eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ponad 500 osób bierze udział w akcji NEFROTEST w Ostrołęce

REKLAMA
zdjecie 6459
zdjecie 6459
fot. archiwum eOfot. archiwum eO
REKLAMA

Trwają bezpłatne badania krwi pod kątem chorób nerek. W ramach ogólnopolskiej kampanii NEFROTEST mieszkańcy Ostrołęki oraz powiatu ostrołęckiego badają dziś krew pod kątem chorób nerek. Celem akcji, odbywającej się w Centrum Dializ Fresenius w Ostrołęce, przy al. Jana Pawła II 120A, jest zwrócenie uwagi Polaków na ten niezmiernie istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu narząd.

Laboratorium szpitalne będzie oznaczać w pobranych próbkach poziom kreatyniny wraz z eGFR. Oba wskaźniki pomagają ocenić skuteczność oczyszczania organizmu z toksyn przez nerki – czyli stopień sprawności tego narządu. Organizatorzy akcji rejestrowali chętnych przez dwa dni. Zainteresowanie akcją było tak duże, że postanowili zwiększyć pulę bezpłatnych badań z 400 do 500. Kolejne, ponad 500 darmowych skierowań na badania, trafi w przyszłym tygodniu do lekarzy rodzinnych z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego. Pozwoli to objąć badaniami prawie 1100 osób.

Celem kampanii NEFROTEST jest szerzenie wśród Polaków wiedzy na temat chorób dróg moczowych, w tym szczególnie przewlekłej choroby nerek oraz promocja profilaktyki chorób tych narządów. „Bezpłatne badania są punktem kulminacyjnym kampanii informacyjnej o nerkach. Bardzo się cieszę, że mieszkańcy Ostrołęki i regionu tak żywo zareagowali na nasz apel o zgłaszanie się na testy. Dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które pomogły nam w rozpowszechnieniu informacji o akcji. Nie mogliśmy zarejestrować wszystkich - ale kupony na darmowe badania będą już w połowie marca 2013 r. dostępne u lekarzy rodzinnych na terenie miasta i całego powiatu”- mówi dr Agnieszka Gałązka, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Ostrołęce.

Lekarze POZ z Ostrołęki oraz powiatu ostrołęckiego otrzymają, w ramach kampanii NEFROTEST, pulę bezpłatnych, nawet szerszych badań, które będą mogli przekazać swoim pacjentom. Będą to badania poziomu kreatyniny we krwi i eGFR oraz ogólne badanie moczu. „Dziś w Ostrołęce, zbadamy ze względów organizacyjnych, tylko kreatyninę z poziomem eGFR” - dodaje Barbara Janowska, pielęgniarka oddziałowa Centrum Dializ Fresenius w Ostrołęce (al. Jana Pawła II 120A, na terenie Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego). Inną możliwością jest uzyskanie od lekarza rodzinnego skierowania na takie badania. I wreszcie trzecia możliwość – wykonanie takich badań samodzielnie, na własny koszt również jest możliwe. Kosztują one do 10 -12 zł.

Ostrołęka jest piętnastym miastem, w którym Nefron wraz z regionalnym partnerem prowadzi bezpłatne badania krwi. W poprzednich lokalizacjach (w Świebodzinie, Zgierzu, Wodzisławiu Śląskim, Ostródzie, Legnicy, Białymstoku, Pszczynie, Płońsku, Lubaniu, Tomaszowie Lubelskim, Stargardzie Szczecińskim, Gnieźnie, Głubczycach oraz Jędrzejowie) krew zbadało ponad 9 tys. osób. Wyniki około 10 proc. badanych były niezgodne z normami. Wszyscy, którzy wymagali szczegółowych konsultacji, zostali skierowani na dalszą diagnostykę.

Poważne zaburzenia funkcjonowania nerek mają negatywny wpływ na cały organizm. Bardzo niebezpieczne jest to, że „nerki nie bolą” - choroby tego narządu bardzo długo przebiegają bezobjawowo. „Wykrycie chorób nerek na wczesnym etapie może znacznie opóźnić wystąpienie powikłań ogólnoustrojowych. Postawienie diagnozy w odpowiednim momencie wymaga jednak dodatkowych badań, m.in. krwi lub moczu. Gdy pojawiają się wyraźne dolegliwości, z reguły jest już za późno. Uszkodzenie nerek bywa tak duże, że czasem pacjent wymaga leczenia nerkozastępczego pod postacią dializ” - mówi dr Agnieszka Gałązka, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Ostrołęce. W Polsce, zgodnie z szacunkami nefrologów, problemy z nerkami ma ok. 4 milionów osób. Większość chorych nie zdaje sobie z tego sprawy.

Choroba nerek może dotknąć każdego, ale najbardziej zagrożeni są cierpiący na cukrzycę, nadciśnienie, choroby układu krążenia (szczególnie po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą), osoby mające w rodzinie chorych na nerki i po ukończeniu 65 roku życia.

Kampanię NEFROTEST w Ostrołęce organizują Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Centrum Dializ Fresenius. NEFROTEST w powiecie ostrołęckim objęli patronatem naukowym prof. Marian Klinger - Krajowy Konsultant w Dziedzinie Nefrologii oraz prof. dr hab. Magdalena Durlik – Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Nefrologii. Patronat honorowy nad akcją sprawują: Adam
Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego, Jacek Kozłowski - Wojewoda Mazowiecki, Stanisław Kubeł - Starosta Powiatu Ostrołęckiego oraz Janusz Kotowski - Prezydent Ostrołęki. Kampanię NEFROTEST w całej Polsce wspiera Pani Anna Komorowska - Małżonka Prezydenta RP.

* Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska powstała w czerwcu 2008 roku. Dziś zrzesza operatorów niemal 160 publicznych i niepublicznych stacji dializ w Polsce.

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×