eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ponad połowa Ostrołęczan pije alkohol przynajmniej raz w tygodniu. Najchętniej sięgamy po piwo

REKLAMA
zdjecie 2232
zdjecie 2232
fot. sxc.hufot. sxc.hu
REKLAMA

Według raportu przygotowanego w ramach miejskiego programu zwalczania problemów alkoholowych ponad połowa mieszkańców Ostrołęki pije przynajmniej raz w tygodniu. Najchętniej sięgamy po piwo, a niemal 30% nastolatków miała już pierwszy kontakt z alkoholem.

Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2015 rok, z którego pochodzą wszystkie przytoczone statystyki, określa zadania własne gminy w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi poprzez odpowiednie kształtowanie polityki społecznej, w szczególności w zakresie ograniczenia szkód zdrowotnych i dostępności do alkoholu, a także przez działalność wychowawczą i informacyjną oraz zapobieganie negatywnym następstwom nadużywania alkoholu.

Deklaracje badanych mieszkańców Ostrołęki, dotyczące aktualnych zachowań związanych ze spożywaniem alkoholu wskazują, że alkohol jest obecny w życiu badanych i to z niemałą częstotliwością (źródło: badanie ankietowe Centrum Rozwiązywania Problemów Społecznych w Warszawie na zlecenie Miasta Ostrołęki).

Okazuje się bowiem, iż w ciągu ostatnich trzech tygodni alkohol piło 60% spośród 146 przebadanych dorosłych mieszkańców miasta, przy czym w ciągu ostatniego tygodnia – 51%. Wśród badanych było 6% abstynentów lub osób, które nie używały alkoholu w ciągu ostatnich kilku lat. 20% badanych deklaruje, że nie pije dłużej niż 3 miesiące. Ostatni kontakt z alkoholem w okresie od miesiąca do trzech - deklaruje 12% dorosłych mieszkańców miasta.

Wyniki otrzymane w badaniu dorosłych mieszkańców miasta są podobne do uzyskiwanych w badaniach ogólnopolskich. Oceniając z perspektywy czasu swój pierwszy kontakt z alkoholem – mieszkańcy częściej przyznają, że nastąpił on dosyć wcześnie, w większości przed ukończeniem 18 roku życia. W okresie przed 15 rokiem życia piło alkohol 28% badanych. Powyżej 18 roku życia po raz pierwszy alkohol piło 26% badanych, natomiast 32% zadeklarowało inicjację alkoholową pomiędzy 16 a 17 rokiem życia. Nie pamięta faktu inicjacji alkoholowej lub nie chce podać jej momentu 14% badanych.

Interesujących danych dostarczają wyniki odpowiedzi na pytanie o rodzaj spożywanego najczęściej alkoholu przez mieszkańców miasta. Otóż okazuje się, że największy udział w strukturze spożycia ma piwo (50%), następnie wino (18%) i wódka (17%). Nieco mniejsza grupa (13%) wskazuje na drinki, jako najczęściej spożywany rodzaj alkoholu.

Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, iż w Polsce największy udział w spożyciu alkoholu ma piwo – prawie 56% ogółu spożycia. Na drugim miejscu plasują się wyroby spirytusowe – 32,6%, a wino zajmuje dopiero trzecią pozycję z udziałem ok. 11%. W Ostrołęce struktura przedstawia się podobnie, z wyjątkiem większej popularności wina.

Wyniki badań wskazują na to, że część mieszkańców miasta ulega stereotypom związanym z piciem alkoholu. Spośród badanych 66% potwierdza fakt, iż alkohol zawarty w piwie jest tak samo szkodliwy jak ten zawarty w wódce i innych wyżej procentowych alkoholach. Przy tym 13% respondentów uważa alkohol w piwie za mniej szkodliwy niż w alkoholach wysokoprocentowych. Kolejne 20% nie ma zdania na ten temat. Jest to niepokojący wynik jeśli weźmiemy pod uwagę popularność piwa wśród mieszkańców miasta. Mieszkańcy są dosyć radykalni w opiniach na temat dostępności alkoholu. 30% badanych przesunęłoby dolną granicę wiekową dostępności alkoholu do 21 roku życia. Większość badanych (70%) uważa, że alkohol jest towarem szczególnym, stąd dostęp do niego powinien być ograniczony i kontrolowany.

źródło: Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2015/UM Ostrołęka

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×