie PCK dla dzieci z Ukrainy – 100 tys. zł, jedna z pow. grójeckiego (subregion żyrardowski) – Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Aktywności Lokalnej „ANIMATOR” (okolice Warki, subregion żyrardowski): Nadmorskie lato dla dzieci z Ukrainy – 100 tys. zł.

Sposoby rekrutacji

W większości przypadków organizacje prowadzą inne działania pomocowe, w tym również na rzecz uchodźców i w obrębie tych działań mają już skrystalizowaną grupę docelową. Często przy rekrutacji pomocne są ośrodki pomocy społecznej, czasem lokalne urzędy. W przypadku stowarzyszenia „Animator” – działającego w powiecie grójeckim, w którym jest jedna z najliczniejszych grup uchodźców, rekrutacja odbywać się będzie we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami, u których mieszkają rodziny z Ukrainy. W Radomiu oraz gminach ościennych będą to dzieci uczęszczające do klubów i stowarzyszeń kultury fizycznej na zajęcia rekreacyjne.

Szacunkowe dane o osobach z Ukrainy przebywających na Mazowszu

Według danych pozyskanych w systemie CAS MRiPS z 332 ośrodków pomocy społecznej z województwa mazowieckiego, od momentu wybuchu wojny w Ukrainie na teren województwa mazowieckiego przybyło co najmniej pół miliona uchodźców, ale wg stanu na 30 maja 2022 r. przebywało ich na Mazowszu ok. 270 tys. Szacuje się, że ok. połowę z nich stanowią dzieci. Największe skupiska osób uciekających przed konfliktem zbrojnym w Ukrainie są obecnie w Warszawie i jej okolicach – ok. 230 tys. osób oraz w większych miastach województwa, z czego ogólnie w poszczególnych subregionach na koniec maja sytuacja wyglądała następująco: subregion ciechanowski – ok. 7 tys. osób, subregion ostrołęcki – ponad 4,5 tys. osób, subregion płocki – ponad 5,5 tys. osób, subregion radomski – ok. 7 tys. osób, subregion siedlecki ok. 8,5 tys. osób, subregion żyrardowski – ponad 11,6 tys. osób.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27  28 dk29 dk30
×