2022-05-16T20:15:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Posłowie Polski 2050 o gazowej elektrowni w Ostrołęce: Potrzebna pilna analiza

REKLAMA
zdjecie 5131
fot. A. Grycuk CC BY-SA 3.0; Decmarzena CC BY-SA 4.0; Dariusz Skorupa CC BY-SA 4.0fot. A. Grycuk CC BY-SA 3.0; Decmarzena CC BY-SA 4.0; Dariusz Skorupa CC BY-SA 4.0
REKLAMA
8
6
54

Posłowie Polski 2050 zainteresowali się losem Ostrołęki - a konkretnie: elektrowni gazowej, jaka ma powstać w naszym mieście. W ich ocenie należy "pilnie przeanalizować celowość realizacji" również projektu ostrołęckiego.

Elektrownia Ostrołęka C. Zamiast węglowej, ma być gazowa

Pod koniec marca 2022 r. spółka celowa CCGT Ostrołęka, należąca do Energi SA z Grupy ORLEN, przekazała generalnemu wykonawcy polecenie rozpoczęcia prac w ramach umowy na budowę bloku gazowo-parowego w Ostrołęce. W ocenie inwestora, to strategiczna dla bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycja. Blok o mocy ok. 750 MW ma być stabilnym i nowoczesnym źródłem energii elektrycznej pochodzącej z gazu ziemnego, umożliwiającym bilansowanie energii ze źródeł odnawialnych.

Elektrownia C w Ostrołęce, której budowa wstrzymana została w 2020 roku, miała być pierwotnie zasilana węglem. Projekt ten został jednak zawieszony z powodu problemów w finansowaniu inwestycji oraz w związku z kwestiami środowiskowymi. Gdy jeden z inwestorów – Grupa Energa – przejęta została przez koncern PKN Orlen, zapadła decyzja o zmianie sposobu zasilania elektrowni z węgla na gaz.

Politycy Polski 2050: Trzeba to pilnie przeanalizować

- Po spektakularnej klęsce budowy elektrowni węglowej w Ostrołęce (Najwyższa Izba Kontroli wstępnie wyceniła straty na ponad 1,3 mld zł) w połowie bieżącego roku ma zostać tam rozpoczęta budowa bloku gazowo-parowego o mocy około 750 MW. Bloki gazowe stały się strategicznym kierunkiem rozwoju polskiej energetyki. Oprócz elektrowni w Ostrołęce planowane są m.in. budowy Elektrowni Dolna Odra (2023 r.), bloku w Elektrowni Rybnik oraz inwestycja w Grudziądzu - przypominają w interpelacji posłowie Polski 2050 Joanna Mucha, Hanna Gill-Piątek i Michał Gramatyka.

Dodają przy tym:

W związku z aktualną sytuacją międzynarodową i decyzją Gazpromu o całkowitym wstrzymaniu dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego należy pilnie przeanalizować celowość realizacji tych projektów.

Politycy partii Szymona Hołowni poprosili również o odpowiedź na pytania:

  • Czy ministerstwo w związku z decyzją Gazpromu o całkowitym wstrzymaniu dostaw gazu dokonało ponownej analizy inwestycji w elektrownie gazowe, w tym mającej się rozpocząć w połowie roku budowy elektrowni w Ostrołęce?
  • Czy ministerstwo dokonało analiz finansowych związanych z ograniczeniem dostaw gazu z Rosji? Czy ministerstwo nadal uważa te projekty za optymalne pod względem finansowym i ekologicznym?
  • Czy ministerstwo podtrzymuje decyzje o budowie wymienionych wyżej bloków gazowych?

Pytania skierowane zostały do ministra aktywów państowych. Odpowiedź jeszcze nie nadeszła. Do sprawy wrócimy.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×