2022-11-23T11:15:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Ponad 70 mln zł dla organizacji pozarządowych w 2023 r.

REKLAMA
fot. arch. UMWMfot. arch. UMWM
REKLAMA
1
0
1

Decyzją radnych województwa mazowieckiego wsparcie dla sektora NGO w 2023 r. wyniesie ponad 70 milionów złotych. Sejmik przyjął uchwałę w sprawie rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2023 r.

W ramach zaplanowanej kwoty realizowane będą projekty w zakresie polityki społecznej, edukacji, kultury, sportu czy zdrowia. Dodatkowo w programie ujęte zostały zadania wybrane do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza na kwotę 2,3 mln zł.

Jak podkreśla przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Prorodzinnej, Piotr Kandyba roczny program współpracy województwa mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi jest istotnym elementem prowadzonej przez samorząd polityki.

Organizacje pozarządowe działają w wielu obszarach naszego życia, m. in. w sporcie, kulturze, turystyce, zdrowiu, ochronie środowiska, a także w środowisku młodzieżowym, senioralnym i osób z niepełnosprawnościami oraz w polityce społecznej. W wielu przypadkach poszerzają i uzupełniają obowiązki naszego państwa. Dzięki swoim działalnościom wychowują dzieci i młodzież, rozwijają ich pasje w różnych obszarach, aktywizują seniorów i pomagają osobom z niepełnosprawnościami. Jestem dumny z tego, że nasz samorząd wspiera NGOsy, a rok 2023 ma być pod tym kątem rekordowy.

Nadrzędnym celem współpracy samorządu Mazowsza z organizacjami pozarządowymi jest zaspokajanie potrzeb i podnoszenie poziomu życia mieszkańców regionu oraz wspomaganie zrównoważonego rozwoju województwa. Zawarte w programie rozwiązania sprzyjać będą powstawaniu inicjatyw lokalnych, wsparciu aktywności obywatelskiej, umacnianiu w świadomości społecznej poczucia odpowiedzialności za siebie, swoje otoczenie, wspólnotę regionalną i lokalną oraz jej tradycje.

Jak podsumowuje członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, podejmowane przez organizacje pozarządowe i wolontariuszy działania to często bezinteresowne niesienie pomocy drugiemu człowiekowi.

Aby móc robić to efektywnie, potrzebne są środki. Nasz program i realizowane w ramach niego konkursy są szansą na pozyskanie wsparcia na wiele ciekawych projektów. Warto zaznaczyć, że tylko w tym roku na dotacje dla organizacji pożytku publicznego przeznaczyliśmy ponad 66 mln zł. To znaczna kwota, która przełożyła się na konkretne działania, jak chociażby organizację różnego rodzaju wydarzeń, warsztatów czy szkoleń.

REKLAMA
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~NGO, 22:20 23-11-2022,   -
Sciema i rozdawanie kasy swoim. Bąkiewicz najlepszym przykładem.  
odpowiedz   •   oceń :     •   zgłoś
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalendarz imprez
listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 31  1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×