2021-05-01T18:07:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka, O TYM SIĘ MÓWI

Ponad miliard dla Ostrołęki? Trwa dyskusja nad Funduszem Odbudowy

REKLAMA
REKLAMA

Czy Ostrołęka może skorzystać z pieniędzy z Funduszu Odbudowy? Według wojewody mazowieckiego, jak najbardziej. Konstanty Radziwiłł wskazuje nawet kwotę: ponad miliard złotych. Za przyjęciem funduszu na pewno zagłosuje poseł z Ostrołęki Arkadiusz Czartoryski.

770 mld zł dla Polski w ramach środków z UE

O tym, czy 770 mld zł trafi do Polski – w tym do województwa mazowieckiego – zdecyduje polski parlament. - Do tej pory na przestrzeni lat uchwalanie ustaw dotyczących zasobów własnych odbywało się zawsze niemal jednomyślnie. Kwestie unijnych pieniędzy dla Polski były wyjęte z bieżącego sporu politycznego. Miejmy nadzieję, że będzie tak i tym razem! - napisano na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

zdjecie 300

To bardzo ważne, bo dzięki środkom możemy inwestować m.in. w rozwój rolnictwa infrastrukturę, cyfryzację, środowisko, edukację, zdrowie i nowe miejsca pracy. Co to oznacza w praktyce? Chodzi np. o termomodernizację szkół, nowe autobusy i tramwaje, obwodnice i ścieżki rowerowe, place zabaw, więcej miejsc w żłobkach, działania na rzecz czystego powietrza, dopłaty bezpośrednie dla rolników czy rozwój sektora przetwórczego.

- W ramach unijnego budżetu nasz kraj może liczyć na bezzwrotne środki z Wieloletnich Ram Finansowych (klasyczny budżet UE), ale także z pieniędzy przeznaczonych na Fundusz Odbudowy. W oparciu o ten fundusz rząd opracowuje Krajowy Plan Odbudowy. Ma on wzmocnić naszą gospodarkę i pozwolić szybciej wyjść z kryzysu wywołanego przez COVID-19. Unijne środki zostaną przeznaczone na najważniejsze obszary, takie jak: zdrowie, energia i środowisko, rolnictwo, gospodarka i przedsiębiorcy, cyfryzacja, infrastruktura, transport, innowacje, społeczeństwo czy spójność terytorialna - wymieniono na stronie MUW.

Miliard dla Ostrołęki?

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł podczas konferencji prasowej wyliczał korzyści, jakie płyną dla konkretnych miejscowości w związku z Funduszem Odbudowy.

- Dla Ostrołęki oznacza to ponad miliard złotych różnego rodzaju dotacji unijnych, dla Płocka ponad dwa miliardy, dla Radomia ponad cztery miliardy złotych, dla Siedlec ponad półtora miliarda złotych. I dla Warszawy - uwaga - prawie 36 miliardów złotych – wyliczał Radziwiłł.

Czartoryski: Fundusz jest dla wszystkich

Za przyjęciem Funduszu Odbudowy jest poseł ziemi ostrołęckiej Arkadiusz Czartoryski. W rozmowie z Niezalezna.pl mówił on:

Fundusz jest dla wszystkich, dla całego państwa. Bez względu na to, kto ma jakie poglądy. Fundusz - dla przedsiębiorców, dla Polski - jest konieczny i niezwykle potrzebny. Potrzebny na dzisiaj, na jutro i na pojutrze. Nie ma więc żadnych powodów, żeby w tej sprawie były podziały polityczne, żeby zgłaszać sprzeciw.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 7344
Kalendarz imprez
wrzesień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×