2016-12-06T11:45:15+01:00 eOstroleka.pl 10 0 0 -
Powiat ostrołecki,

Poradnia Psychologiczno-Pdagogiczna w Myszyńcu z kampanią przeciwko przemocy [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA
0
0
1
Najlepszy komentarz
~Gość, 16:31 06-12-2016,   -
Pdagogiczna? Masakra analfabeci
odpowiedz   •   oceń :  
Poradnia Psychologiczno -Pedagogiczna w Myszyńcu  po raz drugi wzięła udział w zorganizowanej przez fundację „Po drugie” Kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. W tym roku przez pierwsze 19 dni listopada odbywały  się różnorodne działania pod hasłem walki z głodem i niedożywieniem.

W kampanię zaangażowało się 6 pracowników poradni (3 psychologów, 2 pedagogów i 1 logopeda). W sumie odbyło się 14 wydarzeń promujących profilaktykę przeciw przemocy i cyberprzemocy  oraz  zasad zdrowego odżywania, z uwzględnieniem skutków marnowania żywności. Ponadto w siedzibie poradni i punktach terenowych powstały 4 gazetki  ścienne. Zwrócono w nich szczególną uwagę na nową piramidę  żywieniową, problem otyłości wśród dzieci i młodzieży   oraz kluczową rolę ruchu w dbaniu o swoje zdrowie. Jedna z gazetek dotyczyła praw dzieci. Jak wynika z naszych obserwacji jest ciągła potrzeba edukowania dzieci i młodzieży w tak najistotniejszych  dla nich kwestiach. Autorkami gazetek są psycholodzy Katarzyna Bil i Edyta Gers, pedagog Agnieszka Golon oraz logopeda Teresa Podkowińska.

W ramach kampanii  odbyło się  również spotkanie z dietetykiem – p. Sylwią Szewczyk z Poradni Dietetycznej w Ostrołęce, która w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na wpływ diety na ogólne funkcjonowanie dzieci i młodzieży. Obecni na spotkaniu dorośli   mieli możliwość skorzystania z  bezpłatnych indywidualnych  konsultacji.

Pracownicy poradni od lat zwracają szczególną uwagę na działania profilaktyczne wśród najmłodszych. I właśnie do dziec z przedszkola adresowane były warsztaty. Odbyły się one dwukrotnie w Gminnym Przedszkolu w Baranowie. Prowadząca je pedagog , Pani Agnieszka Golon wykorzystując różnorodne formy pracy zaktywizowała najmłodszych, aby uświadomić im rolę prawidłowych nawyków żywieniowych. W warsztatach wzięło udział 40 dzieci.

W Zespole Placówek Oświatowych w Kadzidle, dzięki doskonałej współpracy z pedagog szkolną, Panią Beatą Nalewajk,  psycholog poradni , Pani Katarzyna Łada przeprowadziła warsztaty psychoedukacyjne dotyczące zasad zdrowego odżywania, z uwzględnieniem skutków marnowania żywności i zapobiegania. W sumie objęto nimi 477 osób. Również  udało się  w tej placówce przeprowadzić spotkanie z Panią Dietetyk.

Dzięki kolejnej efektywnej współpracy z pedagog szkolną , Panią Aldoną Gumkowską, w Zespole Szkół w Lelisie odbyły się zajęcia warstwowe z  dziećmi ze szkoły podstawowej,  młodzieżą  z gimnazjum i ze szkoły ponadgimnazjalnej dotyczące norm i zasad panujących w klasie i w szkole oraz zasad zdrowego odżywania. Prowadząca spotkania psycholog  Pani Katarzyna Łada objęła swoimi działaniami  84 osoby.

 W Publicznym Gimnazjum w Kadzidle , wszyscy uczniowie klas drugich wzięli udział w spotkaniach z pedagog , Panią Ewa Cyran-Kur. Zajęcia miały  na celu  podniesienie poziomu wiedzy uczniów na temat cyberprzemocy, jej konsekwencji, roli świadków sytuacji związanych z tym zjawiskiem. W trakcie zajęć omówiono metodą dyskusji, burzy mózgów i mini wykładu zjawisko cyberprzemocy. Wyróżniono jego przejawy. Przekazano informacje o konsekwencjach wynikających z działań przemocowych, także dla sprawcy. Zwrócono szczególną uwagę na konstruktywne sposoby rozwiązywania tego typu problemów (m. in. szukanie pomocy u osób dorosłych , specjalistów a także instytucji pomocowych). W spotkaniu, wykorzystano film przygotowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę pt. „Gdzie jest Mimi?”. Wzięło w nim udział 73 uczniów.

W Zespole Szkół w Lipnikch, wszyscy uczniowie Publicznego Gimnazjum także skorzystali z zajęć z pedagogiem Ewą Cyran-Kur. Zajęcia te mogły się odbyć dzięki bardzo dobrej współpracy z pedagog szkolną, Panią Alicją Parzych. Młodzież w trakcie projekcji filmu „Gdzie jest Mimi” metodą dyskusji, burzy mózgów przyswoiła sobie wiadomości na temat cyberprzemocy oraz możliwości jej zapobiegania.  W spotkaniu wzięło udział 45 uczniów.

Podsumowując, tegoroczna Kampania 19 dni przeciw przemocy umożliwiła 564 dzieciom  zapoznanie się z zasadami zdrowego odżywiania i skutkami marnowania żywności, młodzież miała okazję do poznania działań profilaktycznych związanych z przemocą a także zasadami zdrowego  żywienia ( było to 139 osób). Uczestniczący w spotkaniu z dietetyczką dorośli mogli zapoznać się z nową piramidą żywienia, poznać najważniejsze reguły żywienia, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci (20 osób).

REKLAMA
REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 16:31 06-12-2016,   -
Pdagogiczna? Masakra analfabeci
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
sierpień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1