eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Posłowie PSL: Jakie są koszty budowy i rozbiórki pylonów w Ostrołęce?

REKLAMA
zdjecie 2232
zdjecie 2232
REKLAMA

Posłowie kolejny raz zainteresowali się budową elektrowni Ostrołęka C i rozbiórką zainstalowanych już elementów. Do ministra trafiła kolejna interpelacja, ale parlamentarzyści nie doczekali się odpowiedzi o koszty prac w Ostrołęce.

Elektrownia C w Ostrołęce, której budowa wstrzymana została w ubiegłym roku, miała być pierwotnie zasilana węglem. Projekt ten został jednak zawieszony z powodu problemów w finansowaniu inwestycji oraz w związku z kwestiami środowiskowymi. Gdy jeden z inwestorów – Grupa Energa – przejęta została przez koncern PKN Orlen, zapadła decyzja o zmianie sposobu zasilania elektrowni z węgla na gaz. Temat wciąż budzi wiele emocji, głównie politycznych. Posłowie opozycji nie ustają w pytaniach o Ostrołękę C.

Zmiana charakteru budowanej w Ostrołęce elektrowni z węglowej na gazową rodzi wiele pytań i wątpliwości dotyczących dotychczasowych wydatków poniesionych przez państwowe spółki. Są one tym ważniejsze, iż rok 2021 przynosi Polakom wiele wątpliwości dotyczących ich sytuacji ekonomicznej. Dlaczego więc rząd, poprzez swoje aktywa skarbowe, prowadzi nieprzemyślaną politykę inwestycyjną pochłaniającą dziesiątki milionów złotych? Symbolem tych nieprzemyślanych decyzji są niewątpliwie dwie, ponad stumetrowe wieże górujące (tzw. pylony) nad Ostrołęką, które, jak donoszą media, trzeba będzie rozebrać

- napisał w interpelacji poseł PSL Stefan Krajewski. Oprócz niego, pod dokumentem podpisali się posłowie Urszula Pasławska, Dariusz Klimczak i Bożena Żelazowska.

Poseł zadał w interpelacji trzy pytania:

  • Jaki był koszt budowy dwóch wież, tzw. pylonów, elektrowni w Ostrołęce?
  • Ile będzie kosztowało ich rozebranie?
  • Jaki jest całościowy koszt zmiany charakteru elektrowni w Ostrołęce z węglowej na gazową?

Odpowiedzi udzielił Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. Jak napisał, ministerstwo nie dysponuje danymi dotyczącymi kosztów budowy czy rozbiórki elementów elektrowni. Poniżej treść odpowiedzi:

Uprzejmie informuję, że udziały w spółce powołanej w celu przeprowadzenia inwestycji polegającej na budowie nowej jednostki wytwórczej energii elektrycznej w Ostrołęce (Elektrownia Ostrołęka sp. z o.o.) posiadają w równych częściach spółki: ENERGA S.A. oraz ENEA S.A. Skarb Państwa zbył na rzecz PKN ORLEN S.A. wszystkie posiadane akcje spółki ENERGA S.A., w związku z powyższym Minister Aktywów Państwowych nie sprawuje nadzoru właścicielskiego nad ENERGA S.A. oraz spółkami jej Grupy Kapitałowej.

PKN ORLEN S.A., jak i ENERGA S.A. oraz ENEA S.A. są spółkami notowanymi na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jako spółki publiczne podlegają przepisom dotyczącym informowania akcjonariuszy o wszystkich zdarzeniach, mających istotny wpływ na sytuację gospodarczą, majątkową bądź finansową emitentów lub mogących w znaczny sposób wpłynąć na cenę lub wartość notowanych instrumentów finansowych. Przedmiotowe informacje przekazywane są do publicznej wiadomości w postaci bieżących i okresowych raportów umieszczanych na stronach internetowych Spółek. Emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym są obowiązani zapewnić posiadaczom papierów tego samego rodzaju, w takich samych okolicznościach, jednakowe traktowanie.

Wobec powyższego Minister Aktywów Państwowych, reprezentujący akcjonariusza Skarb Państwa, nie dysponuje dodatkowymi informacjami oprócz tych, które zostały przekazane przez Zarządy Spółek do publicznej wiadomości. Żadna z ww. Spółek nie informowała o kosztach budowy i rozbiórki elementów konstrukcyjnych bloku C Elektrowni Ostrołęka, który pierwotnie był planowany jako zasilany węglem kamiennym, jak również o kosztach zmiany koncepcji zasilania elektrowni na paliwo gazowe.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×