W rocznicę sowieckiej napaści na Polskę uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce oddali hołd bohaterom, zapalając znicz pod pomnikiem 5. Pułku Ułanów Zasławskich. Uroczystość miała szczególny charakter ze względu na udział młodzieży z klas mundurowych.
17 września, w 86. rocznicę wkroczenia Armii Czerwonej na terytorium Polski, uczniowie ZSZ Nr 2 w Ostrołęce zorganizowali uroczystość przy pomniku 5. Pułku Ułanów Zasławskich. Wydarzenie miało szczególny wymiar symboliczny - młodzież z klas mundurowych uczestniczyła w ceremonii w wojskowych mundurach, podkreślając wagę upamiętnienia tragicznych wydarzeń z 1939 roku. Obecność uczniów w umundurowaniu nadała uroczystości oficjalny charakter i pokazała, jak ważne jest przekazywanie młodym pokoleniom pamięci o historii Polski.
Pamięć o "ciosie w plecy"
17 września 1939 roku Związek Radziecki zaatakował Polskę, realizując tajne ustalenia paktu Ribbentrop-Mołotow. Ten "cios w plecy" zadany walczącej z Niemcami Polsce definitywnie przesądził o losach kampanii wrześniowej.
Inicjatywa uczniów ZSZ nr 2 pokazuje, jak ważną rolę odgrywają szkoły w kształtowaniu świadomości historycznej młodego pokolenia. Udział młodzieży w uroczystościach patriotycznych to element programu wychowawczego, który ma na celu kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych.
Zapalenie znicza pod pomnikiem ułanów to prosty, ale wymowny gest. Uczniowie stojący przy pomniku bohaterów to obraz, który symbolizuje ciągłość tradycji i gotowość młodego pokolenia do służby ojczyźnie.
Gest zapalenia znicza, choć pozornie prosty, niesie ze sobą głęboki przekaz o tym, że pamięć o bohaterach i trudnych momentach polskiej historii pozostaje żywa wśród młodego pokolenia.