2021-05-17T13:01:51+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka, O TYM SIĘ MÓWI

Poseł Czesław Mroczek w Ostrołęce: "Tu powstaje najdroższy gruz na świecie" [WIDEO]

REKLAMA
zdjecie 9814
zdjecie 9814
fot. Platforma Obywatelskafot. Platforma Obywatelska
REKLAMA
6
18
52

Poseł Koalicji Obywatelskiej Czesław Mroczek wybrał się do Ostrołęki, by przy okazji prezentowania Polskiego Ładu przez Zjednoczoną Prawicę zaprezentować też efekty rozbiórki elektrowni węglowej Ostrołęka C. - Trzeba ich za to rozliczyć - grzmiał przy ulicy Krańcowej.

W ubiegły weekend Zjednoczona Prawica ogłosiła nowy program - Polski Ład - o którym przeczytacie tutaj. Politycy Koalicji Obywatelskiej kontrują, starając się pokazywać nieudane decyzje rządu. Dlatego właśnie Czesław Mroczek wybrał się do Ostrołęki, by pokazać rozbiórkę elementów węglowej elektrowni Ostrołęka C.

- W efekcie powstaje sterta gruzu, to najdroższy gruz na świecie. Dzieje się tak dlatego, że energetyka stała się narzędziem realizacji partyjnych interesów PiS. W 2015 r. Jarosław Kaczyński, Andrzej Duda, Beata Szydło zabiegając o poparcie w wyborach prezydenckich i parlamentarnych zadeklarowali budowę tego nowego bloku węglowego, chociaż wiedzieli dokładnie, że jest to inwestycja nieopłacalna i nie ma chętnych do jej finansowania. W efekcie przymuszono do tego dwie spółki energetyczne Eneę i Energę, posługując się m.in. prezesem Danielem Obajtkiem. Katastrofa przyszła szybciej, niż można było się spodziewać - mówił poseł Mroczek, dodając:

Straty wynoszą blisko 2 mld zł. Dodatkowo, to co jest nieszczęściem dla naszego kraju, stało się rajem dla działaczy PiS, którzy obsiedli rady nadzorcze i zarządy spółek energetycznych, również tutaj w Ostrołęce. Mamy do czynienia ze szkodą gigantycznych rozmiarów na mieniu państwowym i powstaniu układu polityczno-biznesowego, korupcyjnego wręcz. Tak dzieje się w wielu miejscach w Polsce.

Zobaczcie nagranie z Ostrołęki:

Elektrownia C w Ostrołęce, której budowa wstrzymana została w ubiegłym roku, miała być pierwotnie zasilana węglem. Projekt ten został jednak zawieszony z powodu problemów w finansowaniu inwestycji oraz w związku z kwestiami środowiskowymi. Gdy jeden z inwestorów – Grupa Energa – przejęta została przez koncern PKN Orlen, zapadła decyzja o zmianie sposobu zasilania elektrowni z węgla na gaz. Wpływ na taką decyzję miało wprowadzenie tzw. Zielonego Ładu, czyli bardziej restrykcyjna polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Obecnie rozbierane są niepotrzebne elementy budowy elektrowni węglowej. Dotychczasowa budowa kosztowała ponad miliard złotych.

REKLAMA
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
styczeń 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  31 dk1
 2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29
dk30 dk31  1  2  3  4  5
×